Polskie Radio

Sportowe emocje i koncerty DJ-ów. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 18:00
Relacje z 45. Biegu Piastów w Jakuszycach, narciarskich mistrzostw świata w Oberstdorfie i halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w Toruniu. Seria koncertów z festiwalu sportów zimowych i muzyki SnowFest w Szczyrku.
Patryk Michalski na 45. Biegu Piastów
Patryk Michalski na 45. Biegu Piastów Foto: Polskie Radio

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / 45. Bieg Piastów w Jakuszycach -  zapraszają Sława Bieńczycka i Daniel Wydrych

Poza relacjami ze sportowego wydarzenia opowiemy też o turystycznych atrakcjach regionu takich jak m.in. Wodospad Kamieńczyka, Borowy Jar, Śnieżne Kotły czy Dolina Pałaców i Ogrodów. To właśnie te miejsca słuchacze Programu 1 Polskiego Radia zgłosili do Turystycznej Listy Przebojów.

17.00-19.00 - relacje Marka Soleckiego i Andrzeja Grabowskiego z Oberstdorfu, z mistrzostw świata w narciarstwie w konkurencjach klasycznych. Konkurs indywidualny na dużej skoczni.

19.00-22.00 - relacje Cezarego Gurjewa i Rafała Bały z Torunia, z halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce.

21.00-22.00 - "Teatr Polskiego Radia" - Mateusz Tracz "Piekło z harnasiami"

90-lecie śmierci Karola Szymanowskiego

Reż. Mateusz Tracz, real. akust. Agnieszka Szczepańczyk, oprac. muz. M. Tracz


LITERATURA W JEDYNCE:

20.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale YouTube i na Facebookua także w serwisach z audiobookami. 


logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" / Piazzolla - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / prof. Jerzy Eisler  - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" / 555 Sonat Domenica Scarlattiego - prowadzi Przemysław Psikuta

Różni goście: 5x5 - historia nagrań i interpretacji

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Jerzy Janicki - prowadzą Andrzej Sułek i Beata Kwiatkowska

Polski pisarz, dramaturg i scenarzysta związany ze Lwowem i Bieszczadami jest jednym z pomysłodawców, twórców i scenarzystów słuchowiska Matysiakowie. Przypomnijmy, że słuchowisko to zostało zapoczątkowane w sobotę 15 grudnia 1956 roku na antenie Programu 2 i jest najstarszym i najdłużej kontynuowanym słuchowiskiem w Polsce. W początkowych latach emisji powieści słuchało 12 milionów osób.

Współpracę z Jerzym Janickim wspominał będzie m.in. Andrzej Mularczyk. Jerzy Janicki napisał ponad 30 scenariuszy filmowych, jest m.in. autorem scenariusza do serialu "Dom". O jego doświadczeniach filmowych i osiągnięciach na tym polu porozmawiamy z Jackiem Bromskim. Gościem w audycji będzie także Alicja Kocan z Towarzystwa Miłośników Lwowa, którego jednym z założycieli był Jerzy Janicki. 

17.00-19.00 - "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Ewy Szczecińskiej, Doroty Kozińskiej i Wojciecha Michniewskiego

Béla Bartók - Koncert na orkiestrę

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" / Bester Quartet

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Joseph Conrad "Jutro"

Prod. 2007, adaptacja i reżyseria Julia Wernio, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko
Obsada: Aleksander Bednarz (Kapitan Hagberd), Stanisław Brudny (Jozue Carvil), Krzysztof Banaszyk (Harry Hagberd), Monika Krzywkowska (Bessie Carvil)

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

George Bizet - Carmen - opera w czterech aktach (Państwowa Opera Wiedeńska, 21.02.2021)

wyk. Anita Rachvelishvili - mezzosopran (Carmen), Piotr Beczała - tenor (Don Jose), Erwin Schrott - bas-baryton (Escamillo), Vera-Lotte Boecker- sopran (Micaela), Slavka Zamecnikova - sopran (Frasquita), Szilvia Voros - mezzosopran (Mercedes), Chór i Orkiestra Opery Wiedeńskiej, dyr. Andres Orozco-Estrada

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" - prowadzą Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Bohaterką audycji będzie Krystyna de Pizan. Ta urodzona w 1364 roku w Wenecji Francuzka uznawana jest za pierwszą europejską zawodową literatkę i działaczkę na rzecz praw kobiet. To także jedna z pierwszych kobiet tworzących dyskurs feministyczny, która protestowała przeciwko mizoginii i dominacji mężczyzn w społeczeństwie oraz promowała udział kobiet w nauce, polityce i sztuce.

O fascynującym życiu i twórczości Krystyny de Pizan opowie prof. Anna Loba z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.


logo

"Śniadania w Trójce" na Facebooku Trójki, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na trojka.polskieradio.pl

00.00-04.00 - "Set DJ-ski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Gośćmi audycji: Paweł Szrot, szef gabinetu Prezydenta RP (Kancelaria Prezydenta), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Marcelina Zawisza (Lewica, Razem).

10.00-11.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

POKUSZENIE

Diabeł w Poście kusi - flaszeczką, babeczką, kusą spódniczką lub cukierniczką. Każdy ma jakieś swoje słabości i słabizny.  W tym tygodniu zebrałem piosenki o pokuszeniach i o tym jak się przed nimi obronić.

11.00-12.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

goście: Filip Kosior i Marcin Zbyszyński, grupa teatralna Potem-o-tem

W tym tygodniu w świecie performatywnym odwiedzimy krainę teatru niezależnego, a konkretnie teatr Potem-o-tem. Scenę tą założyli młodzi absolwenci szkoły teatralnej, którzy nie chcieli być skazani na pracę w dużej instytucjonalnej lub komercyjnej placówce.

Chcieli realizować swoje wizje. Z przedstawicielami teatru Potem-o-tem porozmawiamy o tym jak wygląda edukacja w szkole teatralnej, jak zakłada się teatr oraz jakie wyzwania  w dobie pandemii stoją przed młodymi aktorami.

12.00-13.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

13.00-14.00 - "Program kulinarny - Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

Tematem dzisiejszego programu „Gorąca Płyta” będzie koreańska kiszkonka – Kimchi. Kimchi można przygotować praktycznie ze wszystkiego co nam przyjdzie do głowy. W krajach Azji to danie jest serwowane jako dodatek, ale także jako przekąska albo nawet danie główne. Tylko od wyobraźni kucharza zależy, czy z kimchi skorzysta jako z „sałatki” czy też może zamieni je w… zupę.

Jakie są drogi łączące nasze polskie kiszonki z azjatyckim kimchi, co różni te dwa rodzaje kiszenia, a co łączy? Na te – oraz wiele innych pytań odpowiedzi poznamy już w sobotę. Ponadto słuchacze Trójki będą mogli obejrzeć materiał wideo z przepisem na kimchi. Wideo ze wspólnego kiszenia Adriany z Grzegorzem będzie dostępne na mediach społecznościowych Trójki tuż po zakończeniu audycji na antenie.

Gość: Grzegorz Łapanowski – szef kuchni, juror kulinarny, propagator kimchi w Polsce.

14.00-15.00 - "Świat i ludzie" - Michał Żakowski 

W audycji m.in.:

- Węgry opuściły Europejską Partię Ludową w Parlamencie Europejskim. Jakie będą tego konsekwencje dla Budapesztu i systemu partyjnego w PE;

- Nicolas Sarkozy skazany na 3 lata za korupcję. Czy rzeczywiście trafi za kratki? Jeśli tak to będzie to pierwszy taki przypadek w  V Republice;

- Papież Franciszek w Iraku. Niezwykła pielgrzymka w bardzo trudnym czasie. Chce dać nadzieję chrześcijanom którzy jeszcze zostali w Mezopotamii. Jeszcze na początku XXI wieku było ich około 1,5 miliona – teraz to 250 tysięcy chrześcijan mieszkających głównie na Równinie Niniwy;

Goście: Dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych

Jarosław Guzy, dział zagraniczny Polska Agencja Prasowa

Bartosz Rutkowski, Orla Straż, fundacja wspierająca chrześcijan w Iraku.  

15.00-18.00 - "Nie tylko gitary" - Piotr Baron

18.00-19.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński    

W audycji m.in.:

- 71 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie: podsumowanie pierwszej tegorocznej części festiwalu (wyłącznie online), najważniejsi laureaci, zapowiedź drugiej stacjonarnej części Berlinale (9-20.06.2021) – rozmowa z krytykiem filmowym Kubą Armatą;

- Premiera polska - animacja: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego - wypowiedzi twórców;

19.00-20.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

"Bo to zła kobiet była…”

Zbliża się Dzień Kobiet – święto bardziej lubiane przez panów, niż same solenizantki. To zawsze pretekst, żeby – pod parasolem goździka czy tulipana – mieć wymówkę do wychylenia kilku kielichów ponad normę, co jakiś czas pokrzykując „Za zdrowie pań!” Tak było za PRL-u – a wtedy dochodził jeszcze całus w dłoń i w niektórych zakładach produkcyjnych czy w biurach –  extra prezent: rajstopy, ręczniki, paczka herbaty.

Podobnie fetowano damy, dziewczyny i panienki w czasach poprzełomowych, choć z prezentowej puli pozostał tylko tulipan. Dopiero pandemia położyła kres gorliwości, z jaką płeć męska rada była świętować Dzień Kobiet.

Czy wszystkim niewiastom panowie składali szczere życzenia? Obawiam się, że były i są takie, którym mężczyźni raczej dosypaliby arszenik do pierwszego toastu. Bo są kobiety z natury złe, specjalizujące się w dręczeniu biednych chłopców. O nich właśnie, o tych femme fatale, będzie dzisiejsza audycja. 

 

20.00-23.00 - "W rytmie na trzy" - Karol Gnat i Tomasz Dudek

23.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski 


logo


8.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Cotygodniowa rozmowa przedstawiająca życiorysy najbardziej zasłużonych Polek, które swoją działalnością społeczną, polityczną i kulturalną przyczyniły się do umacniania polskiej państwowości. Bohaterką najnowszej odsłony audycji będzie lekarka i działaczka społeczna Bronisława Dłuska, siostra Marii Skłodowskiej-Curie, żyjąca w latach 1865-1939.

20.06 - "Aria czy barbaria" - zaprasza Magdalena Piejko

Na ulicach polskich miast można zauważyć billboardy oraz plakaty przedstawiające w pozycji embrionalnej ludzki płód ułożony w kształt serca. Plakatowa akcja prolife Fundacji Nasze Dzieci, której celem jest promowanie idei ochrony życia poczętego, wyraża sprzeciw wobec aborcji.

Na temat tego projektu, a także o nowej książce Chantal Delsol "Czas wyrzeczenia"i nowym numerze magazynu "LUKA" będą mówić Krystyna Gorgolewska, red. nacz. magazynu "LUKA" oraz grafik Wojciech Korkuć​.


logo

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Samuel Sosnowski jest twitcherem. Może się spakować i przejechać kilkaset kilometrów, by obserwować ptaki. Twitchersi to poszukiwacze ciekawych okazów. Za rekordzistę uważa się pewnego angielskiego ornitologa, który obserwował 9 z 10 tysięcy gatunków.

13.00-14.00 - "Podcasty Czwórki" - Piotr Firan

Przegląd najciekawszych podcastów tygodnia przygotowanych przez dziennikarzy Czwórki: Kuba Jamrozek rozmawia z Rekordzistą, czyli Wojtkiem Sobierajskim, który pobił rekord w chodzeniu na rękach, ciągnąc auto! Martyna Matwiejuk natomiast przedstawi Sposób na Draculę - wampir, upir, wąpierz… w wierzeniach Słowian nie brakowało określeń na krwiopijcze kreatury. W tym podcaście sprawdzamy, skąd wywodzi się motyw wampiryczny obecny w naszej kulturze.

Więcej podcastów do posłuchania na podcasty.polskieradio.pl.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Anna Hardej

Skąd się wzięły Piątek, Koło, Zduńska Wola? Albo Kędzierzyn-Koźle, Koluszki i Puck? Gdzie swoją genezę mają nazwy polskich miast i miejscowości? W cyklu "Historie z tej ziemi" - Zygmuntowo.

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro podróży" - Patryk Grabowski

Najbliższą audycję rozpoczniemy od wysłuchania piosenki zapowiadającej nagrany w całości w Londynie album BRUT Moniki Brodki. Następnie przeniesiemy się do Belgii i posłuchamy fragmentu najnowszej płyty zespołu Balthazar. Z Belgii przeniesiemy się do Urugwaju, a tam czeka na nas zespół Onda Vaga ze swoim nowym krążkiem Tempera Mental. Sprawdzimy także, co muzycznie słychać w Portugalii i Francji. 

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Tadżin to tradycyjne marokańskie danie, które - z racji nietuzinkowej kompozycji przypraw - ma niezwykły smak. Jak przygotować to danie i jakich składników użyć? 

Retransmisje koncertów

SnowFest, czyli największy festiwal sportów zimowych i muzyki w Polsce w tym roku odbędzie się w formie online. W sobotę zaplanowane są występy DJ-ów oraz koncerty zarejestrowane specjalnie na potrzeby tego wydarzenia w pięknych i wyjątkowych okolicach Szczyrku, m.in.: na Skrzycznem oraz skoczni narciarskiej. Sety będzie można zobaczyć na profilu FB Czwórki oraz usłyszeć na antenie:

Po 20.00 - "Prywatka" - retransmisja koncertów GOORAL, Novika & Mr. Lex, iRobot.

Po 22.00 - "Kluboteka" - retransmisja koncertów: Dj Noz i  Last Robots.

Po 00.00 - "Basstion" - retransmisja koncertów: Dj Ros i Ginee.

 

logo

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Dzień Olimpijczyka. Gościem będzie Szymon Staśkiewicz, zawodnik pięcioboju nowoczesnego, srebrny medalista mistrzostw Europy i olimpijczyk z 2012 roku. Opowie o tym, jak wyglądają codzienne treningi i jakie to uczucie reprezentować kraj w najważniejszych wydarzeniach sportowych na świecie.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Marzec, marzec, marzec w ogrodzie. Marzec to już ten miesiąc, w połowie którego będziemy siali pomidory, ale na to przyjdzie jeszcze czas. W dzisiejszej audycji wysiejemy marchewkę, rzodkiewkę, szpinak. Zrobimy to na antenie krok po kroku. Powiemy o właściwościach tych pysznych warzyw. Jeżeli chodzi o świat kwiatów - wysiejemy aksamitkę, która z jednej strony, będzie strzegła naszych kwiatów i warzyw przed szkodnikami, z drugiej zaś będzie mogła zostać częstym gościem naszej kuchni, ponieważ jest kwiatem jadalnym.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Historia komunikacji miejskiej. 123 lata temu, w 1898 roku, na ulice Poznania wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Poprzednikami autobusów w drogowym transporcie pasażerskim były dyliżanse i omnibusy ciągnięte przez konie. W niektórych krajach już w XIX wieku rozpowszechniły się także omnibusy o napędzie parowym, jednak konieczność wożenia dużych zapasów wody oraz paliwa nie sprzyjała ich popularności.

W Anglii w 1865 r. rozwój parowych omnibusów zablokowała tzw. ustawa o czerwonej fladze (Red Flag Act), praktycznie zakazująca ich używania. Tak zaczęła się historia komunikacji miejskiej na świecie. Gość: Marcin Żabicki, wiceprezes Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Magda i Sergiusz odwiedzą Dolinę Roztoki. Tak - tę od Rogasia Marii Kownackiej. Poszukamy tam śladów jelonków (a odnajdziemy jastrzębie), pojeździmy na nartach na stoku FIS (jednym z najlepszych szkoleniowych stoków kadry narciarskiej w Polsce). Porozmawiamy z instruktorem narciarskim i będziemy jeść tutejsze przysmaki.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - 40. rocznica zdobycia za oceanem pierwszego miejsca na liście przez zespół Reo Speedwagon i ich dziewiątej w dyskografii płyty "Hi Infidelity" (ich największe osiągnięcie). Do tego, w Pół Pięknej Płyty, historia Anity Ward i jej przeboju "Ring My Bell" wraz z prezentacją całego debiutanckiego albumu z "Songs Of Love" z 1979 roku, prezentacja LP - debiutu solowego Glorii Estefan "Cuts Both Ways" z 1989 roku- trudne początki życia osobistego gwiazdy, zarys historyczny rozwoju jej wczesnej kariery.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.


.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera

W kolejnej audycji osnutej wokół pierwszego pobytu Fryderyka Chopina w Wiedniu w 1829 r. (uświetnionego debiutanckim koncertem), autorka zaprasza na premierowe spotkanie z muzyką Josepha Maysedera.

17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz

W premierowej audycji posłuchamy m.in. nokturnów, mazurków i ballad Manuela de Falli, czyli utworów z gatunków, których mistrzem był Fryderyk Chopin.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

Autorka zaprasza na premierowe spotkanie z klasyką klasyki: Opus 33 Haydna, czyli cykl kwartetów smyczkowych znanych zazwyczaj pod nazwą "kwartety rosyjskie" - zadedykowanych wielkiemu księciu Pawłowi, późniejszemu carowi.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU