Polskie Radio
Section05
prawa człowieka

Raper skazany na śmierć. Wspierał protesty przeciwko władzy

Irański raper Toomaj Salehi został skazany na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 - poinformował w mediach prawnik artysty. Raper w swoich tekstach wsparł protesty, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini, zatrzymanej za "nieodpowiednie" noszenie hidżabu, która zmarła w policyjnym areszcie w 2022 r. Salehi ma 20 dni na odwołanie się od wyroku. Irańskie władze nie komentują sprawy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Iran prawa człowieka rap kara śmierci

Apel noblistów do Łukaszenki. Chodzi o więźniów politycznych

27 laureatów Nagrody Nobla wystosowało list otwarty wzywający reżim na Białorusi do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Autorzy listu pokreślili, że w ostatnich latach 50 tys. osób na Białorusi dotknęły represje polityczne, tysiące zostały poddane torturom, a setki tysięcy zostało zmuszonych do emigracji, by uniknąć prześladowań.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska nagroda Nobla Białoruś prawa człowieka więźniowie polityczni represje reżim Aleksander Łukaszenka

Przełom ws. Białorusi. "Specjalny trybunał osądzi zbrodnie"

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka opublikowało raport na temat represji na Białorusi w przededniu sfałszowanych wyborów prezydenckich 2020 i po nich. - Publikacja raportu i przyjęcie go przez Radę ONZ ds. Praw Człowieka to pierwszy krok do stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi winnych - mówi portalowi Polskieradio24.pl Dźmitry Sałaujeu, działacz Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa prawa człowieka ONZ TYLKO U NAS Aleś Bialacki

Kuzyn Niemcowa o Putinie. "Na razie potrzebuje Łukaszenki"

- W 2018 roku pisałem, że program Władimira Putina na następną kadencję to wojna. Teraz, jeśli nikt go nie powstrzyma, zmierza do globalnej katastrofy - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Igor Eidman, rosyjski socjolog, historyk, dziennikarz, były doradca polityków liberalnych w Rosji, kuzyn Borysa Niemcowa. Jak mówił, plany Władimira Putina w odniesieniu do Białorusi i Ukrainy są bardzo przejrzyste. Potwierdzają je relacje jego tzw. technologów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja prawa człowieka ŚWIAT Europa Władimir Putin wybory w Rosji Borys Niemcow

TYLKO U NAS Zagrożenie dla NATO. Ukraiński ekspert o "wyborze" Putina

Tzw. wybory w Rosji są pogwałceniem prawa międzynarodowego, ponieważ Moskwa przeprowadziła je m.in. na okupowanych terytoriach Ukrainy - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ukraiński politolog, szef kijowskiego Instytutu Polityki Światowej Jewhen Mahda. - Odpowiedzią powinno być wsparcie dla Ukrainy - zaznaczył. Ekspert wskazuje także na wzrost zagrożenia dla NATO.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja prawa człowieka ŚWIAT Europa Władimir Putin wybory w Rosji