Polskie Radio

Bob Dylan sprzedaje swój katalog i rusza w trasę koncertową

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 12:39
Wytwórnia Sony Music za 200 milionów dolarów odkupiła prawa do całej dyskografii Boba Dylana. 80-letni artysta zapowiedział, że w marcu wznawia koncerty.
Bob Dylan na scenie czuje się jak w domu
Bob Dylan na scenie czuje się jak w domuFoto: Forum/AC/Express Syndication / MEGA

Dotychczasowy dorobek płytowy Boba Dylana obejmuje m.in. 39 albumów studyjnych oraz 16 oficjalnych "bootlegów", zawierających wcześniej niepublikowane utwory i ich niestandardowe wersje. Wszystko to stało się własnością wytwórni Sony Music, która odkupiła od artysty prawa do publikacji jego nagrań za sumę ok. 200 milionów dolarów. Prawa autorskie należą jednak do konkurencyjnej firmy Universal Music – nieco ponad rok temu zapłaciła ona za nie Dylanowi ponad 300 milionów dolarów.

Nie ma jak na scenie

Z pewnością to nie pieniądze są dla wokalisty motywacją do powrotu na scenę, na której, z krótkimi przerwami, spędził ostatnie 60 lat. Wywołana pandemią przymusowa pauza w koncertowaniu, trwająca od grudnia 2019 do listopada 2021 roku, była jedną z najdłuższych w jego karierze. Końcówkę ubiegłego roku Dylan spędził już jednak w trasie, dając ponad 20 koncertów w Stanach Zjednoczonych.

Artysta, który w maju skończył 80 lat, właśnie ogłosił kolejną odsłonę amerykańskiego tournée, które rozpocznie się 3 marca w Phoenix, a zakończy 14 kwietnia w Arizonie. W tym krótkim czasie Dylan ma dać aż 26 występów. W maju jego grafik koncertowy jest na razie pusty, niewykluczone więc, że zaszczyci swą obecnością otwarcie muzeum poświęconego własnej osobie, planowane na 10 maja. The Bob Dylan Center w Tulsie w stanie Oklahoma zawiera ponad 100 tysięcy eksponatów poświęconych legendarnemu artyście i zlokalizowane jest tuż obok podobnej placówki, upamiętniającej postać wielkiego idola Dylana, Woody'ego Guthriego.

ZOBACZ serwis specjalny dedykowany Bobowi Dylanowi, stworzony na stronach Polskiego Radia z okazji 80. urodzin artysty.

kc

Czytaj także

Bob Dylan i robota za 50 dolców

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 09:00
60 lat temu Bob Dylan po raz pierwszy w życiu wszedł do studia nagrań, by zagrać na harmonijce w utworze "Midnight Special" Harry'ego Belafonte. Przyszły noblista, laureat nagród Grammy i Oscara, wziął za swą usługę 50 dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bob Dylan – wybitnie kreatywne lata 70.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 09:00
W ramach rozciągniętych w czasie obchodów 80. urodzin Boba Dylana tym razem przyszła pora na jeden z najbardziej owocnych twórczo okresów w jego karierze, czyli na lata 70.
rozwiń zwiń