Polskie Radio

"Rozmowy po zmroku" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 21:00
Pierwsze kroki na nartach i przegląd aplikacji narciarskich, a także jak chronić skórę twarzy, dłoni i ust przed mrozem i zimnem. Będziemy gościnnie w Bibliotece Narodowej, która w tym roku obchodzi 275-lecie powstania - audycja o jej historii, przebudowie i planach na kolejne lata. Chiny - na czym polega fenomen państwa, która staje się pierwszą potęgą gospodarczą i technologiczną świata? Ponadto, muzyka na każdy gust. Zapraszamy!  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dean Drobot
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Reporter w drodze - Patryk Bedliński i pierwsze kroki na nartach; Górka Szczęśliwicka (i inne miejskie górki saneczkarskie, do zjazdów). Goście: Grzegorz Kwiatkowski - kierownik ośrodka, Tadeusz Osicki - instruktor i właściciel wypożyczalni i Adam Marasek, ratownik TOPR - o tym jak sobie radzić z odmrożeniem, jak rozgrzewać zmarznięte kończyny. Ochrona skóry twarzy, dłoni i ust przed mrozem, zimnem - czy tłusty krem to rzeczywiście dobry pomysł? Jak rozgrzać zmarznięte stopy i dłonie? Czy ciepła woda pomoże? Joanna Chatizow, kosmetolog - jak chronić skórę i twarz zimą. Ponadto, kolejny odcinek słuchowiska "Wyspa skarbów" oraz konkursy: "Bohater naszej bajki" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

Oko na malucha

Chore noworodki, a zwłaszcza urodzone przedwcześnie, przebywają w oddziałach przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. W związku z pandemią COVID-19 wszyscy znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, gdzie ze względów bezpieczeństwa matka a także ojcowie są pozbawieni bezpośrednich kontaktów z małym dzieckiem. Udowodniono w wielu badaniach, że obecność matki w oddziale sprzyja skróceniu okresu hospitalizacji, zmniejsza zachorowalności u noworodków i znacząco zwiększa szansę na przeżycie wcześniaka przebywającego w inkubatorze.

Absolutnie nowatorskie i pionierskie rozwiązanie wprowadzono w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, gdzie kamery łączą się "na żywo" poprzez dedykowaną aplikację. Obecna infrastruktura pozwala na transmisję wideo w jakości Full HD 1080p. System działa jednocześnie na 44 stanowiskach a streamy prowadzone są codziennie. Jak od strony technologicznej rozwiązano monitorowanie wcześniaków i co mówią badania naukowe o udziale rodziców w życiu noworodka opowie: dr. n. med. Dariusz Madajczak, neonatolog, pilotujący ten pierwszy program w kraju.

Unikalna operacja w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Przeszczepienie narządu jest dziś uznawane za najlepszy sposób leczenia nerkozastępczego - twierdzi prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, w której przeprowadzono unikalną operację na skalę europejską.

Gdyby zastosować rutynowy algorytm postępowania, procedura musiałaby być przeprowadzona w dwóch etapach. Najpierw pacjentowi usunięto by torbielowato zmienioną nerkę, a dopiero po kilku miesiącach przeprowadzono transplantację, co wiązałoby się z koniecznością dializowania. Udało się jednak uniknąć dializ dzięki nowoczesnej procedurze usunięcia chorej nerki z równoczesnym przeszczepieniem narządu. Jakie zastosowano nowe procedury w czasie operacji, jaki jest zysk zdrowotny dla pacjenta i jakie są komentarze świata nauki na to wydarzenie opowie wybitny chirurg, uczestniczący w zabiegu. Ekspert: prof. dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM, Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Wyspa skarbów" - Robert Louis Stevenson.

Nagranie z roku 1970 wykonane przez rozgłośnię w Krakowie do cyklu "codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" w Trójce. Reżyseria Jerzy Grotowski. Grają: Jerzy Trela, Wojciech Ziętarski, Leszek Herdegen, Tadeusz Włudarski, Wiktor Sadecki, Jerzy Nowak.

Bohaterem książki jest Jim Hawkins, chłopak, który pracuje w tawernie "Admiral Benbow". Traf sprawia, że bierze on udział w wyprawie poszukującej - na podstawie tajemniczej mapy - skarbu legendarnego kapitana piratów Flinta. Nikt się jednak nie spodziewa, że wśród załogi statku znajdą się dawni towarzysze Flinta, którzy pragną odzyskać utracone łupy. W końcu okazuje się, że skarb tajemniczo zniknął... Jest jednak ktoś, kto wie, gdzie się podział.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk 

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Dariusz Muszer "Dzieci krótszej nogi Syzyfa", czyta Adam Bauman - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh

Józef Elsner - Uwertura do opery Andromeda, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza; Maria Szymanowska - Fantazja F-dur, wyk. Anna Ciborowska - fortepian; Szymon Laks - Kwartet smyczkowy nr 3 (w oprac. Agnieszki Duczmal na orkiestre smyczkową), wyk. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Anna Mróz; Karol Lipiński - Rondo alla Polacca D-dur op.17, wyk. Albrecht Breuninger  - skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Rajski

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Albert Schnelzer, Edward Elgar, Johann Sebastian Bach, Carl Nielsen, Uuno Klami, Joseph Haydn, Andreas Hammerschmidt, Laszlo Lajtha, Ferruccio Busoni, Giuseppe Verdi, Vincente Adan, Ernest Chausson, Franz Schubert, Hans Eklund

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh

Feliks Nowowiejski - Legenda Bałtyku, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Andrzej Straszyński; Aleksander Zarzycki - Koncert fortepianowy As-dur op. 17, wyk. Józef Śmidowicz - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Bydgoszczy, dyr. Arnold Rezler; Karol Kurpiński - Suita z baletu Wesele w Ojcowie, wyk. Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, dyr. Krzysztof Missona; Ignacy Feliks Dobrzyński - Wielki walc op. 63, wyk. Veronique Briel - fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

To będzie wieczór spleciony z dźwięków preparowanej gitary elektrycznej i kobiecego głosu nawiązującego do tradycji - zapowiadają Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava, którzy wystąpią w najbliższej "Miejscówce z Dwójką".  Nasta Niakrasava to etnomuzykolożka i śpiewaczka, mieszkająca w Polsce​ Białorusinka z Polesia. Raphael Rogiński jest gitarzystą, kompozytorem, improwizatorem oraz animatorem kultury i badaczem folkloru muzycznego. Transmisja wydarzenia w sobotę 22 stycznia na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz - w formie streamingu wideo - na Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube stacji, a w Poranku Dwójki w czwartek o godz. 9.30 rozmowa z artystami.

Ponadto w audycji:

- wyczekiwany album zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego Bruce`a Liu z nagraniami konkursowymi;

- ulgi sponsorskie dla inwestujących w kulturę;

- związane z naturą plany Polskiego Teatru Tańca na 2022 rok.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Antonín Dvořák Carnival Overture, Op. 92 Wiener Philharmoniker & Lorin Maazel

11.10-12.00 - Carl Philipp Emmanuel Bach Beyond the Limits, wyk. Gli Incogniti, Amandine Beyer - skrzypce; Mozart Koncert skrzypcowy B-dur, KV 207, Arabella Steinbacher (violin), Festival Strings Lucerne, Daniel Dodds

12.05-12.45 - Juliusz Zarębski Tańce galicyjskie, I, Culture Orchestra & Andrey Boreyko

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Olaf Lubaszenko 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Philippe Jaroussky (kontratenor) i zespół L'Arpeggiata, dyr. Christina Pluhar na Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie (29.08.2021)

Airs de cour - Passacalle de la Follie

Antoine Boësset Nos esprits libres et contents; Gabriel Bataille El baxel està en la playa; Maurizio Caxxati Ciaconna; Henry Le Bailly Yo soy la locura; Pierre Guédron Aux plaisir aux délices bergères; Antoine Boësset A la fin cette bergère; Etienne Moulinié Concert des différents oiseaux; Marc-Antoine Charpentier Sans frayeur dans ce bois; Nicola Matteis La dia Spagnola; Pierre Guédron Dessus la rive de la mer, y a trois filles; Pues que me das a escoger; François Couperin Les Barricades mystérieuses; Joseph Chabanceau de La Barre Ah! Je sens que mon choeur va mourir; Etienne Moulinié Non speri pietà; Michel Lambert Ma bergère est tendre et fidèle; Etienne Moulinié Enfin la beauté que j'adore

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Zapraszamy na specjalne wydanie audycji. Gościmy w Bibliotece Narodowej, która w tym roku obchodzi 275-lecie powstania. Została otwarta w 1747 roku. Była jedną z pierwszych bibliotek narodowych w Europie i pierwszą w Polsce. W ramach uroczystych obchodów 20 stycznia - zainauguruje swoje nowe oblicze, a konkretnie zaprezentuje przebudowane i nowoczesne czytelnie. Po modernizacji są trzykrotnie większe i dysponują prawie 400 miejscami dla czytelników.

O uroczystych obchodach 275. rocznicy otwarcia Biblioteki Narodowej, o jej historii, przebudowie i planach na kolejne lata porozmawiamy z naszymi gośćmi, którymi są: dr Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej i Dominik Cieszkowski - zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, Tomasz Konior - architekt, urbanista autor projektu przebudowy Biblioteki Narodowej oraz Anna Cymer - historyczka architektury.

W audycji opowiemy też o festiwalu muzyki Witolda Lutosławskiego "Łańcuch", współorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia. O idei festiwalu i o programie tegorocznej odsłony porozmawiamy z prof. Andrzejem Bauerem - wiolonczelistą, pedagogiem, kompozytorem, dyrygentem oraz pomysłodawcą festiwalu "Łańcuch" a także dyrektorem artystycznym jego dwóch pierwszych edycji.

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Festiwal BBC Proms 2021 - koncert Royal Liverpool Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Domingo Hindoyana (Londyn, 5.09.2021)

Grace Evangeline Mason The Imagined Forest, Antonín Dvořák Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104, Richard Strauss Don Juan op. 20, Paul Hindemith Symfoniczne metamorfozy tematów Karola Marii Webera

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - aud. Beaty Kwiatkowskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Przypadki Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel", czyta Andrzej Szczepkowski (tł. Boy-Żeleński).

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bruno Schulz "Sanatorium pod Klepsydrą", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Elżbieta Korczyńska

Fundacja Widzialni, to wyjątkowa organizacja, która od lat przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. Przygotowała i przedstawiła ósmy raport dot. dostępności o użyteczności stron internetowych oraz dokumentów cyfrowych. Prowadzi też konkursy: Lider cyfrowej dostępności czy też konkurs Strona Internetowa bez barier.

Goście:

Artur Marcinkowski – Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni, pomysłodawca i założyciel fundacji. Z internetem związany od początku jego istnienia w Polsce.

Łukasz Krętkowski – Dyrektor ds. Transformacji Cyfrowej w Fundacji Widzialni.

02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

04.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara 

Z mleka w Anglii znika oznaczenie „Najlepiej spożyć przed”. Przy okazji światowego dnia miłośników sera zastanawiamy się, czy tak tez nie powinno być w Polsce.  Wielkiej Brytanii marnuje się rocznie 490 mln litrów mleka. Około 85 mln litrów można byłoby uratować, gdyby konsumenci nie wyrzucali opakowań, których nadruk sugeruje, że produkt przestał być pijalny. Jak się okazuje mleko jest zdatne do spożycia jeszcze przez kilka dni po upłynięciu terminu, a fraza „Najlepiej spożyć przed” odnosi się bardziej do optymalnej jakości, niż zdatności jako takiej. Czy w Polsce jest z mlekiem podobnie?  Waldemar Broś - Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich

Pobiły Rekord Guinnessa! Potrzebowały aż 61 kilometrów nici i 4 miesiące pracy w dzień i w nocy. Koronczarki z Koniakowa, wyhaftowały właśnie kolejną, rekordową koronkę. Rekord potwierdzono oficjalnie na Złotym Groniu w Istebnej. Tematem zajął się Łukasz Kałuża.

Drugie życie starym gitarom nadaje Marcin Materniak z Młodowa koło Lubaczowa. Gdyby nie on, wiele unikalnych instrumentów trafiłoby na śmietnik. Po kilku miesiącach pracy w warsztacie instrument znów działa. Odnowionych przez pasjonata z Młodowa używają członkowie kilku polskich popularnych zespołów. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Włodzimierz Czarzasty, Nowa Lewica.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

Monodram wg Edwarda Stachury będzie można zobaczyć w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze. Wydarzenie odbędzie się w ramach Zielonogórskiego Salonu Poezji. Gościem będzie Bartosz Bandura, aktor Teatru Kotłownia z Drezdenka, który zaprezentuje monodram „Pogodzić się ze światem”. Jest to autorsko opracowany spektakl, inspirowany twórczością Edwarda Stachury.

Gość: Andrzej Buck pomysłodawca Zielonogórskiego Salonu Poezji oraz dyrektor Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

"Dzienniki gwiazdowe" w Teatrze Groteska  w Krakowie. Oparty na prozie Stanisława Lema spektakl dotyka współcześnie aktualnych kwestii, np. istnienia i wykorzystania sztucznej inteligencji oraz niebezpieczeństw z tym związanych. To efekt współpracy Adolfa Weltschka - reżyseria oraz Małgorzaty Zwolińskiej odpowiedzialnej za inscenizację, scenografię oraz teksty piosenek.

Gość: Adolf Weltschek reżyser oraz dyrektor Teatru Groteska

"Jerzy Grabowski. Pomiędzy matematyką a emocją" – wystawę pod takim tytułem można oglądać w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. To spotkanie z twórczością wybitnego malarza i grafika,  reprezentującego nurt abstrakcji geometrycznej. Dzieła Jerzego Grabowskiego w ramach wystawy indywidualnej goszczą w Kordegardzie pierwszy raz od czterdziestu pięciu lat.

Gość: prof. Elżbieta Banecka, kuratorka wystawy

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" -  Witold Lazar

Dolina Królów na Syberii – polscy archeolodzy odkryli w starożytnych grobowcach wiele przedmiotów ze złota i innych cennych sprzętów – do tej pory szeroko znana była tylko Dolina Królów w Egipcie. O co chodzi z tą syberyjską? – rozmowa z dr Łukaszem Oleszczakiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, odkrywcą syberyjskich kurhanów.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

Firma z Lublina wyprodukowała dron, który będzie mógł przenosić ładunki nawet do 200 kilogramów i pokonywać dystans ponad 600 km. Nie wymaga przy tym sterowania przez człowieka. Wystarczy go wcześniej zaprogramować. Jak mówią jego twórcy, jest to jedyne takie urządzenie w Europie.

18.40 Reportaż w Trójce 

Barbara Tukendorf od dziecka uwielbiała sport i aktywność na świeżym powietrzu. Mieszkała w Wałczu, gdzie trenowała czwórbój lekkoatletyczny. Razem ze swoją drużyną zdobyła m.in. tytuł wicemistrza Polski. W dorosłym życiu sport odstawiła na dalszy plan i zajęła się rodziną oraz pracą zawodową. Kilka lat temu, podczas pewnego wydarzenia w Teatrze Powszechnym w Warszawie, powiedziała przed zgromadzoną publiką, że nadszedł w jej życiu czas, aby spełnić największe sportowe marzenie - przebiec maraton. Problemy zdrowotne uniemożliwiły jednak realizację planu... Pod koniec zeszłego roku pani Basia postanowiła, że za kilka miesięcy wystartuje w Maratonie Warszawskim, który zaplanowany jest 25 września 2022 roku. - W tym roku kończę 70 lat. Zapisałam się już na Maraton, mam jeszcze trochę czasu na przygotowania i po prostu działam. Zwolniłam się nawet z pracy, bo... albo teraz albo nigdy - opowiada. Pani Basia nie kryje również faktu, że sport daje jej siłę do walki z depresją, na którą choruje od kilku lat. Co o jej sportowych marzeniach mówią jej bliscy: dzieci oraz wnukowie...? 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

20.00-21.00 - "Strefa Rockendrola Wolna Od Angola" - Michał Owczarek

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk

Jak to się stało, że w ciągu 30 ostatnich lat Chiny, z komunistycznego pariasa, stały się światową potęgą? Na czym polega fenomen państwa, która staje się pierwszą potęgą gospodarczą i technologiczną świata? Kto wygra wyścig o prymat na świcie: czy zachodni, liberalny kapitalizm, czy może system chiński, który polega na kluczowej: planowej i regulacyjnej funkcji państwa i co z tego wynika dla Polski?

A może powinniśmy odrzucić ideologiczne przesądy o wyższości Zachodu na Państwem Środka, by móc w ogóle stanąć z nim do rywalizacji, przyswoić sobie w kwestiach rozwoju gospodarczego zasadę ogłoszoną w latach 90. przez I sekretarza KPCH Deng Xiaopinga: "Nie ważne, czy kot jest biały czy kot jest czarny. Ważne, żeby łowił myszy".

Gość: Leszek Ślazyk, autor nieszablonowej, zaskakującej kontrowersyjnej, ale wywracającej do góry nogami wiele utartych wyobrażeń i zmuszającej do myślenia książki "Chiny według Leszka Ślazyka" (wydawnictwo "Fronda" 2021).

22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski

23.00-00.00 - "Trójfonia 2HA" - Aleksandra Kaczkowska

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo


22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski

C'mon, C'mon" to nowy film Mike’a Millsa, w którym jedną z głównych ról gra Joaquin Phoenix. To jego pierwsza duża rola od czasu "Jokera". "Hazardzista" z Oscarem Isaaciem jest kolejnym obraz Paula Schradera, autor scenariuszy do filmów Martina Scorsese jak "Taksówkarz", "Wściekły byk", "Ostatnie kuszenie Chrystusa". Natomiast na Apple TV+ trafiła "Tragedia Makbeta" z Denzelem Washingtonem w reżyserii Joela Coena.

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej przygotował wyjątkowe wydarzenie - performance "Pif paf in piach" - teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami warszawskiego getta w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie. Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska, Wiera Gran. Wydarzenie zaplanowano na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, a opowie o nim reżyserka Gołda Tencer. ​


logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Od rana w Czwórce obchodzimy 25-lecie premiery debiutanckiego albumu Daft Punk - Homework. Utwory z tego wydawnictwa usłyszycie przez cały dzień - pierwszy po godz. 6.00, drugi po 7.00 i kolejne aż do wieczora. Będą też ciekawostki o zespole.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Szpik pod lupą: studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zarejestrowali 425 dawców szpiku. Dzięki akcji studentów do bazy dawców szpiku fundacji DKMS dołączyło 425 nowych osób - przekazało w poniedziałek biuro prasowe uczelni. To najlepszy wynik wśród 65 uczelni zaangażowanych w projekt. W audycji opowiemy co to właściwie jest szpik, ile go jest w ciele człowieka,  jaki ma kolor, skład, konsystencję, co wpływa na jego produkcję? Czy szpik zwierząt i ludzi się różni? 

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Czym jest coliving i dlaczego jego zwolennicy twierdzą, że służy portfelowi oraz integruje?

17.00-19.00 - "TOP" - Janek Olejniczak

Ferie z Czwórką - przegląd aplikacji narciarskich.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Ageizm czyli wykluczanie z rynku pracy z uwagi na wiek jest mocno zauważalny w przypadku dojrzałych pracowników, dotyczy jednak również młodych, którzy wchodząc na rynek pracy muszą udowadniać swoje kompetencje. Jeśli już zostaną zauważeni i docenieni w swoim środowisku pracy, zdarza się, że zarządzają starszymi od siebie (czasem w wieku swoich rodziców) i nie do końca wiedzą jak to robić. Czym jest Diversity&Inclusion w kontekście wieku? Jak połączyć młodość z doświadczeniem?

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon

Będzie sporo nowości, sporo hip-hopu, soulu oraz elektroniki - w tym nagrania takich wykonawców jak Smino, Nas, Tymek, Bonobo. Nie zabraknie także klasyków oraz dokonań The Roots, Camp Lo, Gang Starr, czy Redmana.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Sąsiedzi. Ci z bloku, z podwórka, ale i z ławki szkolnej i geograficzni, czyli sąsiedzi Polski. Czy dobrze jest mieć sąsiada? Nawet wtedy, kiedy robi remont, i zza ściany dobiega warkot wiertarki? Żeby wilk był syty i owca cała - będzie opowieść o zwierzęcych sąsiadach mieszkańców stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyka Mozarta cz.1. Wolfgang Amadeusz Mozart uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców w historii muzyki. Jego dzieła stanowią najdoskonalszy wzorzec klasycznego stylu. Komponował niezwykle szybko i z wielką łatwością. Jego twórczość jest bardzo bogata (ponad 600 utworów) i wszechstronna. Kompozytor tworzył muzykę zarówno instrumentalną, jak i wokalnoinstrumentalną, we wszystkich popularnych w jego czasach gatunkach muzycznych.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Mama mamy, tata taty - już niebawem święto naszych Babć i Dziadków. Miś odwiedza Dziadka Ignacego by również złożyć mu życzenia. Dowiemy się przy okazji skąd pochodzi to święto i jak jest obchodzone w różnych krajach.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień wiedzy o pingwinach. Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat tych sympatycznych zwierząt. Choćby tego, że tylko wyglądają na nieporadne, w rzeczywistości są świetnymi pływakami, a w w wodzie spędzają większość czasu.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Dzień Miłośników Sera. O tym, jak powstaje ser, jakie są jego rodzaje i jak zostaje się serowarem opowie Kamil Holajda, który już jako uczeń gimnazjum zaczął interesować się produkcją serów.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Zebrania szkolne i współpraca z rodzicami. Gość: Elżbieta Nadziakiewicz - dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie​.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Kraina Obiboków" na podstawie powieści Mariusza Niemyckiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza. Teatr Polskiego Radia, 2006 r.

Wystąpili m.in. Jacek Braciak, Kajetan i Beniamin Lewandowscy, Anna Dereszowska, Andrzej Mastalerz.

.


13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - Dorota Kozińska

W najbliższej audycji posłuchamy fragmentów oper "Caterina di Guisa" i "Clotilde" Carla Cocciego. Na drugą z nich Fryderyk Chopin otrzymał zaproszenie od matki Ferenca Liszta w Paryżu w 1834 roku.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Przeniesiemy się do roku 1999 - wtedy bowiem zarejestrowano utwory, które ukazały się w 2016 roku na płycie "Tęczowy Chopin". Mrożek, Nesterowicz, Namysłowski, Herdzin, Dębski... Czy zachęcają Państwa nazwiska osób zaangażowanych w ten projekt? A jeśli dodamy, że mamy tu Chopina rozpisanego na orkiestrę i klarnet w roli głównej? I wspomnimy, że Chopinowka klasyka łączy się z muzyką filmową i jazzującymi aranżacjami?

22.00 - "Czarne na białych" - Jakuba Puchalskiego 

Wychwalany przez Szymanowskiego, który dedykował mu też kilka swoich mazurków, Jan Smeterlin zszedł z estrady w 1967 r. jako wielki pianista, o którym pamięć prędko zaginęła. Odświeżamy ją dzięki nielicznym nagraniom, zebranym przez australijską Dekkę (wyłącznie z muzyką Chopina).

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU