Polskie Radio

"Musiałem wziąć gitarę, śpiewać, komponować". Serwis specjalny poświęcony Krzysztofowi Klenczonowi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:00
Archiwalne wywiady, opowieści rodziny i znajomych, najważniejsze fakty z biografii i oczywiście mnóstwo muzyki – to wszystko zawiera specjalny serwis poświęcony Krzysztofowi Klenczonowi, opublikowany w portalu polskieradio24.pl z okazji 40. rocznicy śmierci artysty.
Obrazek promujący serwis z okazji 40. rocznicy śmierci Krzysztofa Klenczona
Obrazek promujący serwis z okazji 40. rocznicy śmierci Krzysztofa KlenczonaFoto: PR/Grzegorz Lipiński

7 kwietnia 1981 roku w Chicago zmarł Krzysztof Klenczon, wokalista, gitarzysta, kompozytor, współzałożyciel zespołu Czerwone Gitary, kompozytor takich przebojów, jak "Kwiaty we włosach", "Historia jednej znajomości" czy "10 w skali Beauforta". Sylwetkę, biografię i najważniejsze fakty z życiorysu tego nietuzinkowego artysty przedstawia serwis klenczon.polskieradio24.pl.

Krzysztof Klenczon. Zobacz serwis specjalny

Wyjątkową atrakcją dla fanów Klenczona jest wchodzące w skład serwisu Radio Klenczon. W tej internetowej stacji można usłyszeć niemal wszystkie utwory związane z artystą – nagrane w studiu i na koncertach, a także covery jego kompozycji w wykonaniu innych artystów.

Czerwone Gitary - "Biały krzyż", źródło: YouTube / Polskie Nagrania

Klenczon urodził się w 1942 roku w Pułtusku, a jego wielka kariera rozpoczęła się w 1962 roku, od występu na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, po którym dostał zaproszenie do współpracy od zespołu Niebiesko-Czarni. Po dwóch latach odszedł z grupy, by założyć Pięciolinie, przekształcone następnie w Czerwone Gitary. To właśnie z tym zespołem święcił największe triumfy, stając się jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej lat 60.

Będąc u szczytu sławy, opuścił słynną grupę, by założyć bardziej ambitne muzycznie Trzy Korony. Niedługo potem wyprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrał anglojęzyczny album. Niestety, tam również uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego zmarł.

W serwisie klenczon.polskieradio24.pl przypominamy zachowane w Archiwum Polskiego Radia wypowiedzi Krzysztofa Klenczona. Artysta wspomina atmosferę pracy z wybitnymi muzykami, kolejne etapy kariery i zespoły, w których grał.

O muzyku opowiada także żona Alicja, siostra Hanny oraz współpracownicy, m.in. Jerzy Kosseli i Bernard Dornowski. Odsłuchać można także największe przeboje skomponowane przez Klenczona. Całość ilustrowana jest zdjęciami z różnych etapów życia i kariery muzyka. 

kc

Czytaj także

Krzysztof Klenczon – multimedialne wspomnienie "Niuńka"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 16:40
W Poniedziałek Wielkanocny w TVP Historia będzie miał premierę film "Niuniek", opowiadający o życiu Krzysztofa Klenczona. Zaś 7 kwietnia, w 40. rocznicę śmierci współzałożyciela Czerwonych Gitar, w portalu polskieradio24.pl pojawi się specjalny serwis poświęcony artyście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Może gdybyśmy dłużej siedzieli, nie doszłoby do wypadku". Krawczyk wspomina Klenczona

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:00
Zaśpiewali razem na charytatywnym koncercie, który dla jednego z nich okazał się ostatnim występem w życiu. Ten drugi uczcił zmarłego przyjaciela, śpiewając podczas ceremonii pogrzebowej. Krzysztof Klenczon i Krzysztof Krawczyk, dwaj herosi polskiej piosenki, zmarli w odstępie niemal dokładnie 40 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Klenczon – gratka dla fanów "polskiego Lennona"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 06:00
Choć od śmierci Krzysztofa Klenczona minęły cztery dekady, Polacy wciąż pamiętają skomponowane przez niego przeboje, takie jak "Historia jednej znajomości", "Kwiaty we włosach" czy "10 w skali Beauforta". Ten wyjątkowo utalentowany twórca pozostawił po sobie o wiele więcej ciekawej muzyki – można ją usłyszeć na antenie internetowego Radia Klenczon, uruchomionego w 40. rocznicę śmierci artysty.
rozwiń zwiń