Polskie Radio

Pół wieku klasyka. "Sticky Fingers" Stonesów kończy 50 lat!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 12:17
"Brown Sugar", "Wild Horses" i 8 innych kawałków, opakowanych w ikoniczną dla rock and rolla okładkę z rozsuwanym suwakiem – 23 kwietnia 1971 roku światło dzienne ujrzał album "Sticky Fingers", jedno z najlepszych dokonań grupy The Rolling Stones.
Okładka płyty Sticky Fingers
Okładka płyty "Sticky Fingers"Foto: materiały promocyjne

"Nie ma bardziej przekonującego dowodu na ich twierdzenie, że są największym rockandrollowym zespołem na świecie, niż te oto nieskazitelne 46 minut muzyki" – tak o płycie "Sticky Fingers" napisał recenzent dziennika "The Guardian". Dziennikarz magazynu "Q" pokusił się o bardziej precyzyjne zdefiniowanie zawartości albumu, określając ją jako "magiczną formułę ciężkiego soulu, ćpuńskiego bluesa i macho rocka".

Nagrywając "Sticky Fingers" Stonesi byli w szczytowej formie artystycznej, choć byli już grupą po przejściach. Kilka miesięcy wcześniej zmarł tragicznie gitarzysta i współzałożyciel formacji, Brian Jones. Dla jego następcy Micka Taylora był to debiutancki studyjny album nagrany z nowymi kolegami, dla zespołu był to zaś pierwszy krążek wydany pod skrzydłami własnej wytwórni, którą założyli po uwolnieniu się z kontraktu z firmą Decca.

The Rolling Stones - "Brown Sugar (live)", źródło: YouTube / The Rolling Stones

Utwory wypełniające płytę były niemal w komplecie dziełem duetu Mick Jagger / Keith Richards, z wyjątkiem klasyka muzyki gospel, "You Gotta Move". Przy piosence "Sister Morphine" jako współautorkę dopisano Marianne Faithfull, która jako pierwsza nagrała ją dwa lata wcześniej. Największą popularność zdobyły energetyczny "Brown Sugar" i balladowe "Wild Horses" – oba kawałki do dziś pozostają w żelaznym repertuarze koncertowym Stonesów.

Choć muzyka jest najważniejszą częścią składową każdego albumu, w przypadku "Sticky Fingers" nie sposób pominąć okładki – określenie jej mianem "legendarna" nie jest ani trochę przesadą. Zaprojektowana przez Andy'ego Warhola przedstawiała zdjęcie fragmentu dżinsów, w zbliżeniu niepozostawiającym wątpliwości, że ich właścicielem jest mężczyzna. Dodatkowym gadżetem był prawdziwy zamek błyskawiczny wszyty na obwolucie płyty w miejscu rozporka. Po jego rozsunięciu oczom ukazywała się bawełniana "bielizna" ukryta pod spodniami.

The Rolling Stones - "Wild Horses (acoustic)", źródło: YouTube / The Rolling Stones

Ta śmiała okładka została ocenzurowana w niektórych krajach. W Hiszpanii rządzonej twardą ręką generała Franco album został opatrzony obwolutą ze zdjęciem otwartej puszki, z której wystawały trzy palce. Natomiast wersja rosyjska, wydana dopiero w 1992 roku, miała wprawdzie na okładce fotografię spodni, ale zupełnie innych – damskich i udekorowanych wizerunkiem gwiazdy z wpisanymi w nią sierpem i młotem.

Oryginalna okładka "Sticky Fingers" przeszła do historii jeszcze z jednego powodu. To właśnie na niej po raz pierwszy pojawił się słynny czerwony jęzor autorstwa Johna Pasche'a – najsłynniejsze logo w historii rock and rolla, używane do dziś na plakatach i płytach The Rolling Stones. Nie zabrakło go oczywiście również w reklamach trasy koncertowej "Zip Code Tour", zorganizowanej w 2015 roku z okazji reedycji kultowego albumu z 1971 roku.

kc/kr

Czytaj także

Powstanie serial opowiadający historię The Rolling Stones

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 18:17
Produkcja ma skupić się na początkach zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stonesi na Copacabanie – minęło 15 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 09:45
W czasach, gdy o gromadzących wielotysięczną widownię koncertach możemy jedynie pomarzyć, łezka w oku kręci się na wspomnienie wydarzeń sprzed lat – takich jak koncert The Rolling Stones w Rio De Janeiro dla rekordowo licznej publiczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Rolling Stones – Brudna robota i fucha na Kubie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 09:00
Fani Rolling Stonesów mają w tym tygodniu co celebrować: 24 marca mija 35 lat od wydania albumu "Dirty Work", a dzień później przypada piąta rocznica pamiętnego koncertu legendarnej grupy na Kubie.
rozwiń zwiń