Polskie Radio

Spędź dobry czas. Święta z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 18:00
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas. Przygotowaliśmy zatem niecodzienne wydania dobrze znanych audycji, specjalne relacje i premierowe koncerty. Mamy też sporo propozycji wspólnego kolędowania, aby spędzić te Święta w najlepszym wydaniu!  
Spędź Święta z Polskim Radiem
Spędź Święta z Polskim Radiem Foto: Polskie Radio
logo
DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT:

09.00 - Msza Święta 

15.00-16.00 - "W otwarte karty" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: ks. dr hab. Robert Skrzypczak - wykładowca i duszpasterz akademicki.

 

logo
DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT
00.00-01.00 - "Kolędy" - prowadzi Joanna Grotkowska

08.00-09.00 - Nabożeństwo Kościoła Chrześcijan Baptystów

10.00-12.00 - "Barokowe Boże Narodzenie" - prowadzi Klaudia Baranowska

Barokowe Boże Narodzenie, wyk. Les Musiciens de Saint-Julien, Maîtrise de Radio France, dyr. François Lazarevitch; Marc-Antoine Charpentier Noëls sur les instruments, H. 531, wyk. Les Dominos, Les Agrémens Marc-Antoine Charpentier Pastorale sur la naissance de Notre-Seigneur Jésus-Christ, dyr. Ensemble Correspondance, dyr. Sebastien Daucé; Antonio Vivaldi Koncert skrzypcowy E-dur RV 270 "Il Riposo - per il Santo Natale", wyk. Giuliano Carmignola - skrzypce, Sonatori de la gioiosa Marca; Tarquinio Merula Hor che tempo di dormire, wyk. La Fenice, Maria Cristina Kiehr - sopran; Jan Sebastian Bach Selig ist der Mann BWV 57, wyk. Michael Volle, Sophie Karthäuser, Members of RIAS Kammerchor, Akademie für Alte Musik Berlin & Raphael Alpermann; Jan Sebastian Bach Pastorale F-dur BWV 590, wyk. Bernard Focroulle - organy. 

12.00-13.00 - "Słuchowisko w Dwójce" / "Ewangelia Dzieciństwa. Narodziny według ewangelii gruzińskiej i ewangelii pseudo Mateusza"

Reżyseria - Waldemar Modestowicz; adaptacja - Teresa Kalińska i Ewa Stocka-Kalinowska; obsada:

Narodziny według ewangelii gruzińskiej: Krzysztof Kolberger (Narrator), Barbara Szamborska (Maryja), Marek Obertyn (Diakon/Herod), Halina Łabonarska (Anna, żona Joachima), Jarosław Gajewski (Archanioł Gabriel), Józef Duriasz (Józef), Anna Ciepielewska (Elżbieta, żona Zachariasza), Krzysztof Chamiec (Arcykapłan), Stanisław Brudny (Zachariasz), Marek Bargiełowski (Melkhi).

Narodziny według ewangelii pseudo Mateusza: Krzysztof Kolberger (Narrator), Barbara Szamborska (Maryja), Marek Obertyn (Ruben, pisarz świątyni), Halina Łabonarska (Anna, żona Joachima), Agata Kulesza (głos), Jarosław Gajewski (Anioł Pański/Młodzieniec), Józef Duriasz (Józef), Anna Ciepielewska (Głos/Stara położna), Krzysztof Chamiec (Arcykapłan Abiatar), Stanisław Brudny (Głos), Marek Bargiełowski (Joachim).

Słuchowisko według książki o ewangeliach apokryficznych, opracowanej przez księdza Marka Starowieyskiego.

17.00-19.00 - "Audycja specjalna" - prowadzą Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba 


logo

DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT: 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan 

Spotkanie z Basią Pośpieszalską, rozmowa o Bożym Narodzeniu i kolędowaniu. Płyty " Pieśni i midrasze" Basi i Franciszka Pospieszalskich. O midraszach więcej opowie o. Adam Czuszel. Ponadto kilkanaście nowych kolęd m.in. Matuli Piotra Barańskiego Dobrych ludzi Magdy Anioł i Małgosi Hutek. 

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

Święta najmłodszych, zagadki i zabawy dla dzieci. Pielęgnujemy najstarsze tradycje wigilijne wybranych grup etnicznych. Gość: Zofia Dąbrowska, lasowiaczka.

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek 

W audycji m.in. o tradycji Świąt Bożego Narodzenia opowie ksiądz prof. Robert Skrzypczak. 

11.00-13.00 - "Ona, on i bardzo ważny gość" - Łukasz Sobolewski i Katarzyna Ciepielewska 

Gość: Agata Konarska. Jak wyglądają święta w jej rodzinnym domu? Jak się pracuje w święta? O dzieciństwie spędzonym za granicą. Czy sport zawsze był obecny w jej życiu? Jakie są jej fascynacje muzyczne i skąd wzięło się zainteresowanie francuskim rynkiem muzycznym? Będzie też o  pierwszej młodzieńczej miłości, o przyjaźniach nawiązanych za granicą. Porozmawiamy o tym jak zmieniła się telewizja na przestrzeni lat oraz jakie są jej ulubione potrawy wigilijne. 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia w Trójce zabrzmią kolędy i pastorałki w bigbitowych aranżacjach. W roli głównej wystąpi Ania Rusowicz, a towarzyszyć jej będą znakomici gości, na czele z Markiem Piekarczykiem, Adamem Nowakiem i członkami zespołu Skaldowie. Będzie to retransmisja koncertu, który odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej 18 grudnia 2016 roku. 


1200-150 gwiazdka.jpg


logo

 

PIERWSZY DZIEŃ ŚWIĄT:

22.06 - "Dwa spojrzenia" - zaprasza Rafał Porzeziński

Boże Narodzenie. Czy i jak Pan Jezus może się w nas narodzić? Gośćmi będą Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci oraz nawrócony gangster i autor książek Paweł Cwynar.

logo

DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT:

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

W czasie Świąt Bożego Narodzenia oprócz kolęd często sięgamy po muzyczną klasykę, a związki jedzenia z operą są zaskakujące. Sam Luciano Pavarotti i jego przepisy stały się częścią książki kucharskiej "Opera cookbook". W operach często bohaterowie ucztują, a najsłynniejszą ucztą z pewnością jest ta z "Don Giovanniego" Mozarta. Jedzenie i picie często stanowią metaforę miłości, stąd liczne utwory "gastro-liryczne", gdzie wspomina się o pragnieniu czy głodzie. 

20.00-21.00 - "Muzyka dobrego słowa" - Przemysław Goławski

Kolędy - nie tylko polska specjalność. Jak piękne i poruszające mogą być kolędy innych tradycji narodowych?logo

DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT:

09.00-10.00 - "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - Audycja świąteczna - odwiedziny u rodzinki, która w tym roku w Boże Narodzenie czeka nie tylko na małego Pana Jezusa, ale i na własnego synka (rodzice) i braciszka (cztery siostry).

11.00-12.00 - "Źródełko" - Święta Bożego Narodzenia na wsi, wizyty kolędników, Herody.

12.00-13.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Relacja ze Świąt u Kulfona i Moniki oraz rozpoczęcie przygotowań do Nowego Roku, który powitamy wspólnie z naszymi słuchaczami już w niedzielę za tydzień.

13.00-14.00 - "Zwierzyniec" - Świąteczna rozmowa z Milą o tym jak spędza się Święta w towarzystwie zwierzaków domowych, czy rzeczywiście dało się z nimi porozmawiać? Jaką rolę w Świętach Bożego Narodzenia odgrywają zwierzęta? ​

19.10 - Słuchowisko "Dziadek do orzechów" 

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - W audycji Muzyka dla Rodzica poczujemy magię Świąt za sprawą piosenek tych doskonale znanych, ale również tych które nigdy nie zdobyły list przebojów.​

.

DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT: 

13.00 - "Audycja specjalna" - Kamila Stępień-Kutera  [PREMIERA]    

Świąteczna audycja specjalna, w której omawiany będzie list Chopina do Jana Matuszyńskiego z 26 grudnia 1830 r.            

19.00 - "Muzycy o Chopinie" - Marek Bracha 

Świąteczne wydanie audycji. W programie muzyka Bacha, Czajkowskiego oraz patrona naszej anteny. 

Spędź Święta z Polskim Radiem Spędź Święta z Polskim Radiem

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Muzyczne święta z Polskim Radiem. Cyfrowe Radio Gwiazdka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 06:00
Frank Sinatra, Mariah Carey, Michael Buble i wielu innych wykonawców. Cyfrowe Radio Gwiazdka już nadaje! W nim - moc świątecznych przebojów - od klasyki po nowości. Współcześnie, ale i z nutą nostalgii. Nie zabraknie także muzycznych niespodzianek z najodleglejszych zakątków globu i oczywiście najpiękniejszych polskich kolęd. Cyfrowego Radia Gwiazdka posłuchasz w aplikacji mobilnej Polskiego Radia i na stronie moje.polskieradio.pl 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio #Murem za polskim mundurem - wigilijna akcja wsparcia dla żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 16:39
Dziennikarze Polskiego Radia są zawsze tam, gdzie rozgrywają się rzeczy ciekawe, ważne i budujące naszą wspólnotę. W wigilię Świąt Bożego Narodzenia reporterzy radiowej Jedynki i Trójki oraz Informacyjnej Agencji Radiowej będą wśród żołnierzy chroniących wschodnią granicę Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nika Lubowicz i wigilijny koncert kolęd [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 19:00
W wigilijny wieczór w cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy na wspólne kolędowanie z Niką Lubowicz, wokalistką i pianistką. Na scenie Studia S-3 towarzyszyli jej: mąż Sebastian Zając, bracia Dawid Lubowicz na skrzypcach, Jakub Lubowicz na fortepianie, a także Maciej Matysiak na kontrabasie oraz Patryk Dobosz na perkusji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w Czwórce - eko, muzycznie i klimatycznie

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 07:00
Zapraszamy do spędzenia okresu świątecznego z Czwórką. Cały czas towarzyszy nam moc dobrej, nastrojowej muzyki, wyjątkowe audycje specjalne, a w nich mnóstwo ciekawych gości i tematów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Narodzenie w Trójce. Posłuchaj świątecznych audycji!

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 20:03
Na czas świąt Bożego Narodzenia Program 3 Polskiego Radia przygotował dla słuchaczy wyjątkową ofertę programową. Zapraszamy do wysłuchania spotkań z naszymi gośćmi i wyjątkowych muzycznych propozycji. 
rozwiń zwiń