Polskie Radio
Section05
prawa człowieka

"Ma wyłącznie charakter deklaratoryjny". Sebastian Kaleta o wyroku ETPC

- ETPC nie ma kompetencji do władczego podważania funkcjonowania ustrojowych organów naszego państwa, co zresztą przekłada się na sentencję tego orzeczenia, które w związku z tym ma wyłącznie charakter deklaratoryjny - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta prawa człowieka sądownictwo Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Unia Europejska

"Bestialskie traktowanie obywateli". Niemieccy prawnicy oskarżają Łukaszenkę o zbrodnie przeciwko ludzkości

Niemieccy prawnicy reprezentujący ofiary tortur w białoruskich więzieniach złożyli do federalnego prokuratora generalnego (GBA) w Karlsruhe doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę. Oskarżają go o zbrodnie przeciwko ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś Niemcy prawo areszt opozycja prawa człowieka ŚWIAT Europa

2 mld euro na programy promujące praworządność i demokrację. Jest decyzja PE

Parlament Europejski zatwierdził 2 miliardy euro z obecnego unijnego budżetu na programy promujące praworządność, demokrację i prawa podstawowe. Jeden z nich o nazwie "Obywatele, równość, prawa i wartości" stawia na niedyskryminację, równość płci i przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy. Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej podzielili się w opiniach na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska demokracja prawa człowieka

Od 40 lat tworzą świat przyjazny dziecku – czym jest KOPD?

KOPD, czyli Komitet Ochrony Praw Dziecka powstał w 1981 roku jako pierwsza w całej Europie Wschodniej organizacja, która bezpłatnie udziela pomocy dzieciom i ich opiekunom. – To praca, która ma sens i misję. Pracują u nas specjaliści, którzy znają się na swojej pracy, którzy są pełni pasji, entuzjazmu, zaangażowania, którzy dają mi siłę – mówiła w Zagadkowym Studiu członkini zarządu KOPD Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz.   
Zobacz więcej na temat:  Kasia Stoparczyk Trójka prawa człowieka pomoc społeczeństwo

Ujgurzy jak niewolnicy. Są najmowani do pracy w fabrykach w całych Chinach

W chińskim internecie są oferty najmu grup po 50-100 Ujgurów z Sinciangu do pracy w fabrykach w całym kraju; są poddawani ocenie politycznej i surowemu, quasi-wojskowemu rygorowi – ustaliła i podała brytyjska stacja Sky News. Robotnicy muszą przejść „ocenę polityczną” przed wysłaniem do pracy, gdzie będą poddani „półwojskowemu zarządzaniu” i będą im towarzyszyli nadzorcy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Azja prawa człowieka

Wróblewski: chcę pokazać, że można stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną

 - Chcę pokazać, że możemy stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną, nakierowaną na obronę praw obywateli, bez stawiania się w szeregach formacji politycznej; na swoich zastępców powołam osoby o odmiennych poglądach - powiedział PAP Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na stanowisko RPO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Bartłomiej Wróblewski polityka Prawo i Sprawiedliwość prawa człowieka

Obowiązek szczepień a prawa człowieka. Jest orzeczenie trybunału w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że obowiązkowe szczepienia są "niezbędne w demokratycznym społeczeństwie" i nie łamią praw człowieka. Sąd w Strasburgu rozpatrywał skargę obywateli Czech, uznających obowiązek szczepień za sprzeczny z prawem do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prawa człowieka szczepienia Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu szczepionka pandemia koronawirus choroba prawo COVID-19 Europa

Łamanie praw człowieka w chińskiej prowincji Sinciang. Pekin sprzeciwia się śledztwu i nasila kampanię propagandową

Komunistyczne władze Chińskiej Republiki Ludowej mierzą się z narastającą krytyką międzynarodową w związku z doniesieniami o łamaniu praw człowieka Ujgurów w Sinciangu. ONZ negocjuje z Chinami możliwość wizyty w tym regionie, ale Pekin sprzeciwia się śledztwu i nasila kampanię propagandową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Pekin Antonio Guterres michelle bachelet ONZ prawa człowieka