Polskie Radio

Roxy Music wracają na scenę po 11 latach

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 14:49
Grupa Roxy Music zagra wczesną jesienią serię koncertów w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Brytyjscy weterani art rocka spotkają się po ponad dekadzie przerwy, by świętować 50-lecie wydania debiutanckiego albumu.
Bryan Ferry ponownie połączy siły z kolegami z Roxy Music
Bryan Ferry ponownie połączy siły z kolegami z Roxy MusicFoto: Shutterstock / DFP Photographic

Zespół Roxy Music powstał w 1970 roku z inicjatywy Bryana Ferry'ego – wokalisty o aksamitnym głosie, który w późniejszych latach, dzięki zamiłowaniu do drogich garniturów, wyrobił sobie opinię jednego z najbardziej eleganckich mężczyzn na rockowej scenie. Rock w wykonaniu brytyjskiej grupy bywał opisywany wieloma różnymi przedrostkami, takimi jak "art", "glam" czy "prog". Muzyków Roxy Music uważa się również za prekursorów gatunku zwanego new wave.

Spośród ośmiu nagranych przez zespół albumów studyjnych największy komercyjny sukces odniósł ten ostatni, wydany w 1982 roku, który przyniósł dwa wielkie przeboje: "More Than This" i tytułowy "Avalon". Ale już pierwszy krążek z 1972 roku, zatytułowany po prostu "Roxy Music", poradził sobie świetnie na brytyjskiej liście bestsellerów, docierając do dziesiątego miejsca. I właśnie okrągłą, 50. rocznicę jego wydania będzie świętować w tym roku na koncertach formacja Roxy Music.  

żródło: YouTube / Roxy Music

Tournée ma się rozpocząć 7 września występem w Toronto. Po nim muzycy zagrają dziewięciokrotnie w Stanach Zjednoczonych, by w pierwszej połowie października zawitać na Wyspy Brytyjskie, a konkretnie do Glasgow, Manchesteru i Londynu. W składzie reaktywowanej po 11 latach grupy oprócz Ferry'ego znajdzie się miejsce jeszcze dla trzech innych muzyków pamiętających lata jej największej świetności: gitarzysty Phila Manzanery, klawiszowca i saksofonisty Andy'ego Mackaya i perkusisty Paula Thompsona. Planowana jest również jubileuszowa reedycja albumu sprzed pół wieku, m.in. w postaci wysokiej jakości płyt winylowych.

kc

 

Czytaj także

Nowy serial o zespole U2. Scenarzystą współtwórca "Bohemian Rhapsody"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 12:24
Netflix pokaże serial opowiadający historię grupy U2. Autorem scenariusza będzie Anthony McCarten, odpowiedzialny za film "Bohemian Rhapsody" – o karierze Freddiego Mercury'ego i zespołu Queen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa Scorpions zmienia słowa "Wind of Change" dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 10:57
Zespół Scorpions udzielił mocnego wsparcia Ukrainie. Na jednym z amerykańskich koncertów fani usłyszeli zupełnie nowe słowa wielkiego przeboju "Wind of Change". Według muzyków po rosyjskiej inwazji "odwieczny sen o pokoju uleciał z wiatrem".
rozwiń zwiń