Polskie Radio

"Półkownik" Dawid Bowie. Burzliwe losy nowego albumu "Toy"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 08:20
Niepublikowane wcześniej remiksy utworów, fragmenty sesji nagraniowych oraz nieznane fotografie – to wszystko znaleźć można na specjalnej, trzypłytowej edycji albumu "Toy" Davida Bowiego, która trafia do sklepów dzień przed 75. rocznicą urodzin tego wyjątkowego artysty.
David Bowie na festiwalu Glastonbury w 2000 roku
David Bowie na festiwalu Glastonbury w 2000 rokuFoto: Retna/Photoshot/REPORTER

"Toy" to ostatnia odsłona dyskografii Davida Bowiego, do której prawa nabyła ostatnio za 250 milionów dolarów wytwórnia Warner Chappell Music. Historia płyty sięga 40 lat wstecz, jest burzliwa i pełna zaskakujących zwrotów akcji. Wszystko zaczęło się podczas tournée promującego wydany w 1999 roku longplay "Hours". Bowie włączył do programu koncertów kilka mniej znanych utworów jeszcze z lat 60. i tak spodobało mu się ich wykonywanie, że zaprosił towarzyszący mu na scenie pięcioosobowy zespół do studia nagrań, by zarejestrować wspólną płytę z repertuarem sprzed kilku dekad.

Szybko, spontanicznie i na luzie

Muzycy zebrali się w lipcu 2000 roku w studiu Sear Sound w Nowym Jorku, by po odbyciu krótkich prób nagrać wszystko na żywo na taśmę. Chcąc tchnąć świeżość w wykonywane piosenki, członkowie zespołu unikali odsłuchiwania ich oryginalnych wersji, nie było też długich rozważań nad aranżacjami utworów – wszystko miało odbyć się szybko, spontanicznie i na luzie. Sesje nagraniowe trwały około 10 dni, po których nastąpiła dwumiesięczna przerwa w pracach nad albumem, ponieważ Bowiemu akurat urodziła się córka.

Wczesną jesienią dograno jeszcze kilka ścieżek z udziałem dodatkowych muzyków zaproszonych do projektu i po dokonaniu miksów płyta była gotowa do wydania. Bowie chciał ją wypuścić w świat jak najszybciej, jako tzw. surprise album, niepoprzedzony żadną kampanią promocyjną. Jednak szefowie Virgin Records nie byli gotowi na tak śmiałe posunięcie, a na dodatek wytwórnia borykała się z poważnymi kłopotami finansowymi – w efekcie płyta wylądowała na półce na bliżej nieokreślony czas, a mocno sfrustrowany takim obrotem spraw artysta zabrał się za nagrywanie kolejnego krążka "Heathen", już pod skrzydłami nowej wytwórni Columbia Records.

Premiera po 20 latach

Album "Toy", który w założeniu miał być spontaniczną odskocznią od mozolnej pracy artystycznej i zaskakującym prezentem dla fanów ostatecznie przeleżał w zamrażarce przez ponad dwie dekady. Wprawdzie w 2011 roku do internetu wyciekło 14 utworów zarejestrowanych podczas sesji w studiu Sear Sound, ale zarówno sami artyści, jak i legalni właściciele nagrań odcięli się od nich, twierdząc, że nie są to wersje przeznaczone do publikacji.

Oficjalna premiera materiału miała miejsce 29 listopada 2021 roku – piosenki trafiły do repertuaru wielopłytowego boksu "Brilliant Adventure (1992–2001)", podsumowującego dokonania Bowiego z przełomu XX i XXI wieku. Zestaw nieco różni się od tego, który fani poznali 10 lat wcześniej za sprawą internetowego przecieku. Jest w nim tylko 12 utworów ułożonych w innej kolejności i nie do końca pokrywających się tytułami z tymi opublikowanymi nielegalnie. Cześć z nich nie była zupełnie nowym odkryciem, ponieważ była znana ze stron B singli Bowiego.

Krytycy przyjęli album "Toy" różnie. "The Independent" przyznał mu najwyższą możliwą notę, ale inny brytyjski dziennik, "The Guardian", poprzestał na trzech z pięciu możliwych gwiazdek. Wielkiego entuzjazmu nie wykazała też recenzentka amerykańskiego magazynu "Rolling Stone", która napisała, że to znośna płyta, ale brak na niej niespodzianek i daleko jej do transcendencji.

źródło: YouTube / David Bowie

Boks na urodziny

Finał całej tej epopei następuje właśnie dziś, 7 stycznia 2022 roku. Do sklepów trafia bowiem wersja deluxe albumu "Toy", złożona z trzech płyt: pierwsza zawiera materiał opublikowany w listopadzie ub. roku, druga składa się z remiksów zebranych pod hasłem "Alternatives & Extras", natomiast trzecia jest zestawem jeszcze innych wersji utworów, określonych mianem "Unplugged & Somewhat Slightly Electric".

Dodatkową atrakcją dla fanów są dołączone do wydawnictwa niepublikowane wcześniej zdjęcia Davida Bowiego. Czy można sprawić sobie lepszy prezent w przeddzień 75. rocznicy urodzin jednego z najbardziej oryginalnych artystów w historii rocka?

kc/kr

Czytaj także

Dawid Bowie: pięć lat bez geniusza

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 19:00
Dziś rocznica śmierci Davida Bowiego - muzycznego kameleona, wizjonera rocka, aktora, ikony popkultury XX w. Twórca „Starmana” odszedł bezpowrotnie w stronę gwiazd 10 stycznia 2016 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Bowie – niezwykłe obchody 75-lecia narodzin artysty

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:00
Już za kilkanaście dni w Londynie i Nowym Jorku zostaną otwarte multimedialne salony poświęcone postaci Davida Bowiego. Tym samym rozpocznie się celebrowanie rocznicy urodzin zmarłego kilka lat temu artysty, który 8 stycznia 2022 roku skończyłby 75 lat.
rozwiń zwiń