Polskie Radio

"Moje książki" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 17:30
Warzywa kontra mięso, czyli o tym, że przybywa zwolenników potraw wegetariańskich. O pracownikach z niepełnosprawnością i jak poradzić sobie z chorobą Hashimoto. Biegły sądowy opowie o profilach seryjnych morderców.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/arembowski
logo

Na antenie radiowej Jedynki kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki 2020"

Jurorzy oceniają nadesłane prace, spośród których wybiorą 20. Wyróżnione rysunki wezmą udział w całodziennej licytacji. 

Oceny jurorów ukazują się dwa razy dziennie: po godz. 11.45 w "Czterech porach roku" oraz po godz. 14.45 w "Muzycznej Jedynce". 

W każdej recenzji zostanie omówiona jedna praca nagrodzona i dwie wyróżnione. 5 grudnia na antenie Jedynki odbędzie się całodzienna aukcja, podczas której do licytacji zostanie wystawionych 20 prac.

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

W audycji temat: mięso kontra warzywa. Mimo że nadal wielu osobom trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez mięsa, zwolenników potraw bezmięsnych przybywa. Tegoroczne raporty GUS-u potwierdzają systematyczne, kilkuprocentowe zmiany, polegające na spadku spożycia mięsa na statystycznego Polaka.

Okazuje się też, że ponad 40% Polaków zmieniło swoje nawyki w czasie izolacji społecznej spowodowanej pandemią. Ale często zdarza się, że pod jednym dachem mieszkają klasyczni mięsożercy i zwolennicy dań wegetariańskich. Jak pogodzić gusta domowników? Czy to w ogóle możliwe?

O tym wszystkim w materiale Małgorzaty Abgarowicz, a także w rozmowie z Janem Kuroniem, współautorem książki "Przy jednym stole", zawierającej przepisy na dania mięsne i wegańskie.

Porozmawiamy też o ulubionych zabawkach dzieciństwa, a to przy okazji przypadającego właśnie 25 listopada Światowego Dnia Pluszowego Misia. Omówimy również prace w naszej akcji "Choinki jedynki" i odpowiemy na pytania Słuchaczy w cyklu "Koronawirus, co musisz wiedzieć".

Jak w każdą środę "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej oraz codzienne konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego". 

13.00-15.00 - Muzyczna Jedynka - zaprasza Marcin Kusy

Gościem audycji o godz. 13.15 Luna (Ola Wielgomas) z nowym singlem "Zgaś" oraz o godz. 14.30 Felicjan Andrzejczak i album "10 lat samotności" (Felicjan Andrzejczak i Budka Suflera) - płyta tygodnia. 

21.00 - "Moje Książki" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

W audycji spotkanie z Elżbietą Cherezińską z okazji wydania jej nowej powieści "Odzyskane królestwo". To piąty, ostatni tom liczącego ponad cztery tysiące stron cyklu o tym samym tytule, opowiadającego o panowaniu Piastów i okresie Wielkiego Rozbicia. Historię Polski autorka przeplata z barwną fikcją literacką.

 

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Naszym gościem jest Joanna Gromek-Illg - autorka książki  "Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna". Praca nad tą książką trwała pięć lat. Autorka dotarła do niepublikowanych wcześniej listów poetki i do poetki. Biografia jest opowieścią o niezwykłej kobiecie  - o  jej niezależności, temperamencie i apetycie na życie. 

W audycji także:

-​ rozmowa  ze zdobywczynią nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii  Odkrycie - sopranistką Aleksandrą Olczyk

- najnowsza płyta wieloletniej koncertmistrzyni Filharmonii Bałtyckiej  - Natalii Walewskiej - "Perły polskiej kultury", a wśród tych pereł prapremierowe nagrania trzech polonezów Michała Kleofasa Ogińskiego.'

- Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy d-moll KV 466, wyk. Mieczysław Horszowski – fortepian,

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (WOSPRiTV), dyr. Jan Krenz   

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Kazimierz Kord, opr. Anna Skulska 

13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Joanna Grotkowska

Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Uppsali (12.10.2019) Heitor Villa-Lobos Bachianas brasileiras nr 4, Claude Debussy Clair de lune, Arabeska nr 1 E-dur L. 66/1, Ernesto Halffter Danza de la gitana, Danza de la pastor, Hermeto Pascoal Bebê, Astor Piazzolla Zima z  The Four Seasons of Buenos Aires, Hugo Fattoruso Candombe, Ary Barroso Aquarela do Brasil, Alfredo da Rocha Vianna Um á Zero, José Domingos de Morais Lamento Sertanejo, Baden Powell Berimbau, wyk: Duo Siqueira Lima – Cecilia Siqueira – gitara, Fernando de Lima – gitara 

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Ewa Bogula - współtwórczyni Portalu Muzyki Polskiej, czyli internetowej bazy wiedzy o muzyce czasów zaborów. Zapowiadamy także przedsięwzięcie Pawła Passiniego przygotowywane z okazji 100-lecia Szymona An-skiego, prezentujemy cyfrowy projekt Republic of Dreams inspirowany twórczością Brunona Schulza i opowiadamy o filmach dokumentalnych pokazywanych w ramach Festiwalu mediów "Człowiek w zagrożeniu".

W cyklu "Literackie witaminy" - prof. Andrzej Nowak.

17.30 – 18.00 – "O wszystkim z kulturą": Muzeum w pandemii. Spotkanie z Łukaszem Gawłem – aud. Jakuba Kukli

21.30 – 22.00 – "Rozmowy po zmroku": Skarbiec Nauki Polskiej – aut. Katarzyna Kobylecka

Konkurs START  jest najstarszym programem stypendialnym FNP dla dobrze zapowiadających się naukowców, którzy nie mają jeszcze 30 lat. Co roku Fundacja wyłania 100 takich laureatów i przyznaje im jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 28 tys. zł. Pieniądze te mają pomóc młodym badaczom w rozwoju ich kariery naukowej.

Jedynym ze stypendystów programu START jest dr Jacek Kordel - z Instytutu Historii UW, którego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół Rzeczypospolitej i jej sąsiadów w XVIII wieku.

Niedawno opublikował książkę "Królestwo anarchii", w której analizuje stereotypy i wyobrażenia na temat Polski i Polaków, jakie funkcjonowały we francusko- i niemieckojęzycznym kręgu kulturowym a także wskazuje na propagandowe działania państw ościennych, które miały zdyskredytować Rzeczpospolitą w opinii mieszkańców Europy a także usprawiedliwić rozbiory Polski.

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Nowa Polska – prowadzi Ewa Szczecińska

Tomasz Opałka "Collision of the matter", II Symfonia "Emerge" wyk. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, dyr. Krzysztof Słowiński; "Hemisphere" na smyczki, wyk. Sinfonietta Cracovia, dyr. Jerzy Dybał


 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Sylwia Frołow "Antonówki. Kobiety i Czechow", czyta Przemysław Stippa, odc. 3, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 18.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 18 (powtórzenie).


logo

00.00-02.00 - "Ap-teka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Soul, funk, r’n’b - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W programie m.in.:

7:15 Wrocław: w związku z obchodami dnia życzliwości Wrocław zmienił nazwy przystanków z „przystanków na żądanie” na „Przystanki na życzenie” – jak to sprawdziło się w praktyce – sprawdzała Justyna Kościelna z Radia Wrocław

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gościem Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny"

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Majewski

W programie m.in.:

11.20 Dźwięk: W Pompejach znaleziono skamieniałe szczątki sprzed 1900 lat, w stanie pozwalającym na identyfikacje osób – 40letniego mężczyzny i młodego niewolnika

14.15 Reportaż „Mieszkałam w sekcie” - Katarzyna Handerek

Historia kobiety, która uciekła od niezrównoważonej matki i trafiła do sekty. Jej przywódczyni, mianująca się „Bogiem Haliną”, miała na swoich wyznawców tak duży wpływ, że ci byli w stanie oddać jej swój majątek. Nawiązywali też relacje seksualne z osobami, które wskazywała im przywódczyni

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - prow. Witold Lazar 

W programie m.in.:

16.40 Kierowcy będą mieli obowiązek ustąpienia pierwszeństwa osobom wchodzącym na przejście dla pieszych i zmniejszenia prędkości przed pasami. Zapowiada się też koniec jazdy na zderzaku na autostradach. Rząd przygotowuje nowe przepisy;

18.10 Sylwetki tegorocznych laureatów nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

Szczęście w nieszczęściu   

Obecny czas pandemii dla wielu jawi się jako czas, zły, wręcz stracony. Czy tak jest w istocie? Pomijając konkretne ograniczenia i trudności, na jakie naraża nas korona wirus, warto zastanowić się, czym jest szczęście? Od czego zależy? Kiedy możemy się określić mianem ludzi szczęśliwych? I co sprawia, że czujemy się ze sobą i z bliskimi dobrze?

Czy dobrostan pochodzi z zewnątrz, czy też to nasze wewnętrzne „rozliczenie”? Jak widzą to filozofowie? Jak wiadomo, większość z nich nie należała do zasobnych, a nieraz pozbywali się dóbr z własnej woli. A jak pandemia wpływa na kreatywność artystów?

Goście:  Aleksandra Buszta - muzyk, muzykolog, kustosz programu muzycznego na Zamku Królewskim w Warszawie / Mikołaj Sławkowski-Rode, filozof z UW i z Oxfordu, uczeń, potem asystent Rogera Scrutona.

23.00 - 00.00 Między dniem a snem – Piotr Majewski 

Paul Desmond, Andrzej Kurylewicz i Randy Brecker – to główni bohaterowie naszego wieczornego spotkania z muzyką.., a przyczynkiem do spotkania z twórczością tych wyjątkowych i niezmiennie cenionych artystów, są obchodzone w tych dniach ich rocznice urodzin.

 

LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - nauka spawania na wirtualnym symulatorze, czyli Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w dobie pandemii.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Hashimoto oznacza konieczność zatrzymania się, przyjrzenia się sobie od nowa i wprowadzenia w życiu fundamentalnych zmian. Jak wiele mogą znaczyć one dla osoby, która choruje? Beata Abramczyk, u której zdiagnozowano chorobę w 2012 roku, udowadnia, że właściwa dieta i suplementacja, ruch i relaks, ograniczenie kontaktu ze szkodliwymi substancjami, a także kontakt z naturą są kluczowe dla zdrowia.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - najnowsza taneczna elektronika i techno - najnowsze wydawnictwa takich wytwórni jak Mord, Non Series czy Toss Portal, które nie zwalniają tempa pomimo lockdownu. Zaprasza Tomasz Rałowski, czyli RAU.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Jakub Jamrozek zaprasza na spotkanie z Łukaszem Wrońskim - psychologiem, biegłym sądowym i profilerem, autorem publikacji poświęconych seryjnym mordercom.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Rośliny do zadań specjalnych. Choć nie zastąpią dobrego filtra, rośliny oczyszczające powietrze na pewno pomogą poprawić jakość atmosfery w mieszkaniu. To najłatwiejszy i najmilszy dla oka sposób na walkę z zanieczyszczeniami, a w roli oczyszczających powietrze pomocników świetnie sprawdzą się nawet popularne gatunki, które od lat goszczą w naszych domach. W Poranku: skrzydłokwiat, rapis wyniosły, bluszcz pospolity, paprotka, dracena, epipremnum, sansewieria, zielistka, begonia.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Świętujemy Dzień Tramwajarza i zgłębiamy jego pracę. O ciekawostkach dotyczących tramwajów opowie Michał Kiembrowski, członek Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, pracownik Tramwajów Warszawskich. Do tego relacje z przygotowań do finałowego koncertu Eurowizji Junior 2020.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

1. Temat: ​Akcja "Przytul Mamę". Na co dzień czują się opuszczone, niekochane, pozostawione przez najbliższych, niepotrzebne nikomu. Same z problemami wychowawczymi, które normalnie rozkładają się na dwoje rodziców, same, bo nie mające wsparcia babć i dziadków. 

Akcja będzie polegała na objęciu duchową opieką jednej mamy przez cały okres Adwentu do Bożego Narodzenia. Ta opieka polega na codziennej modlitwie w intencji jednej konkretnej mamy, której imię zostanie przydzielone. Na zakończenie trzeba napisać na dzień Wigilii Bożego Narodzenia list do przydzielonej sobie mamy.

Chodzi o kilka ciepłych słów, by wiedziała, że nie jest sama. Ostatnim etapem akcji jest przygotowanie upominku na święta dla jej dziecka. Akcja dotyczy mam z Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej.

Goście: Magda Krawczyk, dyrektorka Domu Samotnej Matki i jedna z podopiecznych.

2. Temat: Czy boom na pracę zdalną jest szansą na znalezienie pracy przez osoby niepełnosprawne? 

W praktyce wielu pracodawców bardzo chwali sobie współpracę z pracownikami niepełnosprawnymi i postrzega ich jako lojalnych, zaangażowanych w projekty i oddanych firmie członków zespołu.

Pracownicy niepełnosprawni właściwie niczym nie różnią się od osób w pełni sprawnych - są lepiej lub gorzej wykształceni, mniej lub bardziej chętni do podejmowania wyzwań, mają swoje preferencje, zalety i wady, ale na pewno tak jak każdy, bardzo potrzebują mieć pracę, która daje nie tylko źródło utrzymania, ale też zwiększa poczucie własnej wartości, sprawia satysfakcję i pozwala na rozwój. 

Kampania społeczna "Pracodawca z sercem", ma na celu zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Celem akcji jest poszerzenie świadomości w kwestii korzyści dla obu stron wynikających z zatrudnienia, a także burzenie stereotypów i barier społecznych związanych z dyskryminacją i sztucznymi podziałami w społeczeństwie.

Gość: Pracodawca z sercem, Iwona Lewandowska z BPO Network.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka tworzona z 3-letnim Frankiem pt. "O Teresce, która nie chciała nosić ochraniaczy". 

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo


7.00 - Muzyka epoki Chopina - zaprasza Ewa Szczecińska

W programie zabrzmią m.in.: Nokturn B-dur op. 14 Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Teresy Kaban, wybrane Etiudy op. 10 Fryderyka Chopina w interpretacji Krzysztofa Jabłońskiego oraz II Koncert skrzypcowy D-dur op. 21 Karola Lipińskiego w wykonaniu Dominiki Falger z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod batutą Piotra Wijatkowskiego.

18.00 - Chopin osobisty - zaprasza Róża Światczyńska

Bohaterką dzisiejszej audycji będzie wybitna pianistka Yulianna Avdeeva i jej pierwsze nagrania płytowe po zdobyciu I nagrody w XVI Konkursie Chopinowskim (2010). W audycji zabrzmią: Preludium cis-moll op. 45, 24 Preludia op. 28 oraz II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 z towarzyszeniem Orkiestry XVIII Wieku pod batutą Fransa Brüggena.

22.00 - Czarne na białych - zaprasza Jakub Puchalski

Wielokrotnie chwalone na antenie i anonsowane, w premierowym odcinku audycji zabrzmią wreszcie w swej pełnej krasie Chopinowskie ciemne poematy: Nokturny w romantycznej interpretacji Guiomar Novaes. Romantycznej - czyli emocjonalnej, lecz budowanej na klasycznej logice, całkowicie obce wszelkiej czułostkowości, która zmienia dramaty w sentymentalne pocztówki dźwiękowe. Legendarna pianistka pozostawiła po sobie jedno z dwóch najszlachetniejszych, a zarazem najbardziej przejmujących wykonań tych niezwykłych utworów polskiego kompozytora.

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak