Polskie Radio

"Literacka sjesta" i "TOP". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 19:00
Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim. Z okazji Dnia Poczty, Listonosza i Łączności powiemy o wypieraniu tradycyjnych listów przez maile i o początkach maili w ogóle. Premiera spektaklu "Westerplatte" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz 10. edycja festiwalu Barok w Radości. Transmisje z Finałów XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zapraszamy!  
Studio Dwójki
Studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim

09.00-12.00 - Cztery Pory Roku - relacje Patryka Bedlińskiego

13.00-15.00 - Muzyczna Jedynka - relacje - Marcina Kusego

15.00-17.00 - "Ekspres Jedynki" - materiał

22.00-22.30 - "Polska i Świat" - materiał

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Audycja wyjazdowa z Baranowa Sandomierskiego, gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia (relacje Patryka Bedlińskiego - na antenie oraz na Facebooku). Porozmawiamy też o uzależnieniu od seriali, gatunku wywodzącym się z tradycji radiowych słuchowisk - na ten temat socjolog dr Tomasz Marcysiak.

W audycji również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz kolejny odcinek słuchowiska o doktorze Murku Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z Romanem Wilhelmim w głównej roli.

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Jak rozpuścić I Rzeczpospolitą (1795-1806)?

Rozbiór Rzeczpospolitej między 1772 a 1795 rokiem spowodował, że Rosja przesunęła swoje granice nawet o 800 km na Zachód. Stąd w 1799 roku wojska carskie mogły efektownie interweniować w rewolucyjnej Francji, czy prędko dojść do Werony, Mediolanu czy Turynu.

Z kolei Prusy powiększyły swoje terytorium o połowę, a językiem polskim posługiwało się tam 40 procent mieszkańców. Zniknięcie Polski było przełomem nie tylko w historii naszego kraju, ale i wyjątkowym wydarzeniem w dotychczasowej historii Europy. 13-sto milionowe Królestwo było jeszcze do niedawna drugim co do wielkości i znaczenia państwem na kontynencie. Zostało przejęte przez Rosję, Prusy i imperium Habsburgów - trzy z pięciu największych europejskich mocarstw.

Jak to zmieniło warunki geopolitycznej rozgrywki na  dziesiątki lat, skoro Polska stała się jej przedmiotem? A Polacy? Czy przetrwają likwidację państwa, czy znikną w masie poddanych trzech imperiów? Szlachta, mieszczaństwo i w 80 procentach ogółu mieszkańców byłej Rzeczpospolitej: chłopi oraz Żydzi. Jaki los miał ich spotkać? Czy każdy ze stanów taki sam w planach zaborców?

Czy miało znaczenie  dla ich przyszłości i wyborów, które z mocarstw  to będzie? Czym była dla poszczególnych stanów polskość i jej trwanie?


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Jarosław Iwaszkiewicz - aut. Iwona Smolka

01.00-07.00 - Konkurs Chopinowski (powtórka) - prowadzi Ewa Szczecińska

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Jakub Jamrozek 

To festiwal literacki, który przy każdej  odsłonie skupia się na problemach aktualnych, budzących niepokój i wymagających działania. W Poranku Dwójki porozmawiamy o Festiwalu Conrada, którego organizatorzy każdego roku wybierają jeden główny temat wykraczający daleko poza ramy stricte literackie. Szczegóły po godz. 9.30 w rozmowie z Grzegorzem Jankowiczem, Dyretorem Programowym Festiwalu Conrada. 

Godzinę wcześniej przeniesiemy się do Płocka, aby opowiedziec o Festiwalu Themersonów. Franciszek Themersson to artysta wymykający się wszelkim klasyfikacjom i inspiracja dla współczesnych twórców. Już od 12 lat jemu oraz jego żonie Franciszce poświęcony jest festiwal.

W tym roku w programie m.in. warsztaty na stole trickowym zaprojektowanym przez Themersona, premiera filmu powstałego na podstawie jego poezji, koncerty i warsztaty graficzne. Więcej informacji w rozmowie z Iwoną Markiewicz z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

W audycji także:

- Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - I dzień finałów 

- Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - À sa guitare, wyk. Philippe Jaroussky - kontratenor, Thibaut Garcia - gitara

11.10-12.00 - Bach przed Bachem, nowe nagranie Chouchane Siranossian - skrzypce, Balazs Maté - wiolonczela, Leonardo Garcia Alarcon - klawesy       

12.05-12.45 - Wojciech Dankowski Vesperae D, wyk. Concerto Polacco, Sine Nomine, dyr. Marek Toporowski

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Józef Kański

Może nie tworzyłem historii, ale byłem jej świadkiem i pilnym obserwatorem - tak na antenie Dwójki mówił o sobie Józef Kański - ceniony muzykolog i krytyk muzyczny, który przez ponad 25 lat - od 1953 roku - prowadził redakcję muzyki operowej w Polskim Radiu, a niemal przez całe swoje zawodowe życie współpracował z redakcją Ruchu Muzycznego. Jest m.in. autorem książki "Mistrzowie sceny operowej" i "Przewodnika operowego", którego wydanie PWM wznawiało 11 razy (ostatni raz w 2014 roku). Józef Kański w tym miesiącu kończy 93 lata, z tej okazji w cyklu Zapiski ze współczesności przypominamy jego wspomnienia nagrane przed pięcioma laty.

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Studio Radia Berlin-Brandenburgia (18.04.2021). Clara Schumann Trio fortepianowe g-moll op. 17, Camille Saint-Saëns Septet Es-dur op. 65, Astor Piazzolla Chiquilín de Bachín, Fuga y Misterio, wyk: kameraliści Niemieckiej Orkiestry Symfonicznej

Transmisja z Wigmore Hall - pieśni Johannesa Brahmsa i Hugo Wolfa, wyk: Anna Lucia Richter - mezzosopran, Ammiel Bushakevitz - fortepian

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

W fotografowaniu ważny dla niego jest człowiek i jego emocje, co doskonale widać na zdjęciach uczestników  tegorocznego Konkursu Chopinowskiego. Przez ostatnie dwa tygodnie, przez kilkanaście godzin dziennie towarzyszy im z aparatem podczas występów w Filharmonii Narodowej. 

Naszym gościem będzie Wojciech Grzędziński - znakomity fotograf, fotoreporter, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, zdobywca Grand Press Photo, World Press Photo i wielu innych prestiżowych nagród. Wielokrotnie pracował w strefach konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych w różnych miejscach na świecie. Jest autorem wielu wystaw i książek. Porozmawiamy o tym, czym jest dla niego fotografowanie i co jest w nim najważniejsze.

W audycji opowiemy też o 10. edycji festiwalu Barok w Radości. Na czym polega jego wyjątkowość i jak wygląda tegoroczny program zdradzi Jakub Burzyński, śpiewak, pianista, klawesynista i dyrygent oraz założyciel i kierownik artystyczny zespołu muzyki dawnej "La Tempesta". Przeniesiemy się też do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na premierę spektaklu "Westerplatte" oraz do Wrocławia na galę wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

17.30-18.00 - Ślady pamięci - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - Finały XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Przemysław Psikuta, w studiu Marek Zwyrzykowski

22.00-23.00 - Teraz jazz - prowadzi Tomasz Szachowski

23.00-00.00 - Nocna strefa - prowadzi Krzysztof Dziuba


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Colum McCann "Apeirogon", czyta Marcin Bosak

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.


logo

00.00 - 02.00 Trójka pod księżycem – Szymon Sławiński 

02.00 - 03.00 Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski 

03.00 - 05.00 Między dniem a dniem – Mateusz Drozda 

05.00 - 06.00 Trójka budzi: Klub Folkowy - Wojciech Ossowski 

06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Piotr Firan 

W audycji m.in.:

6:50 Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w e-paragonach. Już niedługo paragon smsem czy mailem będzie mógł otrzymać każdy z nas, a nie tylko przedsiębiorca. Jak będzie działać usługa i po co nam w ogóle paragon? – 

7:15 Wg statystyk coraz mniej Polaków ma długi. Choć rekordziści mają długi coraz wyższe. Jak to możliwe? Wśród skutecznych środków zatrzymujących długi podaje się m.in. rozwijane rządowe programy socjalne; 

08.45 - 09.00 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz 

gość: Adam Bielan, eurodeputowany, Partia Republikańska

09.00 - 12.00 Trójka przed południem – Marta Piasecka 

W audycji m.in.:

9.15 Bed&breakfast/Piotr Firan i Raf Uzar

11.20 gość Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia i pomysłodawca Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim

Będzie to prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. W Muzeum będzie można nie tylko oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia – w tym eksponaty związane z kultowymi słuchowiskami „Matysiakowie” i „W Jezioranach” – ale również wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.

12.00 – 13.00 W Tonacji Trójki : Nasza Tonacja – Marek Wiernik 

13.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Witold Lazar 

W audycji m.in.:

13:15 Zapewne wiele osób widzi odlatujące jesienią żurawie - w kluczach. Skoro ptaki lecą obok siebie, musi to być korzystniejsze niż samotny lot -  czy  zatem samoloty nie powinny podobnie się przemieszczać? I jakie musiałyby zostać spełnione warunki do lotu „w kluczu”?  Temat badają rzeszowscy naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej.

13:30 Naukowcy zbadają zapachy zabytków. Nie tylko sam wygląd, ale i zapach zabytków może interesować zwiedzających muzea. Polsko-słoweński zespół niebawem rozpocznie swój projekt dotyczący rozwoju międzynarodowej biblioteki zapachów obiektów muzealnych. Do analizy trafi m.in. „Dama z gronostajem”.

Gość: Elżbieta Zygier z Muzeum Narodowego w Krakowie

14:45 – Powtórka z rozrywki. Temat - jak dobrze mieć sąsiada.

15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki – Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

15.20 Profesor Anna Piekarska, członek rady medycznej przy premierze  prognozuje, kiedy pandemia może się zakończyć i od czego to zależy. 

16.20 W Strasburgu rozpoczyna się sesja Parlamentu Europejskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego/K. Darmoros

16.40 Niezła historia (cykl), przyg. Piotr Łodej i prof. Tomasz Gajownik

1534 - Wybuchła tzw. afera plakatów, uważana za początek reformacji we Francji.

Jaka była sytuacja religijna we Francji? Jakie znaczenie miało to wydarzenie dla społeczeństwa francuskiego?

1558 - Król Zygmunt II August zainicjował pierwsze międzynarodowe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Data ta jest uważana za początek poczty na ziemiach polskich.

Jak wyglądał do tego momentu przesyłanie korespondencji? Dlaczego król wybrał akurat połączenie na trasie Kraków-Wenecja?

17.40 Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim

18.45 Reportaż „Zatrzymane w kadrze” Eweliny Karpacz-Oboładze. Berenika, wnuczka Kazimierza Górskiego, po śmierci dziadka zamieszkała w jego mieszkaniu. Audycja to wizyta w tym magicznym, przypominającym muzeum, miejscu, w którym po odejściu Pana Kazimierz prawie nic nie zostało zmienione. W świat pamiątek po Panu Kazimierzu wprowadza jego syn Dariusz Górski, który ogląda rodzinne zdjęcia. 

19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki – Michał Kirmuć   

20.00 - 21.00 Trzy wymiary gitary – Piotr Baron 

21.00 - 22.00 Klub Trójki – Klaudia Rosińska 

Czy w Polsce mamy kryzys debaty publicznej? W audycji zostanie poruszony temat funkcjonowania debaty publicznej w kraju i wpływu mediów na kształtowanie tej debaty. Podniesione zostaną tematy polaryzacji społecznej, stronniczości przekazów informacyjnych i wpływu mediów społecznościowych na jakość dyskusji. Wraz z gośćmi zastanowimy się też jak poprawić jakość debaty publicznej.

Dr Bartłomiej Łódzki – adiunkt w Zakład Komunikowania Międzynarodowego w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim

Filip Gołębiewski – założyciel i prezes Instytutu Dyskursu i Dialogu, którego misją jest wzmacnianie i rozwijanie rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa

22.00 - 23.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn-Wróblewski 

23.00 - 00.00 Serdeczne dźwięki - Mateusz Krautwurst 

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​ 

Magazyn twórców największego polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.


logo


Płyta tygodnia - Szczyl "Polska Floryda"

"Polska Floryda" to debiutancki album Szczyla - dwudziestoletniego rapera z Gdyni. Album to mieszanka hip-hopu i soulu na światowym poziomie. Do zdobycia codziennie w Muzycznym Lunchu po godz. 13.00.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Odwiedzimy Koreanistyczne Koło Naukowe - to studencka inicjatywa promująca kulturę koreańską i język koreański nie tylko wśród studentów. Właśnie trwa festiwal Koreańska Jesień.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Afrojeż białobrzuchy, jeż pigmejski, stepojeż uszaty, czyli nazywany także zwyczajnie jeżem uszatym. Ile gatunków jeży spotkamy w Polsce?

17.00-19.00 - "TOP-trochę optymizmu popołudniem" - Mateusz Kulik

Stare jak nowe - z okazji Dnia Poczty, Listonosza i Łączności powiemy o wypieraniu tradycyjnych listów przez maile i o początkach maili w ogóle. 

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Kacper Ponichtera

Zabrzmią nowości z Bliskiego Wschodu, izraelska muzyka elektroniczna, a także tamtejsze disco oraz house. Wśród wykonawców m.in. Obas Nenor, Beatfoot, czy Red Axes.

Rertansmisja koncertu:

22.00-00.00 - "Strefa dread" - Mirosław Dzięciołowski

BRINSLEY FORDE ASWAD EXPERIENCE: retransmisja koncertu z Ostróda Reggae Festiwal oraz wywiad z artystą. Były wokalista i założyciel legendy brytyjskiego reggae Aswad przypomniał swoje fundamentalne utwory podczas wyjątkowego koncertu, który odbył się 10 lipca na Ostróda Reggae Festival. Towarzyszył mu wieloosobowy skład czołowych polskich muzyków. W poniedziałkowej Strefie Dread przypomnimy to wydarzenie i zilustrujemy je wywiadem Makena z artystą. 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Jesień najpiękniej wygląda w górach. Tam zabierze dziś Misia Leszek. Dowiemy się przy okazji jak powstają lawiny, poznamy polskie pasma górskie i przypomnimy o zasadach bezpieczeństwa.

17.15 - "Skarbonka" - Październik miesiącem oszczędzania, w związku z tym powiemy dziś o badaniach dotyczących oszczędności Polaków. Oszczędzanie deklaruje 77 proc. z nas, odkładamy średnio co 3 miesiące, kwotę 500 zł. Więcej szczegółów w programie.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Mutyzm wybiórczy, zwany również mutyzmem selektywnym, jest zburzeniem typowym dla dzieci. Szczególnie dotyka maluchów w wieku 3-5 lat. Polega na tym, że dziecko nie chce mówić w konkretnych sytuacjach, natomiast na co dzień zachowuje się normalnie i nie ma problemu z rozmową i relacjami międzyludzkimi.

Na takie zachowanie nie mają wpływu zaburzenia rozwojowe, żadne uszkodzenia związane z narządem mowy, czy rozumieniem wypowiadanych słów. Mutyzm wybiórczy u dzieci wynika ze strachu przed niektórymi sytuacjami społecznymi.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - "Odmieniona, zmysłowa, uwolniona" - tak o sobie mówi Olena i wraca nowym długogrającym albumem z tytułem "Rose". O zmianach w życiu, nowej muzyce, relacjach damsko-męskich a także muzycznych inspiracjach opowie w plenerowym studiu Polskiego Radia Dzieciom. Do tego swoje nowe płyty zaprezentują m.in Iron Maiden, Coldplay oraz Oh Wonder a z Polski na pewno nie zabraknie muzyki od Jana Borysewicza, Mietka Jureckiego czy Marcina Nowakowskiego- wielcy powracają w tym roku ze zdwojoną siłą.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Mała księżniczka" na podstawie książki France Hodgson Burnett, w adaptacji Doroty Kawęckiej, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.

Teatr Polskiego Radia, 1994 r. Wystąpili: Joanna Wizmur, Małgorzata Kożuchowska​, Hanna Tomaszewska, Aleksandra Rojewska, Beata Głowacka, Mirosława Dubrawska, Ewa Domańska, Barbara Bursztynowicz, Ryszard Barycz, Piotr Bajor.


.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" -  Anna Skulska

Bohaterką audycji będzie Dina Yoffe - laureatka II nagrody IX Konkursu Chopinowskiego. Artystka otrzymała m.in. nagrodę Barbary i Johna S. Johnson z USA oraz liczne propozycje koncertowe.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Chop-in-pop #24 - skupia się na GŁOSACH, a więc wokalne i wokalno-instrumentalne odczytania muzyki naszego Patrona, z tekstem lub bez, z efektami elektronicznymi i bez, jazzowo i popowo, tanecznie i refleksyjnie: zaśpiewa m. in. zespół Me Myself & I, będzie John Link Project, a także Urszula Dudziak, Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek, Maureen McGovern, jak również Natalia Kukulska. Kobieco i polsko, dla Ciebie Polsko. Muzycznie - raczej łagodnie i przystępnie. 

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie brytyjski pianista Solomon Cutner, znany jako Solomon. W wykonaniu artysty usłyszymy Sonatę B-dur KV 333 Mozarta, pierwszą część Sonaty D-dur Hob. XVI:37 Haydna, Trio fortepianowe B-dur op. 97 No 7 Arcyksiążęce Beethovena z towarzyszeniem Henry’ego Holsta i Anthony’ego Pini, a także Koncert fortepianowy d-moll Brahmsa (wyk. Orchestra Sinfonica di Torino della RAI pod batutą samego pianisty).


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU