Polskie Radio

Brał życie garściami. Krzysztof Krawczyk dziś skończyłby 75 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:51
Do okrągłego jubileuszu zabrakło mu zaledwie kilka miesięcy. Jakie piosenki ze swojego bogatego repertuaru Krzysztof Krawczyk wybrałby do świętowania swoich 75 urodzin, przypadających 8 września?
Krzysztof Krawczyk
Krzysztof KrawczykFoto: PAP / Krzysztof Świderski

Podsumowaniem pełnego przygód życia Krawczyka mógłby być utwór "Chciałem być", z tekstem napisanym specjalnie dla niego przez Macieja Maleńczuka. Zaczyna się on od słów: "chciałem być marynarzem, chciałem mieć tatuaże, podróżować, zwiedzać świat, pięknie żyć, garściami życie brać". O ile dwóch pierwszych marzeń nie udało się wokaliście zrealizować, pozostałe wcielił w życie z nawiązką.

źródło: YouTube / Andrzej Kosmala 


Zobacz koncert Krzysztofa Krawczyka z trasy "Lata z Radiem"
krzysztof krawczyk forum-1200.jpg
Zobacz koncert Krzysztofa Krawczyka z trasy "Lata z Radiem"

Biorąc życie garściami, Krzysztof nie stronił od zabawy i używek. Choć jego kariera wisiała przez to na włosku, udało mu się przetrwać i z początkiem XXI wieku wrócić triumfalnie na scenę, między innymi dzięki albumowi nagranemu w duecie z Goranem Bregoviciem. "Mój przyjacielu", najbardziej znany utwór z tamtej płyty, dzięki skocznemu rytmowi doskonale sprawdziłby się jako ścieżka dźwiękowa do urodzinowej imprezy.

źródło: YouTube / Krzysztof Krawczyk

Swej żonie Ewie, z którą spędził ostatnie 35 lat życia, artysta z pewnością zaśpiewałby piosenkę "Bo jesteś ty". Jeden z największych przebojów w karierze Krawczyka powstał blisko 20 lat temu i był szczerym wyznaniem uczucia kobiecie, która była miłością jego życia. Pani Ewa, nie kryjąc łez wzruszenia, wysłuchała go w miniony weekend podczas festiwalu w Opolu, w wykonaniu Ani Dąbrowskiej.

źródło: YouTube / Krzysztof Krawczyk

W repertuarze urodzinowego recitalu Krzysztofa nie mogłoby zabraknąć słynnego "Parostatku", będącego sztandarowym hitem Krawczyka, jeszcze z lat 70. To był zresztą złoty okres w karierze artysty, obfitujący w przeboje. Oprócz znanej wszystkim piosenki, opowiadającej o rejsie starodawną jednostką pływającą, były wokalista Trubadurów nagrał wtedy jeszcze m.in. takie utwory jak "Rysunek na szkle", "Jak minął dzień", czy "Pamiętam Ciebie z tamtych lat".

źródło: YouTube / MTJ Wytwórnia Muzyczna


"Piosenki Krzysztofa Krawczyka". Kanał muzyczny Polskiego Radia
Nowy kanał K Krawczyka.png
"Piosenki Krzysztofa Krawczyka". Kanał muzyczny Polskiego Radia

Niełatwo byłoby pominąć piosenkę, która 17 lat temu królowała na antenach polskich rozgłośni radiowych. Chodzi oczywiście o nagrany w duecie z Edytą Bartosiewicz utwór "Trudno tak (razem być nam ze sobą…)". Na zorganizowanym w maju tego roku w Opolu koncercie "Jak przeżyć wszystko jeszcze raz - The Best of Krzysztof Krawczyk" zaśpiewała go Edyta Górniak. Którą z pań wokalista zaprosiłby do wspólnego występu na swych 75. urodzinach?

źródło: YouTube / kkrawczykOnVEVO

kc

Czytaj także

Niezapomniane przeboje Krzysztofa Krawczyka. Te piosenki zostaną z nami

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 22:10
Pośród setek utworów nagranych przez Krzysztofa Krawczyka jest wiele takich, które na zawsze weszły do kanonu polskiej piosenki, a ich melodie nucą kolejne pokolenia fanów. Przypominamy sztandarowe przeboje zmarłego 5 kwietnia legendarnego Trubadura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyki 2021 rozdane – Krzysztof Krawczyk z pośmiertną nagrodą

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 10:21
Podczas gali w Szczecinie wręczono Fryderyki 2021, najważniejsze nagrody polskiej branży muzycznej. Największym zwycięzcą okazał się Krzysztof Zalewski, którego nazwisko pojawia się przy czterech uhonorowanych kategoriach. Złotym Fryderykiem nagrodzono pośmiertnie Krzysztofa Krawczyka.
rozwiń zwiń