Polskie Radio

Świąteczne przeboje AD 2021. Który zostanie z nami na dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 09:00
"Last Christmas", "Merry Christmas Everyone", "All I Want for Christmas Is You" – od lat te same hity okupują anteny stacji radiowych, gdy zbliża się Boże Narodzenie. Czy któraś z piosenek nagranych w 2021 roku dołączy do elitarnego grona świątecznych evergreenów?
Ed Sheeran i Elton John dorobili się wspólnego przeboju świątecznego
Ed Sheeran i Elton John dorobili się wspólnego przeboju świątecznegoFoto: Forum / Planet / Instagram

Elton Sheeran triumfuje

Największe szanse na to, by zagościć w radiu dłużej niż przez jeden świąteczny sezon, ma chyba utwór nagrany przez superduet Elton John & Ed Sheeran. Utwór o niewyszukanym tytule "Merry Christmas" ma wszystko to, co potrzebne jest bożonarodzeniowemu przebojowi: chwytliwą melodię, bezpretensjonalny tekst, a w tle kościelne dzwony i dzwoneczki od sań Świętego Mikołaja. To wszystko wystarczyło, by zająć miejsce na szczycie przedświątecznego notowania brytyjskiej listy przebojów, skąd obaj gwiazdorzy strącili samą Adele i jej singiel "Easy on Me".

Déjà vu Mariah Carey

O powtórzeniu gigantycznego sukcesu nagranej w 1994 roku piosenki "All I Want for Christmas Is You" marzy z pewnością Mariah Carey. Amerykańska diva popu opublikowała kilka tygodni temu nowy świąteczny utwór "Fall in Love at Christmas", nagrany z pomocą Khalida i Kirka Franklina. Wokalistka poprzedziła dodatkowo premierę zabawnym teaserem, w którym, niszcząc halloweenowe dynie, ogłaszała nadejście okresu bożonarodzeniowego. Na kolejny megahit Mariah będzie jednak musiała jeszcze poczekać – w najnowszym notowaniu amerykańskiego Billboard Hot 100 pierwsze miejsce zajął bowiem kawałek… "All I Want for Christmas Is You" sprzed 27 lat, co jest zapewne zasługą użytkowników serwisów streamingowych, najbardziej lubiących te melodie, które już wcześniej słyszeli.  

Rozczarowanie ABBY

Świąteczną piosenkę "Little Things" umieściła na swym najnowszym albumie grupa ABBA. Choć legendarny zespół wrócił na scenę z wielkim hukiem po czterech dekadach milczenia, po raz pierwszy w karierze nagrał utwór bożonarodzeniowy, a cały dochód ze sprzedaży singla przeznaczył na rzecz organizacji UNICEF pomagającej ubogim dzieciom z całego świata, piosenka nie stała się przebojem – ani w Stanach, ani w Wielkiej Brytanii, ani nawet w rodzinnej Szwecji. ABBA nic już nikomu nie musi udowadniać, ale dla muzyków grupy jest to pewnie gorzka pigułka do przełknięcia przy wigilijnym stole.

Zamaskowane święta

W bożonarodzeniowym repertuarze tego roku nie zabrakło utworów nawiązujących do aktualnej sytuacji na świecie. Jeden z nich jest dziełem tercetu Jimmy Fallon, Ariana Grande i Megan Thee Stallion. Gwiazdor amerykańskiej telewizji wraz z dwiema superpopularnymi wokalistkami nagrali piosenkę pod tytułem "It Was a… (Masked Christmas)". W 2020 roku zamaskowane święta stały się nową tradycją, która niestety zostanie podtrzymana również w tegoroczne Boże Narodzenie. Dlatego powstał utwór, który ma podnosić na duchu ludzi przygnębionych pandemicznymi okolicznościami.

Śląska sielanka

Żadne ponure podteksty nie towarzyszą piosence "Wspólne Święta", nagranej przez zespół Feel wspólnie z Krzysztofem Ferdynem. W tej poprockowej balladzie Boże Narodzenie upływa w sielskiej, rodzinnej atmosferze, którą dodatkowo podkreślają bawiące się uśmiechnięte dzieci, pokazane w teledysku. Czy to wszystko wystarczy, aby Ślązacy dorobili się utworu, który na stałe wejdzie do kanonu bożonarodzeniowych przebojów?

kc/kr

 

Czytaj także

Spędź dobry czas. Święta z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 18:00
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas. Przygotowaliśmy zatem niecodzienne wydania dobrze znanych audycji, specjalne relacje i premierowe koncerty. Mamy też sporo propozycji wspólnego kolędowania, aby spędzić te Święta w najlepszym wydaniu!  
rozwiń zwiń