Polskie Radio
Section05
wolność słowa

Ziobro o wyroku zakazującym mówienia o filmie Holland: to zamach na wolność słowa

- Zdaniem sądu pani Agnieszka Holland może porównywać polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej do "bandytów", "sadystów" i "niemieckich nazistów" (...) Natomiast ja nie mogę odpowiedzieć na te słowa, stając w obronie funkcjonariuszy, którzy są tak okropnie przez nią wyzywani i obrażani - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro sąd Agnieszka Holland film polski wolność słowa POLSKA polityka

Nie będzie cenzury w Hongkongu. Sąd odrzucił zakaz rozpowszechniania nieformalnego hymnu

Reuters informuje, że sąd w Hongkongu odrzucił w piątek wniosek rządu o zakaz wykonywania lub odtwarzania utworu Glory to Hong Kong, który powstał w czasie fali protestów w 2019 roku i urósł do rangi nieformalnego hymnu. Sąd uznał, że takie posunięcie mogłoby mieć "mrożący" wpływ na wolność słowa.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Hong-Kong hymn narodowy cenzura wolność słowa ŚWIAT Azja

Rzecznik MSZ o przeszukaniach w Memoriale: kolejne prześladowania środowisk niezależnych ze strony władz Rosji

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina we wpisie na Twitterze skrytykował przeszukania, jakich dokonano w mieszkaniach działaczy stowarzyszenia Memoriał. Skonfiskowano im sprzęt elektroniczny, dokumenty i książki, a ich samych przewieziono na komisariat, gdzie zostali przesłuchani przez prokuratorów Komitetu Śledczego.
Zobacz więcej na temat:  wolność słowa Memoriał Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina ŚWIAT

Represje Rosji wobec pracowników "Memoriału". Służby przeprowadzały rewizje w mieszkaniach

Kremlowski reżim represjonuje działaczy stowarzyszenia Memoriał. Od rana w Moskwie trwały rewizje w mieszkaniach niezależnych historyków i obrońców praw człowieka. Działaczom Memoriału skonfiskowano sprzęt elektroniczny, dokumenty i książki, a ich samych przewieziono na komisariat, gdzie zostali przesłuchani przez prokuratorów Komitetu Śledczego. O szczegółach korespondent IAR Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  wolność słowa demokracja Memoriał Rosja służby specjalne ŚWIAT Europa

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie". Europosłowie PiS wysłali list do Warner Bros. Discovery ws. działań TVN

Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim wysłała list "wyrażający głębokie zaniepokojenie" do Warner Bros. Discovery. Chodzi o głośną sprawę pozwu, który złożyła Grupa TVN przeciwko portalowi Niezalezna.pl. i redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej" Tomaszowi Sakiewiczowi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Parlament Europejski discovery TVN wolność prasy wolność słowa PiS Gazeta Polska Tomasz Sakiewicz

Wolność słowa w mediach. Czy jest zagrożona?

Czy wolność słowa i publiczne wyrażanie swoich opinii przez dziennikarzy i komentatorów może być zakazane? Oczywiście, że tak. – Pamiętamy to z czasów słusznie minionych. Skąd zatem próby kneblowania dziennikarzy krytycznie opiniujących działania konkurencji? – O zjawisku, rozwiązaniach prawnych w takich sytuacjach, kwestiach etycznych, ale też i o prostej dziennikarskiej rzetelności w audycji "Klub Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiała Magdalena Drohomirecka. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka wolność słowa media

PR24 Sąd oddalił wniosek TVN o zabezpieczenie roszczeń wobec portalu "GP". Hajdasz: to szansa na ucięcie absurdalnych pozwów

- TVN prezentuje podwójne standardy, z jednej strony przedstawia się jako obrońca niezależnych mediów, a z drugiej strony innym mediom odmawia niezależności - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Hajdasz, dyr. Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media wolność prasy wolność słowa TVN sąd sądownictwo Jolanta Hajdasz

Białoruś: kraj, gdzie dziennikarz to bardzo niebezpieczny zawód

15 listopada przypada święto dziennikarzy i pisarzy, który tworzą literaturę faktu i za swoje dzieła często są więzieni, a nawet zabijani. Dzień Uwięzionego Pisarza ma na celu zwrócenie uwagi na los przetrzymywanych twórców oraz ich odwagę w obronie praw człowieka. Przykładem jest los dziennikarzy w Rosji i na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA dziennikarstwo dziennikarze Białoruś wolność prasy wolność słowa Maciej Jastrzębski Katarzyna Cygler Trójka

SDP murem za Tomaszem Sakiewiczem. "Wyrok ogranicza prawa obywatelskie dot. wolności słowa"

"CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko decyzji Sądu Apelacyjnego w Warszawie, zgodnie z którą redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz został prawomocnie ukarany w procesie o naruszenie dóbr osobistych wytoczonym mu przez aktywistę Bartosza Kramka" - napisano w oświadczeniu na stronie Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tomasz Sakiewicz Warszawa sąd sądownictwo wolność słowa dziennikarze

Afera w gorzowskim WORD. Bogdan Pęk: pękła bańka nieprawdopodobnej obłudy

Były senator i samorządowiec Bogdan Pęk skomentował na antenie Polskiego Radia 24 aferę w gorzowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jego zdaniem "sprawa jest rzeczywiście poważna, ponieważ pokazuje nastawienie systemowe Platformy Obywatelskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń POLSKA polityka Platforma Obywatelska mobbing molestowanie seksualne społeczeństwo media wolność prasy wolność słowa

"Nieodpowiedzialne i skandaliczne". Zbigniew Górniak o działaniach władz woj. lubuskiego

Jak podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Zbigniew Górniak, domagając się "weryfikacji kadrowej" w "Gazecie Lubuskiej", władze województwa lubuskiego zachowały się "nieodpowiedzialnie, by nie powiedzieć - skandalicznie". Dziennikarz TVP 3 Opole skomentował specyfikę pracy mediów lokalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń POLSKA lubuskie media dziennikarstwo wolność prasy wolność słowa regiony

TYLKO U NAS Niespotykany potencjał czy maksymalna zabawa? Czyli jak Elon Musk może "odblokować Twittera"

Elon Musk wydał część swojej fortuny, by kupić Twittera. Co ta warta 44 miliardy dolarów transakcja może oznaczać dla użytkowników i globalnej sieci? Sprawdzamy zapowiedzi i oczekiwania. – Mam nadzieję, że nawet najgorsi krytycy pozostaną na Twitterze, bo właśnie na tym polega wolność słowa – napisał sam Musk, po zakupie społecznościowego giganta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT elon musk media twitter wolność słowa internet biznes media społecznościowe