Polskie Radio

Nie żyje Julee Cruise. Śpiewała piosenkę "Falling" z "Miasteczka Twin Peaks"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 11:33
W wieku 65 lat zmarła Julee Cruise, amerykańska aktorka i piosenkarka. Świat zapamięta ją przede wszystkim z przeboju "Falling" wykorzystanego przez Davida Lyncha w kultowym serialu "Miasteczko Twin Peaks".
Julee Cruise zmarła w wieku 65 lat
Julee Cruise zmarła w wieku 65 latFoto: shutterstock/piotr.ma

Julee Cruise odeszła 9 czerwca, a informację o jej śmierci przekazał jej mąż, pisarz Edward Grinnan. "Opuściła to królestwo na swoich warunkach. Bez żalu. Teraz ma już spokój. (...) Wyruszyła w wieczną wędrówkę. Spoczywaj w pokoju, kochanie, przesyłam ci całą moją miłość" – napisał w mediach społecznościowych. Kilka lat temu u artystki zdiagnozowano toczeń rumieniowaty układowy, groźną chorobę autoimmunologiczną, wywołującą ogromny ból i problemy z poruszaniem.

Julee zapisała się w historii muzyki popularnej dzięki piosence "Falling", która znalazła się na jej debiutanckim albumie "Floating into the Night" z 1989 roku. Instrumentalną wersję onirycznej kompozycji Angelo Badalamentiego reżyser David Lynch wykorzystał jako motyw przewodni serialu "Miasteczko Twin Peaks". Zdobył on rzesze fanów w wielu zakątkach świata, przyczyniając się do popularności samej Cruise, która zresztą pojawiła się na ekranie w roli wokalistki występującej w nocnym klubie. Zagrała również w kinowym prequelu, zatytułowanym "Twin Peaks: Ogniu krocz za mną" i w kontynuacji serialu "Twin Peaks: The Return".

Julee Cruise nagrała łącznie cztery płyty, z których ostatnia "My Secret Life" ukazała się w 2011 roku. Współpracowała m.in. z Mobym, Bobbym McFerrinem i grupą B-52's, którą wspomagała na koncertach. Zagrała także w filmach, takich jak "O czym mówią wierzby" czy "Alicja z krainy czarów".

źródło: YouTube / Serge K

kc

Czytaj także

Nie żyje Jacek Szymkiewicz. "Budyń" miał 47 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 10:47
W nocy z poniedziałku na wtorek zmarł nagle Jacek "Budyń" Szymkiewicz, jeden z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie rockowej. Znany jako lider zespołu Pogodno, nagrywał również płyty solowe oraz m.in. z grupą Babu Król.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andy Fletcher – dobry duch, rzecznik i szara eminencja Depeche Mode

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:17
Przez 40 lat nie skomponował dla Depeche Mode ani jednego utworu, a jego głos na płytach grupy wytropią tylko najbardziej zagorzali fani. Andy Fletcher był tylko skromnym klawiszowcem, jednak bez niego jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki popularnej pewnie nie dotrwałby do naszych czasów.
rozwiń zwiń