Polskie Radio

"Odkrywał prawdę o losach ofiar stalinowskich". Ambasador RP w Moskwie o Memoriale

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 02:44
Rosyjski sąd najwyższy zadecydował o likwidacji stowarzyszenia Memoriał. Z szacunkiem o pracy należacych do instytucji historyków wypowiedział się ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski. - Memoriał nie angażując się w politykę odkrywał prawdę o losach ofiar stalinowskich represji, pokazując konkretnych ludzi, wymieniając ich z imienia i nazwiska - stwierdził.
Nie milkną głosy krytyki w związku z likwidacją stowarzyszenia Memoriał
Nie milkną głosy krytyki w związku z likwidacją stowarzyszenia MemoriałFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Z kolei publicysta i obrońca praw człowieka Nikołaj Swanidze napisał na swoim blogu, że taka decyzja sądu przynosi wstyd rosyjskiemu społeczeństwu. Natomiast współzałożyciel Memoriału, również obrońca praw człowieka Lew Ponomariow ostrzegł przed nadciągającą falą represji politycznych.

Rosyjski dziennikarz Andriej Łoszak nazwał decyzję sądu w sprawie likwidacji Memoriału "rewanżem potomków stalinowskich ochroniarzy". W jego ocenie, zamknięcie takiej instytucji jak Memoriał, która chroniła pamięć o ofiarach sowieckiego terroru, to "publiczne usprawiedliwianie stalinowskich represji". Publicysta Siergiej Parchomienko napisał na blogu Echa Moskwy, że Memoriału nie można zlikwidować, ponieważ Memoriał to ludzie, którzy chronią w sobie prawo, sumienie i godność.

Posłuchaj
00:51 Ambasador Polski w Rosji z szacunkiem o Memoriale. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).mp3 Ambasador Polski w Rosji z szacunkiem o Memoriale. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

***

We wtorek Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej orzekł o likwidacji Międzynarodowego Memoriału - organizacji badawczo - edukacyjnej, która dokumentuje stalinowskie zbrodnie. Wniosek o likwidację złożyła Prokuratura Generalna, której przedstawiciele zarzucili Memoriałowi, że przedstawia w kłamliwym świetle Związek Radziecki jako państwo terrorystyczne i łamie ustawę o zagranicznych agentach.

Szef sekcji polskiej stowarzyszenia Memoriał Aleksandr Gurianow powiedział Polskiemu Radiu, że ujawniana przez stowarzyszenie prawda o sowieckich przestępstwach jest niewygodna dla Kremla. - Oni spychają w niepamięć zbrodnie popełnione przez państwo i dążą do przedstawiania sowieckiej historii jako pasmo zwycięstw i osiągnięć - stwierdził.

Czytaj także:

ms

Czytaj także

Likwidacja Memoriału. Cywiński: władza, która boi się pamięci, nie może osiągnąć demokratycznej dojrzałości

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 23:30
- Władza, która boi się pamięci, nie może nigdy osiągnąć demokratycznej dojrzałości - powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. W ten sposób członek stowarzyszenia Memoriał odniósł się do decyzji o jego likwidacji. 
rozwiń zwiń