Polskie Radio

Jubileusz muzycznych małp. Album "Gorillaz" kończy 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 12:02
26 marca 2020 roku ukazał się album "Gorillaz", firmowany przez zespół o takiej samej nazwie. Debiut wirtualnej grupy, której członkowie byli animowanymi postaciami, wywołał na brytyjskiej scenie muzycznej ferment, którego echo rozeszło się po całym świecie.
Gorillaz na scenie
Gorillaz na scenieFoto: shutterstock / Christian Bertrand

Prehistoria Gorillaz sięga 1990 roku, kiedy gitarzysta początkującej grupy Blur, Graham Coxon, zwrócił się do autora swych ulubionych komiksów, Jamiego Hewletta, aby ten przeprowadził wywiad z zespołem. Wtedy rysownik po raz pierwszy spotkał wokalistę Damona Albarna. Przez kolejne kilka lat nic się nie działo, aż w końcu, na skutek splotu różnych życiowych zdarzeń, Hewlett i Albarn zamieszkali we wspólnym apartamencie przy londyńskiej alei Westbourne Grove. To właśnie tam w 1998 roku, znudzeni oglądaniem MTV, wpadli na pomysł założenia wirtualnego zespołu, który początkowo ochrzcili mianem Gorilla, a potem na końcu nazwy dodali jeszcze literkę "z".

Muzycznym mózgiem przedsięwzięcia od początku był Albarn, choć jego nazwiska próżno szukać w oficjalnym składzie grupy, której członkowie przedstawiali się jako: 2-D, Murdoc Niccals, Noodle i Russel Hobbs. Wszyscy oni mieli wyszukany image, będący wytworem wyobraźni Hewletta i w 100 procentach animowany – były to po prostu postaci z kreskówki.

Artystyczny skok w bok


Debiutancki longplay Gorillaz ukazał się26 marca 2001 roku nakładem brytyjskiej wytwórni Parlophone oraz amerykańskiego Virgin Records Foto: mat.promocyjne Debiutancki longplay Gorillaz ukazał się26 marca 2001 roku nakładem brytyjskiej wytwórni Parlophone oraz amerykańskiego Virgin Records Foto: mat.promocyjne

W 2000 roku Damon Albarn miał status wielkiej gwiazdy brytyjskiej sceny muzycznej, a dowodzony przez niego Blur od dekady toczył z Oasis pojedynek o miano grupy numer 1 na Wyspach. Nagrywając debiutancki album Gorillaz, wokalista nie tylko mógł ukryć swą twarz za animowanym alter ego, ale również śmiało poeksperymentować muzycznie i wyjść z britpopowej szufladki, do jakiej trafił razem z macierzystym zespołem. Z okazji tej skorzystał skwapliwie – w nowym projekcie rocka było stosunkowo niewiele, znalazło się tam za to miejsce dla hip hopu, trip hopu, dubu, elektroniki, a nawet muzyki latino.

Pierwszym singlem, a zarazem największym przebojem z albumu "Gorillaz", był "Clint Eastwood". Utwór, mający w tytule nazwisko hollywoodzkiego twardziela, oparty jest na snującym się leniwie podkładzie muzycznym, w którym od czasu do czasu przewija się motyw ze spaghetti westernu "Dobry, zły i brzydki", skomponowany przez Ennio Morriconego.

Raper Del the Funky Homosapien, którego głos słyszymy przez większą część kawałka, wyznał w wywiadzie, że ułożył swoją partię korzystając ze wskazówek zawartych w książce "Jak napisać przebojową piosenkę", którą nabył za kupon podarowany mu przez mamę. Utworowi towarzyszył animowany teledysk o apokaliptycznym klimacie.

Gorillaz - "Clint Eastwood", źródło: YouTube / Gorillaz

Jednym z gości, zaproszonych przez Albarna do nagrania płyty, był Ibrahim Ferrer. Legendarny kubański wokalista, znany z filmu "Buena Vista Social Club", zaśpiewał swym tęsknym głosem utwór "Latin Simone (¿Qué Pasa Contigo?)".

Gorillaz - "Latin Simone (¿Qué Pasa Contigo?)", źródło: YouTube / Gorillaz

Album "Gorillaz" ukazał Damona Albarna jako odważnego artystę, poszukującego nowych ścieżek, niezainteresowanego odcinaniem kuponów od własnej sławy. Jego śmiały artystyczny ruch okazał się jednocześnie komercyjnym strzałem w dziesiątkę – płyta dotarła do 3 miejsca listy bestsellerów w Wielkiej Brytanii, sprzedała się na całym świecie w imponującym nakładzie 7 milionów egzemplarzy, a zespół Gorillaz stał się jednym z najciekawszych zjawisk w pop kulturze początku XXI wieku.

kc

Czytaj także

Gorillaz szykują książkę na 20 urodziny zespołu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 11:50
Premiera jesienią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elton John w utworze Gorillaz

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 12:45
Posłuchajcie "The Pink Phantom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorillaz walczą z morskim potworem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:57
W klipie do nagrania "Lost Chord".
rozwiń zwiń