Polskie Radio

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Polskie Radio włącza się w obchody

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 15:00
Polskie Radio zaprasza na transmisję wideo mszy świętej beatyfikacyjnej kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która jest odprawiana dziś (w niedzielę 12 września) od godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zapraszamy również na specjalne audycje poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu i matce Elżbiecie Czackiej, oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi. 
Matka Elżbieta Róża Czacka i kardynał Stefan Wyszyński na okolicznościowej grafice
Matka Elżbieta Róża Czacka i kardynał Stefan Wyszyński na okolicznościowej graficeFoto: Twitter/Archidiecezja Warszawska

Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczy legat papieski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Towarzyszą mu jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski, kardynał Dominik Duka z Pragi, kardynał Kazimierz Nycz i kardynał Stanisław Dziwisz. Mszę świętą koncelebruje około 600 księży z Polski, blisko 80 polskich biskupów i 45 hierarchów z zagranicy.

Transmisja wideo uroczystej mszy świętej beatyfikacyjnej na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na stronie polskieradio24.plpolskieradio.pl 


logo

W piątek 10 września gościem "Sygnałów dnia" w Programie 1 Polskiego Radia był kardynał Kazimierz Nycz.

Posłuchaj rozmowy z kard. Kazimierzem Nyczem w radiowej Jedynce:


W niedzielę, w porannej "Familijnej Jedynce" (godz. 06.00-09.00), w oczekiwaniu na uroczystość beatyfikacji w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, można było usłyszeć o miejscach szczególnie związanych z nowymi błogosławionymi – podwarszawskich Laskach i Choszczówce oraz Jasnej Górze.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Zobacz serwis specjalny o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Prymas Wyszyński i matka Elżbieta Czacka to postaci ważne nie tylko dla naszej osobistej czy zbiorowej pamięci historycznej, ale także osoby mające wiele do powiedzenia o naszej przyszłości. Odpowiedzi na pytanie, co stanowi o ich żywotności tu i teraz, podjęli się w "Familijnej Jedynce" Ewa Czaczkowska - autorka biografii Prymasa Wyszyńskiego oraz ks. Jerzy Jastrzębski - autor książki "Bł. Stefan Wyszyński. Prymas do okrycia". Na antenie można usłyszeć także słowa błogosławionego prymasa.  

Transmisję mszy św. beatyfikacyjnej ze Świątyni Opatrzności Bożej na antenie Programu 1 Polskiego Radia od godz. 12.00 prowadzą ks. Andrzej Majewski i ks. Grzegorz Dobroczyński.

Poprzedziło ją godzinne Studio Beatyfikacyjne, które rozpoczęło się o godz. 11.00. W nim m.in. spotkania z uzdrowionymi za przyczyną nowych błogosławionych oraz świadkami ich życia zaangażowanymi w proces beatyfikacyjny.

Po transmisji uroczystości beatyfikacyjnej, do godz. 15.00 – na antenie relacje uczestników tego wydarzenia. Do wysłuchania także audycja Elżbiety Staniszewskiej oparta na wydanym przez Polskie Radio albumie "Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny".

Prowadzenie: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski. Wydarzenia beatyfikacyjne relacjonować będzie Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia. 


logo

O beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej usłyszeć można w serwisach informacyjnych Programu 2 Polskiego Radia. Podsumowanie uroczystości beatyfikacyjnych – w pasmach publicystycznych Dwójki.

wyszyński 1200.jpg
Prymas Tysiąclecia - człowiek na swoje czasy

W niedzielę 12 września o godz. 7.30 w audycji "Lumen" na antenie radiowej Dwójki mówiliśmy m.in. o książce "Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej" pod red. ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, która przybliża osobę Prymasa Tysiąclecia. 


logo

W Programie 3 Polskiego Radia 9 września w ramach cyklu "Reportaż w Trójce" przedstawiliśmy materiał Antoniego Rokickiego, w którym Prymasa Tysiąclecia wspominał ks. infułat Stanisław Kur – doktor habilitowany nauk teologicznych. Biblista ks. Kur to najstarszy kapłan archidiecezji warszawskiej, który otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 1953 roku w odbudowanej po wojnie archikatedrze warszawskiej, miesiąc przed aresztowaniem prymasa.

W dniu beatyfikacji w godz. 9.00-16.00 Program 3 Polskiego Radia wyemitowało cykl Elżbiety Korczyńskiej składający się z ośmiu odcinków przedstawiających te wyjątkowe postacie i ich niezwykłe dzieła życia, zawierających wypowiedzi biskupów diecezji, które były w szczególny sposób związane z życiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz historyków.

wyszynski czacka pap nac 1200.jpg
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje

12 września o godz. 06.05 w "Muzycznych rozmowach" na antenie Trójki prymas oczami artystów i twórców. Agnieszka Trzeciakiewicz zaprosiła na spotkanie z Elżbietą Staniszewską, autorką płyty Polskiego Radia "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny" oraz prof. Józefem Naumowiczem, historykiem Kościoła, a także na wizytę w pracowni artysty rzeźbiarza – autora popiersia kardynała Wyszyńskiego stworzonego na beatyfikację.

Z kolei w audycji "Leniwe przedpołudnie" (godz. 10.00-11.00) Anna Popek przybliżyła słuchaczom Programu 3 postać matki Elżbiety Czackiej. Na "Scenie teatralnej Trójki" o godz. 20.00 okolicznościowe słuchowisko Polskiego Radia Lublin "Chodzi nam o rząd dusz..." Jarosława Praszczałka na podstawie skryptu rozmów, jakie kardynał Stefan Wyszyński przeprowadził z I sekretarzem KC Władysławem Gomułką. O beatyfikacji w dniu uroczystości także w "Serwisach Trójki".


logo

Czwórka przygotowała specjalny podcast na temat zapisków Kardynała Wyszyńskiego – fragmentu można było posłuchać już w czwartkowej audycji "Czat Czwórki", a całość jest dostępna na stronie podcasty.polskieradio.pl w kategorii "Zaklinacze czasu".

Prymas Stefan Wyszyński miał zwyczaj każdego dnia sporządzać notatkę dotycząca tego, co się działo. Jest to zapis nie tylko niezwykłej pracowitości księdza Wyszyńskiego, ale też dokument czasów, w których żył. Do zapisków zajrzała Justyna Majchrzak, a opowiedział o nich dr Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej. Poza tym aktualności związane z wydarzeniem obecne mozna znaleźć w Informacjach Czwórki.

11 września, tuż przed beatyfikacją, w "Zaklinaczach czasu" Jakub Jamrozek przypomniał miejsca związane z historią Stefana Wyszyńskiego: rodzinną Zuzelę, podwarszawską Choszczówkę oraz Częstochowę. O wydarzeniu na antenie Czwórki także w sobotę 11 września mówiliśmy w audycji "W dobrych zawodach" (godz. 8.00-9.00) oraz będziemy mówić w niedzielę w "Muzyce dobrego słowa" (godz. 20.00 - 21.00) oraz "Nocnych cz@tach" (godz. 21.00-22.00). logo

Z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej 10 września o godz. 20.00 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbyła się debata – "Kardynał Stefan Wyszyński - idol trzech pokoleń? Spojrzenie na Prymasa Tysiąclecia w perspektywie trzech generacji" zorganizowana przez Polskie Radio 24 oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.


Stefan Wyszyński DEBATA Plansza A TEST.png
Kardynał Stefan Wyszyński - idol trzech pokoleń? Debata

Zapis debaty jest dostępny na portalu PolskieRadio24.pl, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na Facebooku Polskiego Radia 24. W dyskusji uczestniczyli: Piotr Dmitrowicz – dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, jego zastępca – Grzegorz Polak oraz dr Edgar Sukiennik. Moderatorem debaty był Tadeusz Płużański – dziennikarz Polskiego Radia 24.

W niedzielę od godz. 12.00 Polskie Radio 24 zaprasza na transmisję wideo (na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na stronie polskieradio.pl i polskieradio24.pl) uroczystej mszy beatyfikacyjnej. Ten temat jest podejmowany w audycjach publicystycznych, w rozmowach z zaproszonymi gośćmi, w serwisach informacyjnych i magazynach. Tego dnia na antenie Polskiego Radia 24 usłyszeć można również nagrania z archiwów Polskiego Radia. 

Przypomnijmy, że w maju br. z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia roku 2021 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis specjalny wyszynski.polskieradio.pl

Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ jego autorytetu zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz. Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą.

Autorzy serwisu sięgnęli do bogatych zbiorów dźwiękowych Archiwum Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i nagrań Instytutu Prymasowskiego. Wśród nich są m.in. fragmenty homilii prymasa oraz wspomnienia rodziny i najbliższych przyjaciół. Niektóre materiały zostały opublikowane po raz pierwszy od ponad 60 lat. Serwis ozdabiają bogate zbiory fotograficzne Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.


1200x660-CZACKA.JPG
S. Elżbieta Róża Czacka. Niewidoma matka niewidomych. Serwis specjalny

W sobotę 11 września uruchomiony został serwis specjalny poświęcony matce Elżbiecie Róży Czackiej


logo

W dniu beatyfikacji, 12 września "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" (godz.9.00-10.00) na antenie Polskiego Radia Dzieciom poświęcony został Prymasowi Tysiąclecia. W poprzedniej audycji najmłodsi słuchacze poznali bliżej postać matki Elżbiety Czackiej.


kard_wyszynski_1200x660.jpg
Wyjątkowy album CD "Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny"

Agencja Muzyczna Polskiego Radia z okazji uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej przygotowała, wspominane już, niezwykłe wydawnictwo w formie dwupłytowego albumu CD "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny", którego premiera odbyła się 27 sierpnia 2021 roku.

Trwający blisko półtorej godziny reportaż dokumentalny przedstawia najważniejsze dla kardynała Wyszyńskiego, ale i Kościoła oraz kraju momenty z jego wieloletniej posługi prymasowskiej. Ten szczególny materiał dźwiękowy, autorstwa Elżbiety Staniszewskiej, powstał dzięki staraniom Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.

Znaczący fragment reportażu dokumentalnego poświęcony jest matce Elżbiecie Róży Czackiej, współtwórczymi "Dzieła Lasek" i założycielce Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, z którą - jeszcze jako ksiądz profesor - Stefan Wyszyński ściśle współpracował w okresie II wojny światowej, a którą otaczał opieką do jej śmierci w roku 1961 - już jako kardynał i prymas.

Mat.prasowe/id