Polskie Radio

Historia Led Zeppelin na festiwalu w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:00
Fani grupy Led Zeppelin doczekają się wkrótce filmu dokumentalnego o swej ulubionej grupie. Bardzo ciekawie zapowiadający się obraz jako pierwsi zobaczą uczestnicy festiwalu w Wenecji, który odbędzie się we wrześniu.
Led Zeppelin
Led ZeppelinFoto: Shutterstock / Bruce Alan Bennett

– Moim celem było stworzenie dokumentu, który będzie wyglądał jak musical – mówi reżyser filmu "Becoming Led Zeppelin" Bernard MacMahon. Aby osiągnąć swój cel, amerykański filmowiec przegrzebał archiwa zespołu i wydobył z nich wiele niepublikowanych wcześniej nagrań koncertowych, które połączył ze zdjęciami plakatów, biletów i innych gadżetów. To wszystko będzie przeplatane nagranymi specjalnie na potrzeby filmu wywiadami z trzema żyjącymi członkami grupy: Jimmym Page'em, Robertem Plantem i Johnem Paulem Jonesem, oraz zapisami archiwalnych rozmów z nieżyjącym od 41 lat perkusistą Johnem Bonhamem.

– Chciałem spleść ze sobą cztery różne historie członków zespołu, przed i po jego założeniu, w dużej części opowiadając je wyłącznie za pomocą muzyki i obrazów, jednocześnie umieszczając tę muzykę w kontekście miejsc, w których powstawała, i wydarzeń, które ją zainspirowały – opowiada MacMahon.

Film "Becoming Led Zeppelin" będzie miał premierę podczas pozakonkursowej części festiwalu filmowego w Wenecji, rozpoczynającego się 1 września. Na razie nie wiadomo, kiedy wejdzie do kin.

Led Zeppelin - "Whole Lotta Love", źródło: YouTube / Led Zeppelin

Led Zeppelin to jedna z najważniejszych grup w historii muzyki rockowej. Powstała w 1968 roku, a jej działalność zakończyła tragiczna śmierć perkusisty Johna Bonhama 12 lat później. W międzyczasie zespół nagrał dziewięć albumów, na których znalazły się takie klasyki rocka, jak: "Stairway to Heaven", "Whole Lotta Love", "Black Dog" czy "Kashmir". Film Bernarda MacMahona jest pierwszym dokumentem autoryzowanym przez muzyków formacji, nakręconym po jej rozwiązaniu.

kc/kr

Czytaj także

Led Zeppelin – numer 1 na listach wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 05:35
4 grudnia 1980 roku członkowie brytyjskiej grupy hardrockowej Led Zeppelin ogłosili koniec wspólnego istnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jej brzmienie zaskoczyło. Płyta "Led Zeppelin I"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 05:35
Dokładnie 52 lata temu – 12 stycznia 1969 roku – ukazał się pierwszy longplay mało znanej wtedy grupy Led Zeppelin. Bez specjalnego tytułu, jakby nazwa zespołu miała być jego jedyną reklamą, jedyną wizytówką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzycy Led Zeppelin o sobie i swojej twórczości

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 23:00
W niedzielny wieczór Piotr Metz zaprosił na spotkanie z muzyką Led Zeppelin i fragmentami archiwalnych rozmów z artystami.
rozwiń zwiń