Polskie Radio

XVIII Konkurs Chopinowski – Jakub Kuszlik laureatem nagrody Polskiego Radia za wykonanie mazurków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:05
Laureatem specjalnej nagrody Polskiego Radia w wysokości 5 tys. euro, przyznawanej za najlepsze wykonanie mazurków podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, został reprezentant Polski – Jakub Kuszlik.
Laureatem specjalnej nagrody Polskiego Radia w wysokości 5 tys. euro, przyznawanej za najlepsze wykonanie mazurków podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, został reprezentant Polski  Jakub Kuszlik.
Laureatem specjalnej nagrody Polskiego Radia w wysokości 5 tys. euro, przyznawanej za najlepsze wykonanie mazurków podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, został reprezentant Polski – Jakub Kuszlik. Foto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Czytaj też:
Bruce (Xiaoyu) Liu konkurs chopinowski 1200.jpg
Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Wyróżnienie przyznawane jest przez Polskie Radio już od I Konkursu – w 1927 roku. Pianista odbierze nagrodę w czwartek 21 października wieczorem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie odbędzie się I Koncert Laureatów. Transmisja wydarzenia od godz. 19.00 na antenie Dwójki i – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych stacji.

XVIII Konkurs Chopinowski za nami. Laureatem I nagrody został Bruce (Xiaoyu) Liu reprezentujący Kanadę. II nagrodę – ex aequo – zdobyli Alexander Gadjiev i Kyohei Sorita, zaś III nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia. IV nagrodę przyznano – ex aequo – Aimi Kobayashi z Japonii i Jakubowi Kuszlikowi z Polski, który został wyróżniony również przez Polskie Radio za wykonanie mazurków. W przeszłości nagrodę tę otrzymali m.in. Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz i Kate Liu.

Jakub Kuszlik w grudniu skończy 25 lat. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Na koncie ma m.in. zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromso. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej, wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 I.J. Paderewskiego. Występował także za granicą, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA.

Czytaj też:
XVIII Konkurs Chopinowski 1200.jpg
"Pianiści potrafili nas wzruszyć i olśnić". Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego o tegorocznej edycji

***

Od 3 października br. 87 pianistów z całego świata współzawodniczyło w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. Fryderyka Chopina. Występy uczestników oceniało międzynarodowe jury w składzie: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.

Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmitował całość Konkursu Chopinowskiego – wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty – począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncerty laureatów (21-23 października). Codzienne transmisje wzbogacane były bieżącymi informacjami, relacjami oraz rozmowami – z jurorami, uczestnikami Konkursu i ekspertami – nadawanymi również ze specjalnego Studia Konkursowego Programu 2 Polskiego Radia w Filharmonii Narodowej.

Poświęcone Konkursowi pasma emitowały również: Polskie Radio Chopin oraz Jedynka, Trójka, Czwórka i Polskie Radio dla Zagranicy. Transmisje wideo z konkursu inauguracyjnego i konkursów laureatów, a także transmisje wideo ze wszystkich przesłuchań znaleźć można w specjalnym serwisie konkurschopinowski.polskieradio.pl.

  • Wywiad z Jakubem Kuszlikiem do obejrzenia TUTAJ

Zobacz więcej na temat: konkurs chopinowski

Czytaj także

Zakończył się XVIII Konkurs Chopinowski. Specjalny cykl w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:51
Po tygodniach pianistycznych zmagań poznaliśmy zwycięzcę XVIII Konkursu Chopinowskiego. Okazał się nim Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu. Drugie miejsce – ex aequo, zajęli Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii. Od 4 do 22 października (od poniedziałku do piątku) w audycji "Trójka przed Południem" mogliśmy słuchać specjalnego cyklu, który przygotował nasz reporter – Paweł Turski.
rozwiń zwiń