Polskie Radio

"Wieczorne pogaduchy" i Jiří Čart. Literacko i koncertowo

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 17:50
Polskie Radio Dzieciom proponuje w "Wieczornych pogaduchach" niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić. Czwórka zaprasza na "Rok 1984" George'a Orwella w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza. Program 2 przedstawi koncert w ramach "Letniej promenady". W programie m.in. Jiří Čart, Carl Philipp Emanuel Bach i František Benda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Brian A Jackson
logo 

LITERACKO:

 
Do 14 sierpnia codziennie ok. 10.35 audiobook pt. "W głębi lasu" na podstawie powieści Harlana Cobena. Książkę czyta Krzysztof Globisz. Jaką tajemnicę skrywa milczący las? Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary jakimś cudem przeżyły? Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli dobiegające zza drzew krzyki przerażenia. I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje?
Na podstawie tej powieści powstał polski serial dla jednej z platform cyfrowych z Grzegorzem Damięckim w roli prokuratora.

O godz. 21.45 (od 27 lipca do 9 sierpnia) audiobook "Zaśpiewaj mi kołysankę" na podstawie książki Ryszarda Ćwirleja czyta Grzegorz Wons.

O godz. 23.50 (do 14 sierpnia) "Dzieci wygnane" Magdaleny Odrobińskiej w interpretacji Magdaleny Warzechy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.


LITERACKO:

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

Tuż przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Poranku posłuchamy wierszy o bohaterskim mieście, nie tylko tych z okresu wojny i okupacji. Zaprezentujemy utwory Tadeusza Gajcego, Artura Oppmana, Jerzego Lieberta, Antoniego Słonimskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Petr Stancik "Bezrożec", czyta Wojciech Solarz, odc. 3 

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 21 (powtórzenie) 

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz "Zdobycie władzy", czyta Marcin Hycnar, odc. 3 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Rozmowa z Magnusem von Hornem – aud. Beaty Kwiatkowskiej

KONCERTOWO: 

19.30 – 21.30 – Letnia promenada – prowadzi Marek Zwyrzykowski

Collegium Sans-Souci: Dóra Ombodi – flet traverso, Joanna Huszcza – skrzypce, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela, Ewa Mrowca – klawesyn, kierownictwo artystyczne

(Stary Sącz, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, 10.07.2020) – 42 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej – koncert "Na dworze Fryderyka II (Wielkiego)"

Carl Philipp Emanuel Bach Sonata triowa a-moll na flet, skrzypce i basso continuo, Jiří Čart Sonata d-moll na flet i basso continuo, František Benda Sonata a-moll na skrzypce i basso continuo, Johann Sebastian Bach Sonata sopr'il Soggetto Reale na flet, skrzypce i basso continuo (BWV 1079) 


. 

 

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska. 

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski 

14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - ​ emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku. 

21.00 - 22.00  Klub Trójki – Monika Małkowska

W gliwickim Teatrze Victoria z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” do 10 października trwa wystawa „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.”.

Setka dzieł autorstwa 40 artystów przywołuje tamten czas. Szczególną atmosferę ówczesnych wystaw organizowanych w kościołach i w prywatnych pracowniach. Szczególnym wydarzeniem był interdyscyplinarny „festiwal” zrealizowany w niedokończonym kościele przy Żytniej. Powstała nowa wspólnota, która miała tłumy odbiorców, wcześniej z rzadka uczestniczących w kulturze.

Kuratorem wystawy jest Tadeusz Boruta, malarz i filozof, także aktywny uczestnik ruchu kultury niezależnej. 

.

 

Godz. 8.30 - W „Kąciku literackim” polecamy interpretację wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima w wykonaniu Grzegorza Łapanowskiego. 

Godz. 8.35  fragmenty książki "Rok 1984" George'a Orwella” czyta Jerzy Radziwiłowicz. 

Godz. 10.45 – fragmenty książki „Genialna Przyjaciółka” Eleny Ferrante czyta Laura Breszka. 

Godz. 15.45 – fragmenty książki „Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcia Marqueza, czyta Adam Ferency.


. 

8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej, Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy. 

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka współtworzona z 3-letni Frankiem pt. „O Michale i Michalinie oraz złotej rybce”. 

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść pt. „O Janku, co się nawet diabłów nie bal”. 

19:10 "Książka do poduszki" - Książka "Biuro podróży nosorożki Papti. Przygody w dżungli Łubu - dubu" Marcina Mortki. Papti najbardziej na świecie kocha podróże, dżunglę Łubu-dubu i niesienie pomocy innym. Mała nosorożyca prowadzi biuro podróży dla zwierzaków. Pomagają jej w tym przyjaciele: wiecznie drzemiący leniwiec Śpioch i uwielbiająca naśladować dźwięki papuga Gaduła. Doradzając sąsiadom, gdzie wyjechać na wakacje, Papti wspiera ich również w rozwiązywaniu codziennych problemów. Czyta Wojciech Słupiński. 

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.

Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak