Polskie Radio
Section05
beatyfikacja

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Niemcy Wrocław filozofia II wojna światowa beatyfikacja HISTORIA

Niemieckie media: beatyfikowana polska rodzina Ulmów była „jasnym światłem w ciemności”. Najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to Polacy

Beatyfikowana w niedzielę rodzina Ulmów była „jasnym światłem w ciemności” – opisuje domradio.de, portal Archidiecezji Kolonii. Jak podkreśla, najwięcej osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata to właśnie Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie beatyfikacja II wojna światowa historia Polski

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezydent Duda: niezwykłe świadectwo miłości bliźniego

"Niemieckie władze okupacyjne zagroziły śmiercią każdemu, kto na naszych ziemiach choćby tylko próbował udzielić jakiejkolwiek pomocy ukrywającemu się Żydowi. Jednak mimo tak surowej sankcji tysiące polskich Żydów otrzymało wsparcie pozwalające ocalić życie" - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym w dzienniku "Cyprus Mail".
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie beatyfikacja Żydzi Kościół Kościół katolicki pamięć prezydent Andrzej Duda Cypr Europa ŚWIAT

"To wydarzenie historyczne, pod każdym względem". Minister Czarnek o beatyfikacji rodziny Ulmów

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że beatyfikacja rodziny Ulmów to wydarzenie istotne dla Polaków w wielu wymiarach. Jak mówił pokazuje ono m.in. prawdziwą istotę relacji polsko-żydowskich w czasie Holokaustu. - Jest to też pokazanie wartości i świętości rodziny opartej na związku małżeńskim kobiety i mężczyzny, rodziny, która ma dzieci - podkreślał minister Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ulmowie beatyfikacja Przemysław Czarnek

W świat poszła informacja o rodzinie Ulmów. Międzynarodowe media opisują historię polskich męczenników

O beatyfikacji rodziny Ulmów pisały w niedzielę największe światowe media, opisując historię Polaków zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów. Podkreślano, że jest to pierwsza w historii Kościoła katolickiego beatyfikowana rodzina. O beatyfikacji i życiu Ulmów informowały m.in. stacje CNN, BBC, NBC czy dzienniki "Washington Post", "Haaretz" i "Jerusalem Post".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT media Ulmowie beatyfikacja Kościół społeczeństwo Europa

Rodzina Ulmów ogłoszona błogosławioną. Prezydent Andrzej Duda: to potwierdzenie wyjątkowości i świętości

Rodzina Ulmów została ogłoszona błogosławioną. Aktu beatyfikacji dokonał podczas mszy świętej w Markowej papieski wysłannik, kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Po raz pierwszy w historii Kościoła błogosławioną zostanie ogłoszona wspólnie cała rodzina. W uroczystościach wziął udział Andrzej Duda, który podkreślił, że "beatyfikacja to potwierdzenie wyjątkowości i świętości rodziny".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół podkarpackie Ulmowie beatyfikacja społeczeństwo Msza święta prezydent Andrzej Duda

Beatyfikacja rodziny Ulmów. W Markowej przemawiał prezydent Andrzej Duda [POSŁUCHAJ]

Rodzina Ulmów została ogłoszona błogosławioną. Aktu beatyfikacji dokonał podczas mszy świętej w Markowej papieski wysłannik, kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Po raz pierwszy w historii Kościoła błogosławioną zostanie ogłoszona wspólnie cała rodzina. W uroczystościach wziął udział Andrzej Duda. Zachęcamy do wysłuchania nagrania transmisji uroczystości, którą wyemitował Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Kościół podkarpackie Ulmowie beatyfikacja społeczeństwo Msza święta

Historia rodziny Ulmów. Specjalny cykl w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

W ubiegłym roku papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji członków rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ukrywanie żydowskich rodzin. Beatyfikacja odbyła się w niedzielę, 10 września we wsi Markowa, tam, gdzie zamieszkiwali Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi. W celu upamiętnienia bohaterów, od 4 do 8 września, w audycji "Sygnały dnia" o godz. 6.40 prezentowany był cykl materiałów przybliżających ich historię. 
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie beatyfikacja wiara Kościół katolicki