Polskie Radio

Clapton, Springsteen i inni. Dzień Ojca w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:03
Relacje sławnych artystów z ich ojcami, często trudne i pogmatwane, posłużyły za kanwę niejednej wybitnej piosenki. W Dniu Ojca przypominamy kilka utworów, w których ten wątek pełni główną rolę.
Bruce Springsteen
Bruce SpringsteenFoto: Shutterstock.com/Antonio Scorza

Eric Clapton - "My Father's Eyes"

Piosenka napisana i nagrana przez Erica Claptona w 1997 roku ma podwójne dno. Z jednej strony dedykowana jest jego ojcu, Edwardowi Fryerowi, którego muzyk nigdy nie spotkał. Był on kanadyjskim żołnierzem wysłanym w czasie II wojny światowej do Anglii. Owocem jego przelotnego romansu z niespełna 16-letnią dziewczyną był właśnie przyszły "bóg gitary".

Utwór jest jednocześnie wspomnieniem tragicznie zmarłego synka Claptona, 4-letniego Conora, który w 1991 roku wypadł z okna nowojorskiego apartamentu. "W tej piosence starałem się opisać paralelę pomiędzy patrzeniem w oczy mojego syna i ojca, którego nigdy nie poznałem, poprzez łańcuch naszej krwi" – napisał artysta w swej autobiografii.

źródło: YouTube / Warner Records Vault

Bruce Springsteen – "My Hometown" / "My Father's House"

Bruce Springsteen dobrze znał swojego ojca, co nie znaczy, że ich wzajemne relacje były sielankowe. Prosty robotnik z miasteczka Freehold w New Jersey nie wylewał za kołnierz, zmagał się też z problemami psychicznymi. Jednak w pochodzącej z albumu "Born in the USA" balladzie "My Hometown" Boss opisuje w ciepłych słowach swoje dzieciństwo, gdy ojciec zabierał go na przejażdżki starym buickiem, sadzał na kolanach pozwalając mu "prowadzić", mierzwił mu włosy i mówił: "Popatrz, synu, to twoje rodzinne miasteczko".

źródło: YouTube / Bruce Springsteen

Wiele lat później rozgrywa się historia opisana w piosence "My Father's House" z płyty "Nebraska". Opowiada ona o śnie, którego bohater znów jest dzieckiem i desperacko, pomimo przeszkód, próbuje wrócić do domu swojego ojca. Po przebudzeniu jedzie w tamto miejsce, ale pod znanym adresem mieszka już zupełnie ktoś inny.

Springsteen jeszcze długo po wyprowadzce z rodzinnego domu miał zwyczaj przejeżdżać obok niego samochodem i patrzeć w jego okna. "Robisz to, bo coś złego się tam wydarzyło i wracasz z nadzieją, że uda ci się to naprawić. Ale to niemożliwe" – powiedział mu kiedyś psychoterapeuta.

źródło: YouTube / Bruce Springsteen

Mike and the Mechanics – "The Living Years"

O niełatwych stosunkach na linii ojciec-syn opowiada również jeden z największych przebojów w dorobku grupy Mike and the Mechanics. Podobnie jak w utworze Claptona, jest w nim mowa o trzech pokoleniach. "Nie było mnie tego ranka, gdy mój ojciec odszedł, nie udało mi się powiedzieć tego wszystkiego, co miałem mu do powiedzenia". A dalej: "Myślę, że uchwyciłem jego ducha jeszcze tego samego roku, jestem pewien, że słyszałem jego echo w łzach mojego nowo narodzonego dziecka". Natomiast refren to wielka zachęta do tego, by nie czekać z naprawianiem relacji, nim będzie na to za późno.

Autor tekstu, szkocki artysta B.A. Robertson, zawarł w nim wątki autobiograficzne. Wkrótce przed ukazaniem się utworu ojca stracił również lider grupy, Mike Rutherford, co wywołało spekulacje o tym, jakoby przedstawiona tu historia dotyczyła jego życia.

źródło: YouTube / Mike and the Mechanics

Luther Vandross – "Dance with My Father"

W swym sztandarowym utworze amerykański wokalista wspomina ojca, który zmarł, gdy miał on zaledwie 7 lat. Wcześniej był jednak idealnym rodzicem, który miał zwyczaj często tańczyć z nim i jego mamą – stąd tytuł kawałka. Piosenka, która przyniosła Vandrossowi dwie nagrody Grammy, ma też jednak dramatyczne tło. W dniu, gdy ukazała się na singlu, czyli 30 maja 2003 roku, artysta leżał w szpitalu po udarze mózgu, z którego nigdy do końca się nie wyleczył. Odszedł dwa lata później.

źródło: YouTube / Luther Vandross

Natalia Kukulska – "Co powie tata"

Polską reprezentantką w zestawie piosenek na Dzień Ojca jest kompozycja Jarosława Kukulskiego, wykonywana przez jego córkę Natalię. Słychać w niej bezgraniczną wiarę w autorytet taty, który zna odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości, łącznie z tym, skąd biorą się burze i czy lepiej mieć kota czy psa. Dziecięca ufność zostaje jednak zachwiana w końcówce utworu, kiedy okazuje się, że ten nieomylny człowiek, zamiast objaśniać świat, smacznie śpi.

źródło: YouTube / doremisie tv - piosenki dla dzieci

kc

Czytaj także

Od Puszka do Chopina – urodziny Natalii Kukulskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:46
Natalia Kukulska kończy dziś 45 lat. Z tej okazji przypominamy w skrócie artystyczną drogę, jaką wokalistka przeszła od nagrania dziecięcej piosenki o ulubionym piesku do własnej interpretacji dzieł geniusza fortepianu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słodkie poświęcenie dla okruszka – artyści opiewają swe dzieci w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:30
Nieprzespane noce, mnóstwo nowych obowiązków i życie wywrócone do góry nogami – te wszystkie zmiany, jakie przynosi ze sobą pojawienie się na świecie dziecka, są niczym wobec fali miłości, jaka zalewa wówczas jego rodziców. Żeby się o tym przekonać, wystarczy posłuchać kilku piosenek, które znani artyści zadedykowali swoim pociechom.
rozwiń zwiń