Polskie Radio

Thomas Schlesser gościem "Moich książek"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 10:35
W audycji "Moje książki" rozmowa z francuskim historykiem sztuki Thomasem Schlesserem o jego bestsellerowej powieści "Oczy Mony". 
Thomas Schlesser będzie gościem audycji Moje książki
Thomas Schlesser będzie gościem audycji "Moje książki"Foto: EPA/ALEJANDRO GARCIA Dostawca: PAP/EPA.

Dziadek dziewczynki tracącej wzrok raz w tygodniu zabiera ją do paryskich muzeów i za każdym razem opowiada o innym obrazie czy rzeźbie najwspanialszych artystów świata. "Oczy Mony" to opowieść o sile sztuki, rodzinnej więzi i wyścigu z okrutną chorobą.

W audycji również:

Rozmowa z Wiolettą Grzegorzewską, autorką, która w 2017 roku była nominowana do Nagrody Bookera, o jej nowej powieści "Tajni dyrygenci chmur". Rzecz dzieje się w roku 1986, kiedy bohaterka książki, samotna dziewczynka z biednej robotniczo-chłopskiej rodziny, pierwszy raz odwiedza bibliotekę, jedzie na pierwsze kolonie, odkrywa rodzinne tajemnice i staje w obliczu wielkiej europejskiej katastrofy.

---

W ostatnim wydaniu audycji "Moje książki" rozmawialiśmy m.in. o książce "Cud w Dolinie Poskoków".

Powieść ukazała się w maju 2024 roku, a opublikowana została nakładem wydawnictwa "Noir sur Blanc". Ante Tomić to chorwacki pisarz i komik. Na język polski jego powieść przełożyła Dorota Jovanka Ćirlić.

To historia mieszkającej w górskiej wiosce rodzinie Poskoków, składającej się z ojca - Jozy - i czterech dorosłych synów, którzy jadają mamałygę ugotowaną przez Jozę na tysiąc niejadalnych sposobów i chodzą w zafarbowanych ubraniach, bo po śmierci matki nie umieją ogarnąć domowej rzeczywistości. Za to umieją ustanawiać własne prawa na swojej ziemi i budzić strach.

***

Do wysłuchania audycji "Moje książki", w środę (15.05) po godz. 23.05, zaprasza Magda Mikołajczuk.

mg/wmkor