Polskie Radio

Wywiady, wyśmienita literatura i muzyka - Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 18:01
Jaką rolę w naszym życiu pełni muzyka i kim jest influencer? W Światowym Dniu FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego o tym, jakie spustoszenie wywołuje alkohol w organizmie dziecka. W ramach Roku Norwida zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - operę "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej, do słów misterium Cypriana Kamila Norwida oraz na słuchowisko "Noc tysiączna druga" Teatru Polskiego Radia. Wieczorem autorska muzyczna selekcja Vito Bambino na osłodzenie końca szkolnych wakacji.
Zaplecze studia emisyjnego Polskiego Radia
Zaplecze studia emisyjnego Polskiego RadiaFoto: Czwórka/ fot. Wojciech Kusiński
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Wszystko gra? Muzyka w naszym życiu - jaką pełni rolę, jak jest ważna? Obecność muzyki w naszej codzienności - wszechobecność muzyki, melodyjek, wokół nas - muzyczka w windzie, w czajniku, w pralce, w telefonie - tzw. "muzaki". Miłe czy drażniące? Muzyka, która wpada w ucho i nie można się od niej uwolnić przez cały dzień - jak to się dzieje? Co o tym stanowi? Rytm? Prostota melodii?

Influencer - modne słowo, modny zawód. Kto to taki influencer? Kto nim może zostać? Czy faktycznie jest autorytetem w danej dziedzinie? Dla kogo? Tylko dla młodego pokolenia? Czy może influencerzy przejęli rolę autorytetów młodzieży? I czy można na tym "zarobić"? Przykłady tego czym się zajmują influencerzy.

9 września to Światowy Dzień FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego. Jak dramatyczne w skutkach jest picie alkoholu w czasie ciąży, jakie spustoszenie alkohol wywołuje w organizmie dziecka? Można dzieci uchronić przed takim losem - trzeba mówić, przestrzegać, przypominać, obalać mity, że jedna lampka wina to nic złego. Materiał z Łodzi, gdzie istnieje Dom Dziecka dla Dzieci Chorych, w którym żyją dzieci obarczone FAS, gdzie widać ten dramat dzieci, ograniczenia i uszkodzenia, z jakimi żyją. Reportaż Agaty Gwizdały. Poza tym konkursy, słuchowisko, TLP.

21.00-22.00 - "Słuchowisko w Jedynce" - Teatr Polskiego Radia zaprasza na "Noc tysiączną drugą" Cypriana Kamila Norwida w adaptacji i reżyserii Ewy Małecki

"Noc tysiączna druga" Cypriana Kamila Norwida to zgrabna jednoaktowa komedia osnuta wokół miłosnej intrygi. Bohaterowie odbywają podróż przez Włochy i zatrzymują się w tej samej oberży. Na dworze szaleje burza, a duszami gości szarpią miłosne rozterki. Noc inna od wszystkich, noc tysiączna druga, jak określa ją główny bohater sztuki, Roger, staje się czasem odbycia podróży w głąb siebie i próbą rozliczenia się z przeszłością. Plan zemsty, jaki snuje zraniony kochanek, okazuje się chybiony, za to otwierają się dla niego całkiem nowe miłosne perspektywy. "Noc tysiączna druga" to czarowna miniatura, w której jawi się pełna poczucia humoru i dojrzałego dystansu refleksja dotycząca zmienności serc naszych. Dramat Norwida w warstwie tekstowej ujawnia niezwykłą muzyczność, słuchowisko jest bogato ilustrowane muzyką napisaną specjalnie na tę okazję przez Grzegorza Łapińskiego.

Obsada: ROGER z Czarnolesia - Przemysław Stippa, DOKTOR jej - Krzysztof Wakuliński, DAMA podróżująca - Anna Grycewicz, LUCIO, oberżysta - Jarosław Gajewski, KLAUDIA - Milena Suszyńska. Realizacja akustyczna - Agnieszka Szczepańczyk. Muzyka - Grzegorz Łapiński Adaptacja i reżyseria - Ewa Małecki.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Zaprosimy na wyjątkowe wydarzenie w ramach Roku Norwida - prapremierę opery "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej, do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. Unikatowe na skalę światową dzieło muzyczne adaptuje tekst Norwida do warunków scenicznego wykonania operowego. Nowa opera jest próbą dokonania syntezy elementów legend pradziejów miasta Krakowa, twórczości Norwida i kulturowych kontekstów epoki romantyzmu oraz współczesnej kompozycji muzycznej. Rolę wiodącą odgrywają tu wyraźnie wyczuwalne rytmy polskich tańców narodowych, współgrające z prasłowiańskim zaśpiewem chóralnym. "Wanda" jest znakomitym studium komponowania do słów XIX-wiecznego dzieła literackiego, pokazującym jak frapujący bywa to proces. Jednak dzieło Wnuk-Nazarowej nie stanowi wyłącznie muzycznej ilustracji historii opowiedzianej w tekście wieszcza. Kompozytorka spogląda na jego tekst jak na przejaw kulturowego ducha czasu, w którym powstało. Odczytuje norwidowskie wartości we współczesnym kontekście, skłaniając do wielopłaszczyznowych refleksji.

Prapremiera "Wandy" odbędzie się 10 września na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Kolejne wystawienie 11 września. Wybór czasu i miejsca realizacji nie są przypadkowe. To właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu i jego przedpolu rozgrywa się akcja misterium Norwida. Również tam, w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze Wawelskiej odbył się dwadzieścia lat temu symboliczny pochówek poety. O operze "Wanda" porozmawiamy w Poranku Dwójki z dyrygentem Michałem Klauzą, który pełni funkcję kierownika muzycznego wydarzenia. Początek rozmowy o godz. 9.30.

W audycji także: Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka żywa"; nowy sezon z nowym kierownictwem w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu; koncerty, wspólne muzykowanie z artystami, warsztaty, pokazy, spotkania z twórcami, czyli Noc Teatrów Metropolii. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - Mikołaj Rimski-Korsakow Szeherezada - suita symfoniczna op. 35 (fragment), wyk. Izraelska Orkiestra Filharmoniczna, dyr. Zubin Mehta; Karol Szymanowski III Symfonia op. 27 "Pieśń o nocy", wyk. Steve Davislim - tenor, Singverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien, Wiener Philharmoniker, dyr. Pierre Boulez

11.10-12.00 - Anton Areński IV Suita op. 62, wyk. Piano Duo Genova & Dimitrov; Max Bruch Hermione op. 40, Odysseus - preludium op. 41, wyk. Bamberger Symphoniker, dyr. Robert Trevino

12.05-12.45 - Płyta na lato: Dobrzyński. Koncert fortepianowy - Philippe Giusiano

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Tadeusz Baird

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 3.02.2013)

Grzegorz Duchnowski Scherzo (prawykonanie), Henryk Wieniawski Wariacje na temat własny op. 15, Niccolò Paganini I palpiti - Introdukcja i wariacje na temat "Di tanti palpiti" z opery "Tankred" Rossiniego op. 13, Franz Schubert Kwartet smyczkowy d-moll "Śmierć i dziewczyna" (wersja na orkiestrę smyczkową) D 810, wyk. Mariusz Patyra - skrzypce, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, dyr. Jan Lewtak

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Zaprezentujemy przedsmak muzycznej podróży z gitarą i bandeonem, w którą już w najbliższą sobotę zabiorą nas gitarzysta Jerzy Chwastyk oraz bandeonista Omar Massa. Podczas sobotniego koncertu w ramach "Miejscówki z Dwójką" usłyszymy muzykę Baroku, ale też rytmy hiszpańskie czy tango nuevo.

Zaprosimy również na kolejną odsłonę cyklu Jazz.PL. W piątek w studiu S3 wystąpi Atom String Quartet - jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na jazzowej mapie świata. W programie kompozycje z albumu "Zbigniew Seifert", czyli pierwszej autorskiej płyty polskiego mistrza jazzowych skrzypiec wydanej na amerykańskim rynku fonograficznym.

W audycji nie zabraknie też porządnej dawki informacji z festiwali filmowych - jesteśmy w Wenecji i we Wrocławiu - na Millenium Docs Against Gravity. Ponadto porozmawiamy o Warszawskich Targach Książki, które - w tym roku w wersji plenerowej - potrwają od 9 do 12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński 

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Ewa Szczecińska

III Festiwal Romantycznych Kompozycji - "Elsner i jego romantyczni spadkobiercy", koncert finałowy (5.09.21. Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie)

Józef Władysław Krogulski Oktet d-moll, Ignacy Feliks Dobrzyński Sekstet Es-dur, Józef Elsner Septet D-dur, wyk: Zofia Neugebauer - flet, Adrian Janda - klarnet, Maria Machowska i Kamil Staniczek - skrzypce, Mateusz Doniec - altówka, Magdalena Bojanowicz i Agata Bąk - wiolonczele, Tomasz Januchta  - kontrabas, Jakub Kuszlik - fortepian

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Magdaleną Moskwą - aut. Michał Nowak 

Lubi tańczyć. Piękno odnajduje zarówno w sztuce sakralnej, jak i w twórczości dziecięcej, sztuce naiwnej i dziełach osób chorych psychicznie. W swojej drodze artystycznej stara się wydobyć na jaw to, co ukryte. Nic co tworzy, nie istnieje w realnym świecie. Niektóre obrazy uważa za nadzwyczaj płodne - te stają się matkami kolejnych. Przez wiele lat pracowała bez wytchnienia, malując raczej samą sobą niż farbą i pędzlem. Proces twórczy jest dla niej niezwykle żmudny, a poczucie spełnienia odczuwa sporadycznie. Nauczyła się nie realizować za wszelką cenę wizji obrazu, tylko podążać za tym, co już namalowane. Bardzo rzadko udziela wywiadów. Magdalena Moskwa - laureatka Nagrody im. Jana Cybisa - będzie gościem czwartkowych "Rozmów po zmroku".

22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

21.00-21.15 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji odwiedzimy m.in. największą hodowlę mrówkojadów w Europie, blaszane budki w Słupsku i rzucimy się w wir sportowego Dunajca. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem - Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

W audycji odwiedzimy Poznań Design Festiwal, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie oraz przyjrzymy się przygotowaniom do filmu o Bohdanie Smoleniu.

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej  

W audycji powiemy m.in. o przydomowych elektrowniach atomowych, komunikacji pszczół i o planowanym, nowym limicie prędkości na niemieckich autostradach. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o dronach w pracy policji, o handlu dobrymi i negatywnymi komentarzami w internecie oraz o rewolucji w transporcie morskim. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć 

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Bezpieczeństwo Polski i dalsze scenariusze wydarzeń w Europie i na świecie. Gość - dr Jacek Bartosiak.

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka


LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Festiwal Bomba Megabitowa. Kulminację obchodów trwającego Roku Lema wyznaczy wydarzenie, które odda intelektualny geniusz tego pisarza oraz ogromną rozpiętość jego zainteresowań. Festiwal Bomba Megabitowa, pomostowe wydarzenie łączące światy kultury, technologii i nauki, odbędzie się w Krakowie, mieście w którym pisarz spędził większość życia i w którym powstała większość jego książek.

Festiwal to okazja do spotkania z żywą i niezwykle aktualną spuścizną Stanisława Lema. W programie m.in.: adaptacje muzyczne, teatralne, filmowe, komiksowe. Wystawy technologii kosmicznych i druku 3D, prelekcje, panele, spotkania. Biblioteka Przyszłości. O wydarzeniu opowie gość PR24 - Szymon Kloska - kurator obchodów Roku Lema z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF).


logo


13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - Ula Kaczyńska

Poznamy historię powstania utworu "Ławka" Michała Witaka, tworzącego jako Numer Raz.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Anna Hardej

Studenckie wakacje - jak przygotować się do rejsu, jakie uprawnienia są wymagane do pływania jachtem i czy trudno się je zdobywa? Kto może zdobyć taki patent i czy koniecznie trzeba go zdobywać, żeby zacząć żeglować? Gdzie szukać najlepszych portów i co można robić w trakcie rejsu oprócz… żeglowania?

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - #...isoverparty. Co to oznacza dla osoby publicznej z trwającym kryzysem wizerunkowym? Czy faktycznie to "koniec jej imprezy"?

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - Vito Bambino

Autorska selekcja Vito Bambino na osłodzenie końca szkolnych wakacji.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).


logo

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" W Międzynarodowym Dniu Urody zastanowimy się nad istotą piękna i poszukamy zwierząt uznawanych za najpiękniejsze. Czy istnieją jakieś kryteria, które wskazują konkretne gatunki? Czy piękno jest pojęciem względnym? Czy słusznie tworzone są rankingi najpiękniejszych zwierząt i dlaczego znalazł się w nich np. mandaryn wspaniały, zimorodek orientalny czy fenek pustynny. Gość: dr Tomasz Samojlik, przyrodnik, badacz historii Puszczy i autor licznych komiksów i książek dla dzieci.

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - Jak przetrwać w lesie, w przestrzeni miejskiej, a nawet na pustyni! Dobrze wiedzą o tym nasi goście, którzy opowiedzą jak ważna jest sztuka przetrwania w trudnych warunkach. Opowiedzą o tym Sergiusz Borecki i dr Przemysław Płoskonka.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Dużo zawdzięczamy rzekom. Jak ważne jest dla nas by były czyste i naturalne. Jak o nie dbać. Gość: Cecylia Malik z kolektywu Siostry Rzeki.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

1. Temat: Jak zadbać o odporność dziecka jesienią, w sposób naturalny i bez niepotrzebnej chemii. Gość: Ana Krysiewicz, farmaceutka, autorka książki "Naturalna odporność. Matka Aptekarka radzi".

2. Temat: Jak wspierać nieśmiałe dziecko? Zaczyna się rok szkolny, jak pomóc nieśmiałemu dziecku odnaleźć się w nowym otoczeniu i środowisku. Gość: Dorota Maciejec, psycholog. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.


.
        

13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - Dorota Kozińska

W audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni "Czary" Chopina do słów Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Iwony Sobotki czy Andrzeja Bachledy. Całość dopełni kompozycja Stanisława Moniuszki do tego samego tekstu.

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

Autorka zaprezentuje różnorodny repertuar. Usłyszymy m.in. Koncert Es-dur Dumbarton Oaks (wyk. Slava Poprugin, Alexei Lubimov) oraz Pulcinellę Igora Strawińskiego (wyk. Columbia Symphony Orchestra pod batutą samego kompozytora), Trio fortepianowe a-moll Ravela w interpretacji Feininger-Trio, Jeux Debussy’ego (wyk. Feininger-Trio, Les Siècles, dyr. Roth François-Xavier).

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Beethoven wraz ze swoją muzyką pochodził z innego świata: nie materialnego, lecz ideowego. Przypomni o tym dobór nadzwyczajnych, choć raczej niezbyt szeroko znanych interpretacji. Wśród wykonawców "nowoczesny centaur [z XIX wieku]: pół-człowiek, pół-fortepian" Eugen d'Albert (V Koncert fortepianowy), niezauważony tytan Ernst Levy (Appassionata), zaskakujący romantyk Bela Bartók (Kreutzerowska z Josephem Szigetim) i piorunujący ekspresjonista - Józef Hofmann (Waldsteinowska).

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU