Polskie Radio

Polskie Radio wspiera polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 13:30
Ponad połowa piosenek goszczących na wszystkich antenach Polskiego Radia wykonywana jest w języku polskim. Do tego dochodzą koncerty, recitale, okolicznościowe albumy i internetowe serwisy specjalne – publiczny nadawca jak nikt inny wspiera rodzimych artystów zajmujących się muzyką.
9 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert z cyklu To, co najpiękniejsze poświęcony Agnieszce Osieckiej
9 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze" poświęcony Agnieszce OsieckiejFoto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Szeroko otwarte drzwi Trójki

Według wyliczeń z ubiegłego roku 51,3 procent utworów pojawiających się na antenach Polskiego Radia śpiewanych jest w ojczystym języku. Do takiego wyniku przyczyniły się m.in. nadawane w Trójce audycje: środowy "Polski Express" oraz codzienna "Nasza tonacja", w całości poświęcone muzycznym dokonaniom artystów znad Wisły. Co ważne, można w nich usłyszeć nie tylko produkcje gwiazd rodzimej sceny, ale również młodych wykonawców, którzy dopiero przygotowują się do fonograficznego debiutu.

W ramówce stacji są też "Serdeczne dźwięki" prowadzone przez wokalistę i dziennikarza muzycznego Mateusza Krautwursta. W każdy poniedziałkowy wieczór zaprasza on do studia któregoś z polskich artystów, by porozmawiać z nim o jego dokonaniach, muzycznych inspiracjach i życiowych przemyśleniach. Czasem są to popularni muzycy, tacy jak Natalia Kukulska czy Urszula Dudziak, ale częściej w audycji goszczą znakomici wokaliści lub instrumentaliści o mniej znanych nazwiskach.

Wieloletnią Trójkową tradycją są niedzielne koncerty w studiu im. Agnieszki Osieckiej. W ostatnich tygodniach zagrały tam m.in. zespoły Closterkeller, Ankh i Hedone, a także wokaliści Damian Ukeje i Bartek Deryło – ten ostatni jest laureatem przyznanej przez Program 3 Polskiego Radia nagrody specjalnej w konkursie Debiutów ubiegłorocznego festiwalu w Opolu. Stacja objęła też patronat nad debiutanckim albumem wokalisty "Latawce", podobnie jak to robi w przypadku wielu innych obiecujących polskich artystów.

Jedynka antenowo i koncertowo

Równie dobrze prezentuje się oferta polskiej muzyki w innych stacjach Polskiego Radia. Program 1 propaguje ją w takich audycjach, jak "Muzyczna Jedynka", czy swoim flagowym "Lecie z radiem", któremu przez wiele lat, aż do wybuchu pandemii, towarzyszyły wielkie plenerowe koncerty polskich wykonawców w różnych zakątkach kraju.

Wspólny koncert Maryli Rodowicz i Heleny Vondráčkovej w ramach "Lata z radiem 2021", źródło: YouTube / Polskie Radio

Dwójka - nie tylko filharmonia

Program 2 Polskiego Radia nie bez powodu bywa nazywany "największą filharmonią w Polsce". Na jego falach rozbrzmiewa jednak nie tylko muzyka klasyczna, ale również jazz, awangarda, folk czy muzyka filmową. W audycji "Nowa Polska", do której zapraszani są rodzimi kompozytorzy, można usłyszeć polską muzykę powstałą od 1989 roku. Polscy artyści prezentują też swoje dokonania w pasmach "Miejscówka z Dwójką" i "Jazz.PL". Dwójka transmituje koncerty z polską muzyką m.in. z Filharmonii Narodowej, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR-u w Katowicach oraz relacjonuje takie festiwale, jak Chopin i jego Europa, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień czy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Wielkim świętem muzyki o polskich korzeniach był na antenie rozgłośni ubiegłoroczny XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski.

Czwórka ambitnie promuje debiutantów 

Od reszty stacji nie odstaje Czwórka, prezentująca wiele niszowych gatunków i stylów muzycznych. Rozgłośnia ma w ramówce m.in. audycje "Brzmi dobrze, bo polskie" i "Będzie głośno!" – z drugą z nich związany jest popularny i prestiżowy konkurs dla debiutantów pod hasłem: "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". Czwórka udostępnia ponadto miejsce na swej antenie polskim DJ-om i przedstawicielom rodzimej sceny klubowej.

Promocji polskiej muzyki służą też specjalne akcje antenowe Polskiego Radia. W Jedynce był to na przykład "Maj polskiej piosenki", w ramach którego od 1 do 3 maja stacja nadawała wyłącznie utwory rodzimych wykonawców. Podobnie było w Dniu Polskiej Muzyki 1 października – wówczas do inicjatywy przyłączyły się też pozostałe stacje największego publicznego nadawcy.

Nie tylko antena

Polskie Radio wspiera polską muzykę nie tylko działaniami antenowymi. Koncerty odbywają się nie tylko we wspomnianym wcześniej studiu przy ul. Myśliwieckiej, ale również w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego - w ubiegłym roku miały tam miejsce dwa wyjątkowe widowiska z cyklu "To, co najpiękniejsze", dedykowane pamięci Krzysztofa Krawczyka oraz Agnieszki Osieckiej. 

Zespół Ira w Polskim Radiu, źródło: YouTube / Scena Muzyczna Polskiego Radia 

Wśród płyt publikowanych nakładem publicznego nadawcy na szczególną uwagę zasługuje wydany w 2020 roku podwójny album "95 lat Polskiego Radia". Zawiera on 16 ponadczasowych przebojów polskiej piosenki, takich jak "Tango milonga", "Dziwny jest ten świat", "Małgośka" czy "Nie pytaj o Polskę", w oryginalnych wersjach oraz nowych interpretacjach wspaniałych artystów, m.in. Grzegorza Turnaua, Mietka Szcześniaka czy światowej sławy tenora Piotra Beczały.

Polskiej muzyki nie brakuje też w działającym już pod ponad 10 lat serwisie moje.polskieradio.pl. Jego częściami składowymi są m.in. takie internetowe stacje, jak "Piosenki Niezależnych" z twórczością rodzimych bardów, prezentująca polski folklor "Muzyka źródeł" oraz "Radio Norwid" z utworami opartymi na tekstach Cypriana Kamila Norwida. 

Multimedialne serwisy specjalne

Wiele informacji na temat rodzimych wykonawców znaleźć można na stronie polskieradio.pl. W ubiegłym roku powstały tam cieszące się ogromną popularnością serwisy specjalne. Jeden z nich poświęcony był postaci Krzysztofa Klenczona, zmarłego tragicznie założyciela, wokalistę i gitarzystę Czerwonych Gitar. Kolejny przybliżał artystyczne i życiowe losy Grzegorza Ciechowskiego, wybitnego rockmana i lidera grupy Republika, którego 20. rocznica śmierci minęła w grudniu. Elementami serwisów są nadające przez całą dobę internetowe stacje z muzyką obu artystów: Radio Klenczon i Ciechowski Non Stop.

kc

Czytaj także

Dzień Polskiej Muzyki w Trójce. Ponadczasowe piosenki i moc atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 21:40
Polska muzyka ma się świetnie, o czym można było przekonać się, słuchając Trójki. 1 października przez cały dzień graliśmy wyłącznie po polsku. Oprócz całkiem nowych utworów na antenie rozgłośni można było usłyszeć również te, które trafiły już do kanonu rodzimej piosenki.
rozwiń zwiń