Polskie Radio

Jonny Greenwood kontra Hans Zimmer. Znamy nominacje do muzycznych Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 15:20
Gitarzysta grupy Radiohead Jonny Greenwood powalczy w tym roku o Oscara ze słynnym Hansem Zimmerem. Obaj zostali nominowani w kategorii "najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa".
Jonny Greenwood prezentuje statuetkę Ivor Novello
Jonny Greenwood prezentuje statuetkę Ivor NovelloFoto: Forum / PA Images / Ian West

Wtorek jest dniem ogłaszania nominacji do najważniejszych nagród światowej branży filmowej. W gronie tegorocznych pretendentów znalazł się Jonny Greenwood, znany przede wszystkim z gry na gitarze w zespole Radiohead i szczególnie bliski sercom polskich fanów muzyki ze względu na współpracę z Krzysztofem Pendereckim, której owocem była wydana w 2012 roku wspólna płyta. Muzyk został nominowany za ścieżkę dźwiękową do filmu "Psie pazury" w reżyserii Jane Campion.

Greenwood nie będzie miał jednak łatwego zadania, bo przyjdzie mu się zmierzyć m.in. z samym Hansem Zimmerem. 64-letni niemiecki kompozytor ma już w dorobku Oscara za soundtrack do animowanego "Króla lwa". Jego kolekcja może wkrótce powiększyć się o kolejną statuetkę dzięki muzyce do filmu "Diuna". Pozostali nominowani w tej kategorii to: Amerykanin Nicholas Britell ("Nie patrz w górę"), jego rodaczka Germaine Franco ("Nasze magiczne Encanto") oraz pochodzący z Hiszpanii Alberto Iglesias ("Matki równoległe").

Jeśli Greenwoodowi uda się zdobyć nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, pójdzie w ślady innego rockmana Trenta Reznora, który rok temu triumfował w tej samej kategorii wspólnie z Atticusem Rossem i Jonem Batiste, wraz z którymi stworzył muzykę do animowanego obrazu "Co w duszy gra". Tegoroczne Oscary zostaną rozdane 27 marca w Dolby Theatre w Los Angeles.

źródło: YouTube / Lakeshore Records

kc

Czytaj także

Thom Yorke i Jonny Greenwood z Radiohead z nowym projektem The Smile

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 12:42
Oto pierwszy singiel pt. „You Will Never Work In Television Again”.
rozwiń zwiń