Polskie Radio
Section05
świątynia opatrzności

XVI Święto Dziękczynienia. W Warszawie wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Z Placu Piłsudskiego w Warszawie do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza, kapłana, więźnia Dachau. Pielgrzymi dotrą na miejsce przed południem. Msza o 12.00 będzie kulminacyjnym punktem obchodów Święta Dziękczynienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara chrześcijaństwo Święto Dziękczynienia świątynia opatrzności Kazimierz Nycz Jan Paweł II aktualności katolickie

Warszawa: prezydent Duda uczcił pamięć Ryszarda Kaczorowskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej

Prezydent Andrzej Duda w Świątyni Opatrzności Bożej złożył wieniec przy grobach ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, księdza Józefa Jońca, księdza Zdzisława Króla, księdza Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo prezydent Andrzej Duda katastrofa smoleńska świątynia opatrzności

W Świątyni Opatrzności Bożej msza dziękczynna za Benedykta XVI. "Umiłował Chrystusa całym życiem"

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiona została msza święta dziękczynna w intencji Benedykta XVI. Nabożeństwu przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jak podkreślił msza jest ogólnopolskim dziękczynieniem "za życie i dzieło Ojca Świętego Benedykta XIV, który umiłował Chrystusa całym swoim życiem". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Benedykt XVI papież Msza święta świątynia opatrzności Kościół katolicki

Prezydenci RP na uchodźstwie powrócili do Polski

Z Anglii do Polski zostały sprowadzone szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. 12 listopada, dzień po Święcie Niepodległości Polski, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz Stanisław Ostrowski August Zaleski świątynia opatrzności pogrzeb Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Trójka

Wyjątkowa lekcja historii. Prezydenci RP na uchodźstwie wrócili do Polski

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczęli w sobotę (12 listopada) w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. To symboliczne zakończenie czteroletnich obchodów 100-lecia niepodległości Polski.
Zobacz więcej na temat:  Newark świątynia opatrzności Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski

"Każdy wnosił swój wkład w dojście do wolności ojczyzny". Kard. Nycz o prezydentach RP na uchodźstwie

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy pogrzebowej prezydentów RP na uchodźstwie powiedział, że "wolna Polska była dla nich wspólnym mianownikiem, każdy wnosił swój oryginalny wkład w dojście do wolności ojczyzny. Bez nich ten proces byłby z pewnością uboższy".
Zobacz więcej na temat:  świątynia opatrzności Msza święta Kazimierz Nycz prezydent II wojna światowa komunizm POLSKA społeczeństwo

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie wracają do Polski

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie otwarcie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz poświęconej prezydentom Izby Pamięci. W sobotę, 12 listopada 2022, zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W tym dniu odbędą się również uroczystości pogrzebowe.
Zobacz więcej na temat:  emigracja uchodźcy II wojna światowa Rząd RP na Uchodźstwie pogrzeb świątynia opatrzności Małgorzata Frydrych Londyn Newark Instytut Pamięci Narodowej

Pogrzeb prezydentów RP na uchodźstwie. Dziedziczak: historia będzie działa się na naszych oczach

- Nie tylko w PRL, ale i po 1990 roku ta piękna historia władz na uchodźstwie, tak dobrze świadcząca o nas, Polakach, w ogóle nie była znana - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaprosił wszystkich do udziału w sobotnich uroczystościach w Świątyni Opatrzności Bożej, jak podkreślił, to historyczne wydarzenie. Zaznaczył, że dopiero teraz powstaje mauzoleum dedykowane władzom RP na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Dziedziczak Ukraina relacje polsko-ukraińskie świątynia opatrzności Rząd RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski społeczeństwo

Jak powstawała Świątynia Opatrzności Bożej? [POSŁUCHAJ]

– Trzeba dotrzeć do Ogrodu Botanicznego, pójść na jego północny odcinek. Jest tam fragment ruiny kościoła, która ma wmurowaną tablicę pamiątkową. "W tym miejscu 3 maja 1792 położono kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Wzniesieniem jej Sejm Czteroletni pragnął uczcić uchwalenie konstytucji" – cytował w reportażu napis jeden z rozmówców Doroty Bonieckiej-Górny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny historia Polski konstytucja 3 maja świątynia opatrzności

Szczątki prezydentów Polski na uchodźstwie zostaną sprowadzone do kraju. Premier Morawiecki podał datę

12 listopada do Polski zostaną sprowadzone szczątki prezydentów Polski na uchodźstwie, którzy zostali pochowani na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wlk. Brytanii. Uroczysty pochówek w Świątyni Opatrzności Bożej będzie symbolicznym zamknięciem ich przymusowej emigracji - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Raczkiewicz Mateusz Morawiecki świątynia opatrzności POLSKA

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  prezydent świątynia opatrzności historia Polski kancelaria premiera Jan Dziedziczak

Powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Dziedziczak: nie było miejsca, gdzie można oddać im hołd

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie - zapowiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków Za Granicą Jan Dziedziczak w czasie poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski świątynia opatrzności HISTORIA historia Polski komunizm okupacja niemiecka pamięć Jan Dziedziczak Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski Ryszard Kaczorowski