Polskie Radio

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:20
15 sierpnia w całej Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Zadecydowała ona o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. Z tej okazji Polskie Radio przygotowało dla swoich Słuchaczy specjalne audycje. Nie zabraknie także transmisji i relacji z najważniejszych uroczystości, które pojawiać się będą na naszej antenie przez cały dzień. 
15 sierpnia w Polskim Radiu
15 sierpnia w Polskim RadiuFoto: Polskie Radio
logo

Już w piątek (12 sierpnia) w audycji "Eureka" (19.30) razem z historykiem prof. Rafałem Habielskim rozmawialiśmy o tym, czym żyła stolica w przededniu Bitwy Warszawskiej.

W poniedziałek (15 sierpnia) wyemitujemy osiem odcinków okolicznościowej audycji z pieśniami legionowymi.

Ponadto tego dnia na antenie:

W Słodkim Radiu Retro (godz. 3.00 - 5.00) – specjalne wydanie audycji z Bernardem Ładyszem oraz Chórem i Orkiestrą Wojska Polskiego. Następnie posłuchamy audycji przygotowanej przez Pawła Siwka pt. "Spełnione życie Prof. Jana Ekiera". Właśnie mija 8. rocznica śmierci pianisty. Potem przeniesiemy się na historyczną wokandę Andrzeja Sowy. Audycja poświęcona będzie gen. Józefowi Hallerowi. Oskarżać go będzie dr Janusz Osica, a bronić dr Maciej Łętowski. Drugą godzinę w całości poświęcimy skutkom wojny polsko-bolszewickiej. 102. lata temu, w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku odbywała się decydująca Bitwa Warszawska nazwana "Cudem nad Wisłą". 

W Familijnej Jedynce (godz. 6.00 - 9.00) opowiadaliśmy o Uroczystości Wniebowzięcia, zaśnięcia, odpocznienia - jednym z najstarszych i spektakularnie obchodzonych świąt w Hiszpanii, we Francji, Niemczech. Związane jest z wydarzeniami poświęcania kraju: np. Francji Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej. A w Polsce z rokiem 1920, wojną bolszewicką i zwycięstwem pod "błękitnym sztandarem".
Wszystko zaczęło się od apokryfów, wyobraźni artystów, woli ludu i decyzji papieży. Naszym przewodnikiem po tej niezwykłej i wielowątkowej historii będzie ks. prof. Józef Naumowicz. Posłuchamy baśniowych apokryfów i spojrzymy na Zaśnięcie widziane oczami artysty Wita Stwosza - którego genialny ołtarz 65 lat temu, właśnie 15 sierpnia został zwrócony Kościołowi Mariackiemu po wojnie. Naszymi gośćmi byli:
m.in. ks. Andrzej Przekazinski, historyk sztuki, prof. Janusz Odziemkowski, historyk, wybitny znawca wojny 1920 roku i bp. Lechowicz. 

Godz. 10.00 Msza święta 

Godz. 12.00 Relacja z oficjalnych uroczystości z okazji Święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Godz. 19.00 w audycji "Jedynka dzieciom" wizyta w Ossowie w "Parku Kulturowym Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku"- dlaczego bitwa pod Warszawą nazywana jest osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata? Rozmowa z historykami i rekonstruktorami Bitwy Warszawskiej.

Godz. 19.30 "Eureka" a w niej służba w linii, na zapleczu frontu i w wywiadzie – kobiety w wojnie polsko-bolszewickiej i w Bitwie Warszawskiej. Gość: gość: Wiktor Cygan – historyk.

Godz. 21.00 "WIST-konkurs historyczny" dla słuchaczy przypominający najważniejsze momenty (np. walki o Radzymin, uderzenie znad Wieprza, bitwa pod Zadwórzem) i postaci: dowódców, polskich kryptologów związanych w Bitwą Warszawską uznawaną za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o losach Polski i Europy.

ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" <<<

Serwis bitwa1920.gov.pl

Dodatkowo we wtorek, 16 sierpnia, w audycji "Dziedzictwo i pamięć" (godz. 19.30) porozmawiamy o Władysławie Konopczyńskim.

Najwybitniejszy polski historyk XX wieku – napisała o Władysławie Konopczyńskim prof. Zofia Zielińska, autorze znaczących dla wiedzy o naszej historii prac: „Dzieje Polski nowożytnej”, ”Konfederacja Barska” i dzieła „Polska a Turcja 1683-1792” nadal jedynego opracowania, zarówno w naszym kraju jak i w Turcji opublikowanego w 1936 roku. Pomysłodawca „Polskiego Słownika Biograficznego”.

Władysław Konopczyński był także zaangażowany w życie polityczne, związany od momentu powstania z ruchem narodowym. W czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku ochotniczo wstąpił do wojska i od 10 lipca do 8 października 1920 r. był w krakowskim garnizonie instruktorem artylerii pospolitego ruszenia. Wcześniej ekspert podczas konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku, poseł II Rzeczypospolitej. Na początku II wojny światowej został uwięziony w gronie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Sonderaktion Krakau. Po roku 1945 władze komunistyczne nazwały jego publikacje „szowinistycznie obciążonymi”, przepojonymi "furią rasistowską”" Zmuszony do opuszczenia uniwersytetu zmarł w 1952 roku.

Gość: prof. Jan Żaryn dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Czytaj też: Najsłynniejsze bitwy sierpnia. "Dla Polaków szczególna jest Bitwa Warszawska"

Ponadto w "Kulturalnej Jedynce" (godz.23.35 ) rozmowa z Jarosławem Jakubowskim, autorem nagrodzonego z konkursie w 2020 roku, w setną rocznicę Bitwy, słuchowiska "Ryngraf".

logo

W radiowej Dwójce, w audycji „Głosy z przeszłości” (godz. 12.45), Dorota Gacek przedstawi wojnę 1920 roku w opowieściach świadków. Tego dnia audycje muzyczne nawiązywać będą do charakteru święta.

W „Koncercie w porze lunchu” (godz. 13.00) Karol Furtak zaprosi do wysłuchania dzieł o charakterze „militarnym” – m.in. Symfonii G-dur „Wojskowej” Józefa Haydna, Koncertu skrzypcowego D-dur „Wojskowego” op. 21 (wyk. Albrecht Breuninger – skrzypce; Polska Orkiestra Radiowa) i symfonii Karola Krupińskiego Bitwa pod Możajskiem (wyk. Polska Orkiestra Radiowa).

W audycji Magdaleny Łoś o godz. 16.00 będzie można wysłuchać koncertu z Festiwalu Muzyki Dawnej w Ratyzbonie z XVII-wiecznymi Nieszporami Maryjnymi barokowej kompozytorki z Mediolanu, Chiary Margarity Cozzolani w wyk. Ensemble I Gemelli.

W świątecznym wydaniu „Słuchowiska na lato” (godz. 14.30-15.15) usłyszymy „Na probostwie w Wyszkowie” Stefana Żeromskiego. To adaptacja głośnego opowiadania będącego fabularyzowanym dokumentem czasu wojny polsko-bolszewickiej (adaptacja i reżyseria Henryk Rozen).

logo

Tematyka obchodów wydarzeń z 15 sierpnia obecna będzie także w radiowej Trójce – w specjalnym wydaniu audycji „Muzyczne rozmowy” Redakcji Katolickiej Polskiego Radia (godz. 6.00-8.00) spotkanie m.in. z ks. Przemysławem Artemiukiem, a w nim o dogmatach: Wniebowzięcia NMP, Niepokalanego Poczęcia NMP, Grzechu pierworodnego.

Tematyka Bitwy Warszawskiej pojawi się w „Śniadaniu w Trójce” (godz. 10.00), „Klubie Trójki” (21.00), w której Magdalena Drohomirecka porozmawia z dr Adamem Buławą, historykiem i Jarosławem Stryjkiem, regionalistą m.in. o Cudzie nad Wisłą i geniuszu strategicznym jego dowódców.

W „Porze na Trójkę” (godz. 8.00-10.00) oraz „Trójce do Trzeciej” (godz. 11.00-15.00) – rozmowa Piotra Łodeja z dr Tomaszem Gajownikiem. Tematy związane z obchodami 15 sierpnia pojawią się także w „Zapraszamy do Trójki” (15.00-19.00).

logo

W poniedziałek, 15 sierpnia, w Polskim Radiu 24 dominować będzie tematyka związana z tegorocznymi obchodami historycznych wydarzeń. Stacja zaplanowała transmisje uroczystości państwowych oraz relacje reporterskie.

W studiu plenerowym Polskiego Radia 24, usytuowanym przy Placu Piłsudskiego w Warszawie gościć będą eksperci ds. obronności, wojskowi oraz politycy zajmujący się wojskiem i bezpieczeństwem. Tematyka związana z 15 sierpnia będzie również poruszana w serwisach i magazynach informacyjnych oraz pozostałych audycjach publicystycznych.

logo

W audycji radiowej Czwórki „Pierwsze słyszę” (godz. 7.00) rozmowa o „Sztuce historii”, czyli o muralach upamiętniających 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

W „Stacji Nauka” (godz. 12.00-13.00) rozmowy o naukowcach i ich wynalazkach, które miały wpływ na losy Bitwy Warszawskiej. Tematyka audycji będzie nawiązywała do działań polskiego wywiadu.

W specjalnych wydaniach audycji redakcji katolickiej - „Muzyka Dobrego Słowa” (godz. 20.00) rozmowa z ks. Przemysławem Artemiukiem o znaczeniu dogmatów w Kościele, a w „Nocnych czatach” (godz. 21.00) o tym jak obchodzić święta kościelne i rocznice historyczne – czyli o przeplataniu się wątków religijnych i patriotycznych.

logo

W Polskim Radiu Chopin w dniu rocznicy Bitwy Warszawskiej wyemitowana zostanie specjalna audycja, w której pojawią się pieśni patriotyczne  m.in. „Pierwsza kadrowa”, „Płynie Wisła, płynie” czy „Ułani” (godz. 18.00). Nie zabraknie etiudy „Rewolucyjnej” Fryderyka Chopina, poematu symfonicznego „Step” op. 66 Zygmunta Noskowskiego, czy uwertury „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego.

logo

W Polskim Radiu Kierowców uroczystości 15 sierpnia będą najważniejszym tematem w serwisach informacyjnych. W dyskusjach na antenie stacji pojawią się kwestie dotyczące wojskowości, w tym m.in. przegląd innowacyjnych projektów i wynalazków, które powstały w 20-leciu międzywojennym.


logo

Polskie Radio dla Zagranicy również przygotowało specjalne audycje z okazji wydarzeń 15 sierpnia. Słuchacze będą mogli wysłuchać relacji z oficjalnych obchodów święta oraz ciekawych rozmów – m.in. z duchownymi i etnografami, przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej oraz historykami z Uniwersytetu Warszawskiego i Wojskowej Akademii Technicznej.