Polskie Radio

Nowy album Adele – intymny list wysłany do dorosłego syna

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:41
Choć nowe płyty wydają dziś takie legendy, jak Sting, Robert Plant czy Willie Nelson, nie ma wątpliwości, że premierą dnia jest album "30" Adele. Po sześciu latach milczenia brytyjska supergwiazda wraca z piosenkami, które niemal na pewno podbiją serca milionów fanów.
Adele
AdeleFoto: Simon Emmett / mat. promocyjne Sony Music Polska

Przedsmak nowej płyty Adele otrzymaliśmy niemal równo miesiąc temu. Był nim wydany 15 października singiel z piosenką "Easy on Me", zawierającą wszystko to, za co kochamy wokalistkę: chwytliwą melodię, podniosły balladowy nastrój i wokalną maestrię na najwyższym poziomie. Podobnych klimatów jest na albumie "30" więcej. Na 12 zawartych tam utworów zdecydowana większość utrzymana jest w wolnym tempie i idealnie nadaje się jako dźwiękowe tło do romantycznej kolacji we dwoje.

Kojącym dźwiękom muzyki towarzyszą jednak często niewesołe teksty. Od wydania poprzedniego krążka "25" w życiu Adele zaszły poważne zmiany, a wydarzeniem, które najmocniej na nią wpłynęło, był rozwód z mężem i ojcem jej 9-letniego syna. Stąd na przykład w piosence "My Little Love" słyszymy emocjonalną rozmowę Adele z małym Angelo, a chwilę później podlany łzami szczery monolog wokalistki. Z kolei "Woman Like Me" jest szczerym do bólu rozliczeniem relacji z byłym małżonkiem.

"My Little Love", źródło: YouTube / Adele

Sama artystka w wywiadach poprzedzających ukazanie się albumu mówiła, że traktuje on z jednej strony o autodestrukcji, ale też o autorefleksji i samoodkupieniu. Choć wysłuchają go miliony, ma jednego szczególnego adresata, którym jest syn Adele. – Chciałam, by ta płyta wyjaśniła mu, gdy będzie miał dwadzieścia, trzydzieści lat, kim byłam i dlaczego dobrowolnie zdecydowałam się rozmontować całe jego życie w dążeniu do mojego własnego szczęścia – stwierdziła wokalistka w rozmowie z magazynem "Vogue".

"Najcięższy i najpotężniejszy album w dorobku" i "miażdżący comeback" – takie określenia padają w recenzjach albumu "30" publikowanych w amerykańskiej i brytyjskiej prasie. Zdecydowana większość recenzentów wychwala płytę, a prestiżowy magazyn "Rolling Stone" przyznał jej pięć gwiazdek, czyli najwyższą możliwą notę.

Dotychczasowe trzy longplaye Adele osiągnęły wielomilionowe nakłady i wszystko wskazuje na to, że również o sprzedaż "30" Brytyjka nie musi się martwić. Singiel "Easy on Me" bił wszelkie rekordy w serwisach streamingowych, a sam album już na trzy tygodnie przed premierą zebrał najwyższą liczbę pre-orderów w historii platformy Apple Music. Gdy dodać do tego fakt, że płyta ukazuje się w gorącym okresie przedświątecznego szaleństwa zakupowego, wyścig o miano muzycznego bestsellera 2021 roku wydaje się rozstrzygnięty.  

kc

Czytaj także

Adele najpopularniejszą żeńską artystką XXI wieku w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 13:16
W tyle Madonna, Amy Winehouse i Rihanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa piosenka Adele bije rekordy popularności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:19
Po kilkuletnim oczekiwaniu fani wreszcie mogą się cieszyć z nowego singla Adele. Utwór "Easy on Me" zapowiada się na wielki przebój – towarzyszący mu teledysk już w pierwszych godzinach po premierze obejrzały miliony fanów.
rozwiń zwiń