Polskie Radio

Reedycja płyty Pink Floyd. Gilmour wrzucił wabik do sieci

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 15:24
Za miesiąc ukaże się bogata reedycja albumu "A Momentary Lapse of Reason" zespołu Pink Floyd. David Gilmour podzielił się przy tej okazji wersją demo jednego z utworów, które znalazły się na płycie sprzed 34 lat.
Pink Floyd
Pink FloydFoto: shutterstock / wpap

"A Momentary Lapse of Reason" to pierwszy album Pink Floyd po odejściu współzałożyciela i jednego z liderów grupy, Rogera Watersa. Ukazał się 8 września 1987 roku, a na 29 października tego roku planowana jest jego specjalna reedycja. Oprócz tradycyjnych nośników, takich jak płyta winylowa, CD czy DVD, fani dostaną coś, co nazywa się 360 Reality Audio. Jest to przestrzenny, wielowymiarowy dźwięk, oparty na technologii firmy Sony, mający oddawać akustyczne wrażenia towarzyszące koncertom zespołu.

Byli muzycy Pink Floyd obiecują, że dzięki nowemu wydawnictwu będzie można usłyszeć dźwięki, których nie było na oryginalnej płycie, m.in. dodatkowe partie zagrane przez nieżyjącego już klawiszowca Ricka Wrighta. – Skorzystaliśmy z możliwości stworzenia nieco bardziej otwartego brzmienia, używając rozwiązań, których nauczyliśmy się podczas grania tej muzyki na żywo na dwóch ogromnych trasach koncertowych – stwierdził perkusista Nick Mason.

Z kolei gitarzysta i wokalista David Gilmour wrzucił do sieci nagranie wersji demo utworu numer sześć z płyty, zatytułowanego "Yet Another Movie". Dokonał go w 1986 roku wspólnie z Patrickiem Leonardem, producentem albumów m.in. Madonny i Bryana Ferry'ego, podczas luźnego spotkania na należącej do muzyka barce Astoria, zacumowanej na Tamizie. – Jammowaliśmy godzinami, wypijając przy tym parę kieliszków wina. Z jakiegoś powodu, którego już nie pamiętam, tego dnia wybrałem za instrument bezprogowy bas. Wyszła z tego piękna piosenka – opowiadał Gilmour.  

źródło: YouTube / Pink Floyd

Wznowienia dawnych płyt to niestety jedyne, na co mogą liczyć fani Pink Floyd. W wywiadzie udzielonym kilka miesięcy temu magazynowi "Guitar Player" Gilmour zdecydowanie odrzucił możliwość reaktywowania zespołu i wyruszenia wraz z nim w kolejną trasę koncertową. – Dotarliśmy do końcowej stacji, nic więcej się nie wydarzy. Jestem całym sercem za tym, aby Roger robił to, na co ma ochotę i czerpał z tego przyjemność – powiedział gitarzysta.

kc

Czytaj także

Pink Floyd i Roger Waters – mur, który ma już 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:00
17 czerwca 1981 roku w londyńskiej sali Earls Court odbył się koncert kończący trasę "The Wall" Pink Floyd, ostatni, w którym wziął udział lider i współzałożyciel grupy, Roger Waters. Niedługo potem pomiędzy nim a resztą muzyków wyrósł mur, który udało im się przeskoczyć tylko raz, w 2005 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rick Wright – bohater drugiego planu. Rocznica śmierci klawiszowca Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:32
13 lat temu zmarł Richard Wright. Choć nie był pierwszoplanową postacią Pink Floyd, jego wkład w dokonania grupy był nieoceniony, a kilka jego kompozycji weszło do rockowego kanonu.
rozwiń zwiń