Polskie Radio
Section05
beatyfikacja

Warszawa: specjalna sesja wykładowa przypomni postaci przyszłych beatyfikowanych

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się dziś edukacyjna sesja wykładowa o przyszłych beatyfikowanych: matce Elżbiecie Róży Czackiej i kard. Stefanie Wyszyńskim. Sesja będzie transmitowana online. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Stefan Wyszyński aktualności katolickie beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA papież Jan Paweł II beatyfikacja Solidarność Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. W uroczystości może wziąć udział 8 tys. osób

 - Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną i panujące obostrzenia, w beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej stacjonarnie będzie mogło wziąć udział od 7 do 8 tys. ludzi – poinformował na konferencji prasowej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katolicyzm chrześcijaństwo beatyfikacja beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego

Postać kardynała Wyszyńskiego. O. Tasiemski: dzięki jego zapiskom możemy się dowiedzieć jak postrzegał świat

- Ukazują się jego zapiski, więc mamy również okazję spojrzeć na jego wnętrze i na to, jak on postrzegał świat i z jakimi wyzwaniami musiał się mierzyć - powiedział w Polskim Radiu 24 ojciec Stanisław Tasiemski, dominikanin. Duchowny przybliżył postać kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński prymas Polski Kościół beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja wiara historia Polski POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

W Rzymie odbyła się beatyfikacja o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela salwatorianów

Założyciel salwatorianów o. Franciszek Maria od Krzyża Jordana oraz założycielka żeńskiej gałęzi tego zgromadzenia, matka Maria od Apostołów zostali beatyfikowani. Uroczystości przewodniczył kard. Angelo De Donatis. Gośćmi honorowymi byli członkowie brazylijskiej rodziny, w której wydarzył się cud za wstawiennictwem nowego błogosławionego. Beatyfikacja odbyła się w Bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym religia beatyfikacja aktualności katolickie Kościół katolicki

Ks. dr Jerzy Jastrzębski: nauczanie prymasa Wyszyńskiego będzie zawsze aktualne

- Prymas Stefan Wyszyński żył w czasie, kiedy panowała ideologia komunistyczna, której kamieniem węgielnym była filozofia walki klas. I kiedy komuniści głosili walkę klas, kard. Wyszyński głosił przykazanie miłości. W tym sensie można powiedzieć, że prymas będzie zawsze aktualny, na każdej szerokości, na każdej długości geograficznej - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Jerzy Jastrzębski, członek Komitetu Organizacji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Tomasz Terlikowski Stefan Wyszyński prymas Polski beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja Jerzy Jastrzębski

"Kochał Boga, rodzinę i sprawiedliwość". Beatyfikacja zamordowanego przez mafię sędziego Livatino

Kościół ogłosi dziś błogosławionym męczennikiem włoskiego sędziego Rosario Livatino, zamordowanego w 1990 roku przez sycylijską mafię. Msza święta beatyfikacyjna rozpocznie się o godzinie 10 w Bazylice Katedralnej w Agrigento na Sycylii, gdzie jego doczesne szczątki zostały przeniesione z rodzinnego miasta Canicattì. Rosario Angelo Livatino, zapamiętany przez świadków jego życia jako "człowiek kochający Boga, rodzinę i sprawiedliwość", będzie pierwszym sędzią w historii, którego Kościół ogłosi błogosławionym.
Zobacz więcej na temat:  Mafia Kościół beatyfikacja papież prawo sąd ŚWIAT Europa Włochy Watykan

Prof. Dudek: "Kard. Stefan Wyszyński to Prymas Tysiąclecia"

- Miałbym problem z pokazaniem drugiego takiego prymasa, który odegrał tak istotną rolę zarówno jeśli chodzi o Kościół w Polsce, jak i jeśli chodzi w ogóle o funkcjonowanie narodu i państwa polskiego. Myślę, że tu kard. Stefan Wyszyński zasłużył na przydomek "Prymasa Tysiąclecia" - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Antoni Dudek społeczeństwo Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. O. Mariusz Bigiel: uosabiał ciągłość narodu polskiego

- Prymas Tysiąclecia uosabiał ciągłość narodu polskiego. On nigdy nie pogodził się z rządem PKWN i pełnił rolę tak zwanego Interrexa. To była taka instytucja, dzięki której w tradycji polskiej prymas Polski w przypadku bezkrólewia pełnił tymczasową funkcję - jakby pełniącego obowiązki króla - powiedział w Polskim Radiu 24 ojciec Mariusz Bigiel, jezuita. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja

Trwają przygotowania do beatyfikacji siostry Laury Mainetti. Zakonnicę zamordowały satanistki

Beatyfikacja włoskiej siostry zakonnej zaplanowana jest na 6 czerwca, czyli w rocznicę jej śmierci. Uroczystość odbędzie się na stadionie miejskim w Chiavennie, na północy Włoch. Miejsce wybrano nie przypadkowo. To właśnie tam, w Chiavennie, siostra Laura Mainetti pracowała z młodzieżą i została bestialsko zamordowana.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy beatyfikacja zabójstwo religia