Polskie Radio

Zima sprzyja nocnym obserwacjom nieba

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 10:30
Kosmiczna chmura, w której tworzą się nowe gwiazdy, księżyce krążące wokół Jowisza, czy Saturn ze swoimi pierścieniami – to niektóre z obiektów, jakie na zimowym niebie możemy zaobserwować, używając lornetki lub prostego teleskopu. Zima to dobry okres do obserwacji nocnego nieba. Niektóre ciekawe obiekty widoczne są teraz nawet gołym okiem.
Zima to dobry okres do obserwacji nocnego nieba. Niektóre ciekawe obiekty widoczne są teraz nawet gołym okiem.
Zima to dobry okres do obserwacji nocnego nieba. Niektóre ciekawe obiekty widoczne są teraz nawet gołym okiem.Foto: Shutterstock/RVStock

Zimą jest lepsza możliwość obserwacji gwiazdozbiorów, które w innych okresach roku są słabo widoczne, albo nie widać ich wcale. Najciekawszą atrakcją zimowego nieba jest gwiazdozbiór Oriona.

Obecnie panują najlepsze warunki do tego, żeby obserwować Jowisza, który znajduje się dość wysoko na południowym i południowo-wschodnim niebie. To on przyjął także rolę "pierwszej gwiazdki" w Wigilię. Planeta znajduje się także blisko Księżyca, przez co jej odszukanie na niebie nie powinno stwarzać problemów. 

Zimą możemy także liczyć na obserwacje "spadających gwiazd". Od 28 grudnia do 12 stycznia na niebie możemy obserwować rój Kwadrantydów. 

[źródło: naukawpolsce.pl]

Czytaj więcej: 

Ponadto w audycji: 

109 lat temu - w styczniu 1915 roku - w Lozannie utworzono Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Inicjatorem jego powstania był publicysta i polityk Erazm Piltz, ale to inne, o wiele większe nazwiska, były wizytówką tego wyjątkowego komitetu. Jego prezesem został Henryk Sienkiewicz, a wiceprezesem - Ignacy Jan Paderewski. Działalność komitetu wspomógł finansowo i moralnie także papież Benedykt XV. Z jego inicjatywy biskupi polscy zwrócili się z odezwą do katolików na całym świecie o pomoc dla Polski. Pod koniec stycznia 1915 r. działalność komitetu została przeniesiona z Lozanny do Vevey - stąd popularna nazwa: Komitet Veveyski.

Zobacz też: 

 ***

Na "Eurekę" w poniedziałek (8.01) o godz. 19.30 zaprasza Jakub Domoradzki. 

ans