Polskie Radio

Abba znów triumfuje. Gorące reakcje na koncerty w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 21:21
"Trzeba to zobaczyć na własne oczy, by w to uwierzyć", "prawie niemożliwe jest odróżnienie ich od żywych ludzi" – brytyjska prasa w niezwykle entuzjastycznym tonie recenzuje show "Abba Voyage" z udziałem awatarów. 27 maja w Londynie odbyła się premiera tego widowiska.
Bjrn, Agnetha, Frida i Benny na prapremierze show Abba Voyage
Björn, Agnetha, Frida i Benny na prapremierze show "Abba Voyage"Foto: Forum / TT newsagency / Pontus Lundahl

Na pierwszy z serii niemal dwustu koncertów, jakie mają się odbyć do grudnia w specjalnie wybudowanej do tego celu we wschodnim Londynie Abba Arenie fani czekali z niecierpliwością od wielu miesięcy. Jeszcze przed piątkową premierą odbył się specjalny, przedpremierowy pokaz z udziałem wszystkich czworga członków Abby i zaproszonych VIP-ów. Na widowni zasiadła m.in. szwedzka para królewska Karol XVI Gustaw wraz z żoną Sylwią oraz takie gwiazdy, jak Kylie Minogue czy Keira Knightley.

Jeszcze przed rozpoczęciem show dziennikarzom stacji BBC udało się namówić głównych bohaterów wieczoru na krótkie komentarze. – W moim sercu Abba nigdy nie odeszła. Decyzja o powrocie nie była trudna, bo muzyka jest częścią nas – powiedziała Agnetha Fältskog. W podobnym tonie wypowiedziała się Frida. – Marzyłam o tym od lat – wyznała wokalistka.

Muzycy jak żywi, łzy na widowni

– Jeśli wyjdziecie stąd z poczuciem, że obejrzeliście jedynie spektakl wizualny, będzie to nasza porażka. Natomiast jeśli będziecie się śmiać i płakać, i nie będziecie się mogli doczekać, by tu wrócić, to wtedy osiągniemy swój cel – mówiła producentka show Svana Gisla. Sądząc po gorących reakcjach widzów i entuzjastycznych recenzjach brytyjskiej prasy, wszystko poszło zgodnie z planem organizatorów.

"Byłem sceptycznie nastawiony do tej całej technologii, ale efekt jest zadziwiająco realistyczny. Trzeba to zobaczyć na własne oczy, by w to uwierzyć" – napisał recenzent BBC. "Gdy patrzy się na te cztery postaci na scenie, prawie niemożliwe jest odróżnienie ich od żywych ludzi" – to z kolei słowa wysłannika dziennika "The Guardian". Nieco bardziej sceptyczny był dziennikarz "The Timesa": "Hologramy są w porządku, jednak wciąż najlepsze są realne rzeczy" – czytamy w nagłówku recenzji.

Bardziej emocjonalne reakcje koncert wywołał wśród znajdujących się na widowni celebrytów. Choreograf Les Child stwierdził, że był to "nieziemski i nadzwyczajny pokaz bajeczności", natomiast szwedzka wokalistka Zara Larsson przyznała, że popłakała się aż cztery razy.  

Abba poprawia Szekspira

W osiągnięciu spektakularnego efektu pomógł zainstalowany centralnie w hali gigantyczny ekran składający się aż z 65 milionów pikseli. To właśnie na nim wyświetlano "Abbatary" przypominające do złudzenia muzyków Abby. Dzięki efektom wizualnym i świetle 500 reflektorów zainstalowanych w arenie nie dało się dostrzec granicy pomiędzy nim a resztą sceny, na której znajdował się 10-osobowy zespół towarzyszący. Każdej piosence towarzyszyły dopasowane do niej wizualizacje.

Pomysłodawcy show pokusili się też o mrugnięcie okiem do publiczności. Wirtualny Benny wygłosił w pewnym momencie nawiązującą do Szekspira sentencję: "Być albo nie być, to już nie jest pytanie", by chwilę później stwierdzić: "To naprawdę ja, tylko bardzo dobrze się trzymam, jak na swój wiek".

W programie koncertu znalazło się 20 utworów, w tym wszystkie największe przeboje Abby, takie jak "Dancing Queen", "Waterloo", "Mamma Mia", "SOS" czy zagrane na koniec "The Winner Takes It All". Podejrzewa się, że organizatorzy mają w zanadrzu przygotowanych więcej piosenek, aby zmieniać repertuar i w ten sposób dodatkowo zachęcić widzów do ponownej wizyty w Abba Arenie.


ABBA_1200X660.png
ABBA. Zobacz serwis specjalny

A my zachęcamy do odwiedzenia serwisu specjalnego poświęconego zespołowi Abba. Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji z historii tej wyjątkowej grupy, a także posłuchać Radia Abba, nadającego utwory samego zespołu oraz solową twórczość jego poszczególnych członków.  

kc

Czytaj także

Abba – futurystyczne koncerty i serwis pełen ciekawostek

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 07:00
W Londynie wystartował wyjątkowy projekt "Abba Voyage", przenoszący ponadczasową muzykę szwedzkiego kwartetu w zupełnie nowe obszary multimedialnej rzeczywistości. To dobra okazja, by zajrzeć do poświęconego grupie serwisu specjalnego, uruchomionego przez portal polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABBA – serwis specjalny na rozgrzewkę przed spektakularną podróżą

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 12:50
Jutro w Londynie startuje spektakularne show "Voyage" z zespołem ABBA w roli głównej. A już od dziś w portalu Polskiego Radia dostępny jest serwis specjalny abba.polskieradio.pl poświęcony największej popowej grupie wszech czasów!
rozwiń zwiń