Polskie Radio
Section05
wolność słowa

Debata Dwójki: "Wolność słowa ma gigantyczny wymiar polityczny" [WIDEO]

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. 4 czerwca w Debacie Dwójki pochyliliśmy się nad jedną z podstawowych, odzyskanych 35 lat temu wolności - wolnością słowa. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka debata 1989 Paweł Łuków Zuzanna Nowicka Maciej Groń Bożena Gierat-Bieroń Roch Siciński

TYLKO U NAS Wizyta Elona Muska w Polsce. Andrzej Szejna: zrobił kawał dobrej roboty

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna mówił Polskiemu Radiu, że wizyta Elona Muska w Oświęcimiu i Krakowie ma wymiar symboliczny. Amerykański miliarder wziął udział w konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Żydów poświęconej walce z antysemityzmem. Wcześniej na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkeanu oddał hołd ofiarom Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  elon musk Andrzej Szejna Auschwitz POLSKA społeczeństwo

Rada Polityczna PiS przyjęła uchwałę w obronie wolności słowa. "Będziemy bronić mediów publicznych"

W uchwale przyjętej podczas Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości napisano, że "zmiany w mediach publicznych mogą nastąpić jedynie na drodze ustaw przyjętych przez parlament oraz podpisanych przez prezydenta RP". Podkreślono, że "omijanie tej drogi będzie złamaniem prawa i Konstytucji".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość PiS media publiczne media polityka POLSKA

Manifestacja przed siedzibą TVP. Krzysztof Czabański: będziemy konsekwentnie bronić mediów publicznych

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że wraz z innymi członkami RMN będzie bronił mediów publicznych. - Będziemy robić wszystko co tylko jest możliwe w sferze prawnej i działaniach politycznych, żeby media publiczne były własnością obywateli, a nie własnością rządu - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  TVP media publiczne protest POLSKA społeczeństwo

Szafarowicz ukarany przez UW naganą. Wildstein: to są politruki, które chcą nadzorować działania studentów

- Historia Oskara Szafarowicza jest skandalem, który kompromituje uniwersytet i jego władze w całej rozciągłości. W normalnych warunkach ludzie, którzy go ukarali, powinni być wyeliminowani z życia uniwersyteckiego. To są politruki, które mają chęć nadzorowania działań studentów mieszczących się w granicach dopuszczalnego dialogu - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Bronisław Wildstein.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski ukarał naganą Szafarowicza. "Nie poddam się"

Uniwersytet Warszawski, który prowadził postępowanie dyscyplinarne wobec Oskara Szafarowicza - studenta uczelni - postanowił ukarać go naganą z ostrzeżeniem za jego aktywność publiczną. "To było jedno z najtrudniejszych przeżyć w moim życiu. Nie poddam się" - napisał Szafarowicz na platformie X. Studenta wspierają internauci, którzy w swoich komentarzach krytykują komisję dyscyplinarną UW. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Uniwersytet Warszawski edukacja studenci polityka Ministerstwo Edukacji i Nauki cenzura

Ziobro o wyroku zakazującym mówienia o filmie Holland: to zamach na wolność słowa

- Zdaniem sądu pani Agnieszka Holland może porównywać polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej do "bandytów", "sadystów" i "niemieckich nazistów" (...) Natomiast ja nie mogę odpowiedzieć na te słowa, stając w obronie funkcjonariuszy, którzy są tak okropnie przez nią wyzywani i obrażani - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro sąd Agnieszka Holland film polski POLSKA polityka

Rzecznik MSZ o przeszukaniach w Memoriale: kolejne prześladowania środowisk niezależnych ze strony władz Rosji

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina we wpisie na Twitterze skrytykował przeszukania, jakich dokonano w mieszkaniach działaczy stowarzyszenia Memoriał. Skonfiskowano im sprzęt elektroniczny, dokumenty i książki, a ich samych przewieziono na komisariat, gdzie zostali przesłuchani przez prokuratorów Komitetu Śledczego.
Zobacz więcej na temat:  Memoriał Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina ŚWIAT

Represje Rosji wobec pracowników "Memoriału". Służby przeprowadzały rewizje w mieszkaniach

Kremlowski reżim represjonuje działaczy stowarzyszenia Memoriał. Od rana w Moskwie trwały rewizje w mieszkaniach niezależnych historyków i obrońców praw człowieka. Działaczom Memoriału skonfiskowano sprzęt elektroniczny, dokumenty i książki, a ich samych przewieziono na komisariat, gdzie zostali przesłuchani przez prokuratorów Komitetu Śledczego. O szczegółach korespondent IAR Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  demokracja Memoriał Rosja służby specjalne ŚWIAT Europa

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie". Europosłowie PiS wysłali list do Warner Bros. Discovery ws. działań TVN

Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim wysłała list "wyrażający głębokie zaniepokojenie" do Warner Bros. Discovery. Chodzi o głośną sprawę pozwu, który złożyła Grupa TVN przeciwko portalowi Niezalezna.pl. i redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej" Tomaszowi Sakiewiczowi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Parlament Europejski discovery TVN wolność prasy PiS Gazeta Polska Tomasz Sakiewicz

Wolność słowa w mediach. Czy jest zagrożona?

Czy wolność słowa i publiczne wyrażanie swoich opinii przez dziennikarzy i komentatorów może być zakazane? Oczywiście, że tak. – Pamiętamy to z czasów słusznie minionych. Skąd zatem próby kneblowania dziennikarzy krytycznie opiniujących działania konkurencji? – O zjawisku, rozwiązaniach prawnych w takich sytuacjach, kwestiach etycznych, ale też i o prostej dziennikarskiej rzetelności w audycji "Klub Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiała Magdalena Drohomirecka. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka media