Polskie Radio
Section05
dezinformacja

Szczepionki Pfizera celem dezinformacji, w tle rosyjski wątek. Youtuberzy ujawnili mechanizm

Dwóch influencerów dostało propozycję rozpowszechnienia dezinformacji o szczepionkach na COVID-19 produkcji Pfizera - informuje BBC. Mieli rozgłaszać, że śmiertelność wśród osób zaszczepionych tym preparatem jest wyższa niż w przypadku zaszczepionych substancją od AstraZeneki. Nadesłane informacje wzbudziły ich podejrzliwość, dlatego zdecydowali się nagłośnić sprawę - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczepienia pandemia COVID-19 koronawirus fake news dezinformacja epidemia Pfizer AstraZeneca

"Merytoryczna dyskusja, a nie nakazy". Ścigaj o szczepieniach przeciw COVID-19

- Ludzie mają obawy wywołane dezinformacją w temacie szczepień i napływem różnych informacji w internecie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Ścigaj, poseł z koła Polskie Sprawy. Dodała, że potrzebna jest w tej sprawie merytoryczna dyskusja z udziałem ekspertów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek Agnieszka Ścigaj epidemia koronawirus szczepienia dezinformacja

Kolejny dzień debat w PE. Deputowani zajmą się m.in. rosyjską dezinformacją

Priorytety słoweńskiego przewodnictwa i debata na temat dezinformacji ze strony Rosji - to niektóre tematy drugiego dnia sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Deputowani mają także głosować w sprawie tymczasowej ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w internecie. Sesja rozpocznie się około godz. 9 rano. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Parlament Europejski Rosja Beata Płomecka dezinformacja

Cyberataki na Polskę. Departament Stanu USA: Rosja używa narzędzia do siania dezinformacji i podziałów

- Jesteśmy zaangażowani, by współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania wrogim działaniom - przekazał rzecznik Departamentu Stanu, odnosząc się do cyberataków na Polskę. Dodał, że Rosja używa wielu narzędzi do siania dezinformacji i podziałów w państwach demokratycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Departament Stanu USA POLSKA cyberprzestępczość cyberatak Rosja dezinformacja służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo bezpieczeństwo w intenecie poczta elektroniczna hakerzy internet

Dworczyk: kłamstwa w artykule "GW" służą wyłącznie osobom siejącym dezinformacje

"Kłamstwa w artykule "GW" służą wyłącznie osobom siejącym dezinformacje" - ocenił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk odnosząc się do artykułu "Gazety Wyborczej", która napisała, że w przypadku wycieku maili ministra nie doszło do cyberataku z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Dworczyk cyberprzestępczość dezinformacja Gazeta Wyborcza cyberataki Jarosław Kaczyński Rosja ABW SKW Stanisław Żaryn

Wybory do Bundestagu. Niemieckie media: Rosja próbuje ingerować poprzez dezinformację i cyberataki

"Niemieckie agencje bezpieczeństwa z niepokojem obserwują, jak Rosja próbuje ingerować przed wyborami parlamentarnymi w RFN za pomocą dezinformacji i cyberataków. Od miesięcy hakerzy dokonują ataków phishingowych na prywatne konta posłów Bundestagu i parlamentów krajów związkowych" - pisze dziennik "Tagesspiegel".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Rosja cyberatak cyberprzestępczość dezinformacja Bundestag

Atak hakerski na konta szefa KPRM. Żaryn: służby analizują opisane wydarzenia

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdzi sprawę podejrzenia włamania na konta mailowe Michała Dworczyka - potwierdził IAR rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Będą podejmowane czynności mające na celu analizę tej sytuacji i ustaleń, które zostały zawarte w oświadczeniu pana ministra Dworczyka - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn Michał Dworczyk kancelaria premiera służby i bezpieczeństwo służby specjalne dezinformacja

DEZINFORMACJA Dezinformacja wokół COVID-19. Głównym źródłem zautomatyzowane boty

Dezinformacja na temat COVID-19 w mediach społecznościowych to głównie dzieło złośliwych botów - informuje pismo "JAMA Internal Medicine". Liczba dotyczących pandemii nieprawdziwych informacji w internecie jest tak wielka, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi wręcz o "infodemii" dezinformacji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wirus dezinformacja internet społeczeństwo media media społecznościowe COVID-19 pandemia koronawirus

Dworczyk: w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie było informacji niejawnych

W związku z doniesieniami dot. włamania na moją skrzynkę mailową i skrzynkę mojej żony oraz na nasze konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe; w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się informacje o charakterze niejawnym, czy zastrzeżonym - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dezinformacja hakerzy Michał Dworczyk

TYLKO U NAS Martyna Bildziukiewicz: machina dezinformacyjna Kremla jest bardzo zamożna [WYWIAD]

Na czele zespołu East StratCom Task Force ​od niedawna stoi Polka Martyna Bildziukiewicz. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka rozmawiała z nią o ustaleniach grupy ekspertów, o nasileniu dezinformacji po porwaniu samolotu przez białoruski reżim oraz taktykach stosowanych przez kremlowskie trolle i wybranych celach. ​
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wywiad Kreml Białoruś Beata Płomecka dezinformacja

Bildziukiewicz: mamy do czynienia ze spójnością przekazu

- Wykorzystuje się postać Pratasiewicza, żeby zaatakować całą opozycję - na przykład informując, że to opozycja przekazała białoruskim służbom informacje o jego locie - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Martyna Bildziukiewicz, szefowa unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją z East Stratcom Task Force.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka Rosja dezinformacja Beata Płomecka ŚWIAT Paweł Lekki

"By nikt nie wiedział, gdzie leży prawda". Szefowa unijnego zespołu ds. dezinformacji o sposobie działania Rosji

- Ważniejsze od logiki i prawdy jest stworzenie zamieszania i chaosu, tak by ktoś, kto szuka informacji, pogubił się i zrezygnował z uczestniczenia w debacie w ogóle - mówi Martyna Bildziukiewicz, szefowa East Stratcom Task Force, czyli unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją. Jak przyznaje, cele Kremla są "bardziej niebezpieczne" niż tylko przekonanie świata Zachodu do rosyjskiego punktu widzenia, a ofiarami tych manipulacji są m.in. szczepionki, w tym - AstraZeneki. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś dezinformacja Rosja fake news szczepienia szczepionka infografika