Polskie Radio

Henryk Miśkiewicz & Chopin University Big Band "Kakaruka"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 07:00
Henryk Miśkiewicz sięgnął po swoje młodzieńcze kompozycje i po ponad 40 latach nagrał je z towarzyszeniem big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Singlowa „Kakaruka” zapowiada swingowo-funkowy karnawał w przeddzień lata. Singiel Wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Chopin University PRESS, premiera 7 maja 2024 roku.
Henryk MiśkiewiczChopin University Big Band Kakaruka
Henryk Miśkiewicz&Chopin University Big Band "Kakaruka"Foto: mat.promocyjne

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia Henryk Miśkiewicz - wtedy 30-letni - był solistą Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji prowadzonej przez pianistę, kompozytora i dyrygenta Andrzeja Trzaskowskiego. To na prośbę legendarnego maestro młody wirtuoz i początkujący autor i aranżer przygotował kilkanaście partytur.

Muzyka została nagrana, wyemitowana i… na lata zaległa, wraz z nutami, w radiowym archiwum. Teraz, zachęcony przez Piotra Kostrzewę, lidera warszawskiego big bandu, alcista sięgnął po pożółkłe partytury.

Henryk Miśkiewicz: Moje ówczesne zainteresowanie nowinkami technologicznymi, moogami, analogowymi syntezatorami, elektroniką z epoki przedkomputerowej, teraz współgra z fascynacją młodych ludzi tamtymi czasami i vintage’owym brzmieniem.

Piotr Kostrzewa, szef Chopin University Big Band: Dla młodych ludzi możliwość grania z tej klasy artystą to zaszczyt. A Henrykowi nie tylko udzielił się ich zapał, ale też obudziły się w nim, mam wrażenie, instynkty pedagogiczne: z każdym chciał wymienić jakąś uwagę, każdego chciał docenić, każdemu dać pograć. Nagraliśmy płytę pełną melodii, kolorów i rytmów, bardziej w duchu „Henryk Miśkiewicz przedstawia…” niż „the best of…”.

Singlowa „Kakaruka” to kompozytorska wizytówka Henryka Miśkiewicza - w wykonaniu mistrza saksofonu i Chopin University Big Bandu rozpoczyna się energiczną solówką na gitarze basowej, przywodzącą na myśl galopady Jaco Pastoriusa.


Źródło: YouTube Agencji Muzycznej Polskiego Radia 

To co prawda muzyka ze starych, dobrych czasów, ale w wykonaniu elity jazzowej młodzieży dowodzi, że i te obecne nie są najgorsze, a przecież najlepsze ciągle przed nami!

Chopin University Big Band płytę „Come Back…” nagrał w składzie:

Piotr Kostrzewa - bandleader, dyrygent, producent
Karol Denkiewicz, Wojciech Łuczniewski - saksofon altowy, klarnet
Wiktor Wysocki - saksofon tenorowy, klarnet
Kamil Maciorowski - saksofon tenorowy
Jakub Wydrzyński - saksofon barytonowy, klarnet, klarnet basowy
Magdalena Szczęsna - saksofon barytonowy
Jędrzej Jarosiński - flet
Karol Chudzik, Maria Korzycka, Wiktor Wojsyk, Hubert Świątkowski, Stanisław Dołgań - puzon
Szymon Gwóźdź, Alan Turonek, Marcin Piechuła, Wojciech Niemyjski, Urszula Ulenberg, Jakub Pekutowski - trąbka
Cezary Sagan, Ignacy Wendt - flugelhorn
Kosma Góra, Maciej Baraniak - bas
Stanisław Pańta, Tymoteusz Hartman, instrument klawiszowe
Adam Jędrysik, Tomasz Oszukowski, Krzysztof Banaś - gitara
Igor Falecki, Wojciech Zieliński - perkusja
Gabriel Jasiorowski - instrumenty perkusyjne

Nagranie płyty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programów Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Narodowego Centrum Kultury; sponsorzy: STOART, ZAiKS, Fundacja Sinfonia Varsovia, SOBTRADE; współwydawca: Chopin University Press.

mat.prasowe/id