Polskie Radio

DeepFake w walce z dezinformacją

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 11:26
W erze cyfrowej, gdzie technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowana, naukowcy podejmują wyzwanie stworzenia metod, które pomogą odróżnić prawdziwe treści od manipulowanych. Projekt, o którym mowa, koncentruje się na eksploracji i rozwoju nowych technik wychwytujących subtelne różnice między autentycznymi a zmodyfikowanymi materiałami, co może mieć ogromne znaczenie w walce z dezinformacją.
Technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowana
Technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowanaFoto: Shutterstock/Rifrazione_foto

Realizowany projekt badawczy na Politechnice Gdańskiej ma poszerzyć wiedzę o technologiach deepfake oraz o metodach ich wykrywania. Ma również  znacznie wzmocnić ochronę przed rozprzestrzenianiem się fałszywych informacji, co jest kluczowe dla zachowania integralności i wiarygodności cyfrowych mediów w dzisiejszym świecie.

O projekcie opowie koordynator naukowy prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej. 

Ponadto w audycji: 

  • Biologia molekularna i sztuczna inteligencja w szybkiej ścieżce diagnostycznej gruźlicy.

24 marca WHO - Światowa Organizacja Zdrowia wyznaczyła Światowy Dzień Gruźlicy, w rocznicę informacji o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882 r. Gruźlica pozostaje jedną z trzech najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych, zarażając ponad 10 milionów ludzi na całym świecie i zabijając ponad 1,4 miliona osób rocznie. Kiedyś po pobraniu od pacjenta materiału do badania na wynik czekaliśmy 3 miesiące, bo prątek gruźlicy nazywany jest przez biologów leniwą bakterią, która wolno namnaża się w hodowli. Dziś dzięki narzędziom z biologii molekularnej i sztucznej inteligencji wynik badania jest już po 2 godzinach! I o tym ogromnym postępie technologicznym w diagnozowaniu gruźlicy opowiedzą: 

- dr n. med. Adam Nowiński - koordynator programu pilotażowego leczenia gruźlicy, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc

- prof. dr hab. Ewa Augustynowicz-Kopeć - dyrektor ds. Naukowych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, kierownik Zakładu Mikrobiologii Krajowego Referencyjnego Laboratorium Prątka, Konsultant Wojewódzki ds. Mikrobiologii Lekarskiej. 

Zobacz też: 

***

Na "Eurekę" we wtorek (26.03) o godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski. 

ans/DS