Polskie Radio
Section05
wolność słowa

Afera w gorzowskim WORD. Bogdan Pęk: pękła bańka nieprawdopodobnej obłudy

Były senator i samorządowiec Bogdan Pęk skomentował na antenie Polskiego Radia 24 aferę w gorzowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jego zdaniem "sprawa jest rzeczywiście poważna, ponieważ pokazuje nastawienie systemowe Platformy Obywatelskiej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń POLSKA polityka Platforma Obywatelska mobbing molestowanie seksualne społeczeństwo media wolność prasy wolność słowa

"Nieodpowiedzialne i skandaliczne". Zbigniew Górniak o działaniach władz woj. lubuskiego

Jak podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Zbigniew Górniak, domagając się "weryfikacji kadrowej" w "Gazecie Lubuskiej", władze województwa lubuskiego zachowały się "nieodpowiedzialnie, by nie powiedzieć - skandalicznie". Dziennikarz TVP 3 Opole skomentował specyfikę pracy mediów lokalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń POLSKA lubuskie media dziennikarstwo wolność prasy wolność słowa regiony

TYLKO U NAS Niespotykany potencjał czy maksymalna zabawa? Czyli jak Elon Musk może "odblokować Twittera"

Elon Musk wydał część swojej fortuny, by kupić Twittera. Co ta warta 44 miliardy dolarów transakcja może oznaczać dla użytkowników i globalnej sieci? Sprawdzamy zapowiedzi i oczekiwania. – Mam nadzieję, że nawet najgorsi krytycy pozostaną na Twitterze, bo właśnie na tym polega wolność słowa – napisał sam Musk, po zakupie społecznościowego giganta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT elon musk media twitter wolność słowa internet biznes media społecznościowe

Władze Hongkongu cenzurują internet w mieście? "To poważny cios w wolność"

Organizacja praw człowieka Hong Kong Watch podała, że jej strona internetowa jest niedostępna poprzez niektóre sieci w Hongkongu. "Jeśli to nie jest tylko techniczna awaria i Hongkończycy nie będą już mieli dostępu do naszej strony z powodu prawa o bezpieczeństwie państwowym, jest to poważny cios w wolność internetu" - podkreślił szef organizacji Benedict Rogers.
Zobacz więcej na temat:  Hongkong Chiny Azja Azja Wschodnia internet cenzura wolność słowa ŚWIAT

Hiszpania: pikiety antyaborcyjne będą karalne. Prawica boi się o wolność słowa

Politycy prawicowych partii opozycyjnych PP i Vox oraz członkowie organizacji na rzecz życia ostrzegli przed utratą wolności słowa w związku z zatwierdzeniem w czwartek przez Kongres Deputowanych reformy kodeksu karnego. Nowe prawo zezwala na karanie więzieniem osób uczestniczących w pikietach i modlitwach przed klinikami aborcyjnymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania Europa Europa Zachodnia chrześcijaństwo aborcja wolność słowa

Trwają prace nad ustawą o wolności słowa w sieci. "Pozwoli ukrócić samowolę cyfrowych gigantów"

- Ustawa o wolności słowa pozwoli ukrócić samowolę cyfrowych gigantów na terenie Polski - stwierdził w weekendowym wydaniu "Naszego Dziennika" wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. W jego ocenie mamy coraz częściej do czynienia z niebezpiecznym zjawiskiem, jakim jest ingerencja wielkich korporacji w podstawowe wolności obywatelskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media społecznościowe media wolność słowa Facebook twitter google społeczeństwo Konfederacja internet Ministerstwo Sprawiedliwości

Konfederacja usunięta z Facebooka. Zdecydowane stanowisko Zbigniewa Ziobro

Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, teraz jest najlepszy czas, aby przyspieszyć prace nad projektem przepisów o wolności słowa w internecie i jak najszybciej skierować go do Sejmu. Opinia prokuratora generalnego padła po tym, jak usunięty został przez administratora z Facebooka profil Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Zbigniew Ziobro wolność słowa Sebastian Kaleta internet prawo

Ograniczenie swobody internetu w Rosji. Nowe prawo uderzy w zagraniczne koncerny

Moskwa chce zmusić zagraniczne koncerny internetowe do otwierania w Rosji przedstawicielstw. Wraz z początkiem 2022 r. weszła w życie ustawa, która nakłada taki obowiązek na wszystkie firmy, których dzienne audytorium przekracza 500 tys. osób. Dodatkowo w nowym roku wszystkie urządzenia telekomunikacyjne sprzedawane na terenie Rosji powinny mieć zainstalowaną rosyjską wyszukiwarkę "Yandex".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja internet cenzura wolność słowa prawo Moskwa

"Odkrywał prawdę o losach ofiar stalinowskich". Ambasador RP w Moskwie o Memoriale

Rosyjski sąd najwyższy zadecydował o likwidacji stowarzyszenia Memoriał. Z szacunkiem o pracy należacych do instytucji historyków wypowiedział się ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski. - Memoriał nie angażując się w politykę odkrywał prawdę o losach ofiar stalinowskich represji, pokazując konkretnych ludzi, wymieniając ich z imienia i nazwiska - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  Memoriał wolność słowa Rosja ŚWIAT prawa człowieka