Polskie Radio

25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Pierwszy weekend dobiegł końca

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 21:23
Dobiegł końca pierwszy weekend 25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Wydarzenie powróciło po trzyletniej przerwie i będzie trwało łącznie przez cztery weekendy wakacji. Pierwsza odsłona zakończyła się 3 lipca. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia oraz Program 3 Polskiego Radia.
25.festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach
25.festiwal Gwiazd w MiędzyzdrojachFoto: Polskie Radio

W Międzyzdrojach rozpoczął się 25. jubileuszowy Festiwal Gwiazd. Po przerwie spowodowanej pandemią oraz z okazji zacnego jubileuszu postanowiono zrobić gościom, turystom, artystom i mieszkańcom Międzyzdrojów prezent w postaci najdłuższego festiwalu w historii.

Festiwal obejmuje aż cztery wakacyjne weekendy: 1-3 lipca, 22-24 lipca, 5-7 sierpnia i 26-28 sierpnia. W tych dniach zorganizowanych zostanie w sumie kilkadziesiąt wydarzeń: spektakle, słuchowiska, koncerty i inne. Część z nich odbywa się bezpłatnie. Znów będą zaskoczenia, uśmiech i… wzruszenia.

Promenada gwiazd

Flagowym, słynnym na całą Polskę, wydarzeniem festiwalowym jest odciskanie dłoni przez znane oraz popularne osoby, podczas uroczystej gali przy Promenadzie Gwiazd. Tak było i tym razem, 2 lipca, w sobotę. Na tę galę wstęp mieli wszyscy. Wystarczyło tylko odpowiednio wcześniej zjawić się na międzyzdrojskiej Promenadzie i zająć strategiczne miejsce, bo wydarzenie ściąga setki widzów i przedstawicieli najważniejszych mediów.

W tym roku swoje odciski pozostawiło sześcioro artystów: Henryk Talar, Joanna Trzepiecińska, Michał Milowicz, Katarzyna Maciąg, Przemysław Sadowski, Lesław Żurek.

Poza tym odbyły się także debaty poświęcone Międzyzdrojom i festiwalowi, spektakle, koncerty - w sobotę 2 lipca zagrał Kamil Bednarek - słuchowiska Polskiego Radia, spotkania z artystami - również 2 lipca odbyło się wydarzenie z udziałem Grażyny Szapołowskiej - a poza tym sesje autografowe. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Program 1 Polskiego RadiaProgram 3 Polskiego Radia.

AKTYWNOŚĆ JEDYNKI W RAMACH 25. FESTIWALU GWIAZD W MIĘDZYZDROJACH:

1 lipca (piątek):

O godz. 13.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia nadano audycję "Muzyczna Jedynka", w całości z Międzyzdrojów. Audycję poprowadził Marcin Kusy. Z kolei w audycji "Ekspres Jedynki" w godz. 15.00-17.10 usłyszeć mogliśmy relację z festiwalu. 


2 lipca (sobota):

W sobotę zaprosiliśmy na relacje z 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach w audycjach: "Muzyczna Jedynka", po godz. 14.10, "Kultura na weekend" - godz. 14.45 - oraz "Lato z Radiem extra" - 16.10 - 18.00. 

3 lipca (niedziela):

Ostatniego dnia festiwalu w Międzyzdrojach, zaprosiliśmy Państwa na audycję "Czas pogody", w której rozmawialiśmy z artystami seniorami obecnymi na Festiwalu Gwiazd. Do Międzyzdrojów zaprosimy również w "Kulturalnej Jedynce", po godz. 23.00. Wyemitowaliśmy także "Spotkanie z...", z udziałem gości festiwalu, po godz. 23.35. 

Przez cały weekend relacje z festiwalu pojawiały się również w "Aktualnościach".

AKTYWNOŚĆ TRÓJKI W RAMACH 25. FESTIWALU GWIAZD W MIĘDZYZDROJACH:

1 lipca (piątek) 

Z festiwalu nadawaliśmy audycję "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.05-13.00), którą poprowadził Piotr Firan. Wprost z Międzyzdrojów usłyszeliśmy także "Listę przebojów Trójki" (godz. 19.05-22.00), podczas której za Trójkowym mikrofonem zasiadał Tomasz Miara.


2 lipca (sobota)

W sobotę zaprosiliśmy na audycję "Bed and breakfast" (godz. 6.05-9.00) - z nadmorskiego kurortu poprowadził ją Piotr Firan, którego z Warszawy wspierał  Raf Uzar, oraz "LPT po godzinach" (godz. 10.05-12.00) - jej gospodarzem był Tomasz Miara.


3 lipca (niedziela)

W niedzielę w "Leniwym przedpołudniu" (godz. 11.05-12.00) Anny Popek usłyszeliśmy gości z Międzyzdrojów, była wśród nich Grażyna Szapołowska.


Bogata historia Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach

Pierwszy Festiwal Gwiazd odbył się w Międzyzdrojach w 1996 roku. Wtedy też powstała uwielbiana przez turystów i doceniana przez mieszkańców Promenada Gwiazd, kiedy to znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Przez pierwsze lata Festiwal miał charakter kameralny, ale z każdym rokiem zyskiwał na popularności. Ostatnie lata towarzyszą nam tłumy gości z całej Polski i spoza jej granic.

Pierwszymi artystami, którzy pozostawili odciski dłoni w Międzyzdrojach, byli: Janusz Gajos, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Janusz Olejniczak, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Preisner, Beata Tyszkiewicz i Zbigniew Zamachowski. Do tej pory można sprawdzić, czy kształt ich dłoni przypomina nasze - wystarczy wybrać się na Promenadę Gwiazd.

W historycznym dla Festiwalu 1996 roku, również przy Promenadzie, stanęła rzeźba: w hołdzie reżyserowi, scenarzyście i wybitnemu artyście, czyli Krzysztofowi Kieślowskiemu. Zmarł on dokładnie kilka miesięcy wcześniej, także w 1996 roku. Historia zatacza koło: tegoroczny Festiwal został nazwany imieniem tego wybitnego twórcy. Sztuka przekracza granice życia i śmierci.

mat. prasowe 

Czytaj także

59. KFPP w Opolu. Program 1 Polskiego Radia oraz Trójka przyznały własne nagrody

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 14:00
W Opolu trwa święto polskiej muzyki - 59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Program 1 Polskiego Radia oraz Trójka przyznały własne nagrody w kategoriach "Premiery" i "Debiuty". Radiowa Jedynka uhonorowała Filipa Lato za piosenkę "Lepiej mieć", natomiast Trójka przyznała nagrodę w kategorii: "Debiuty" Basi Gąsienicy-Giewont za utwór: "Nie będę".
rozwiń zwiń