Polskie Radio
Section05
Wioletta Grzegorzewska

"Oczy Mony" Thomasa Schlessera. Powieść o chorej dziewczynce, która poznaje życie dzięki dziełom sztuki

- Dzieło sztuki jest nie tylko tym, co można nazwać nośnikiem estetyki. Jest równie czymś, co uczy nas wiele o sensie życia i o samym życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Thomas Schlesser. Bohaterka powieści "Oczy Mony" odwiedza paryskie muzea, gdzie oglądając obrazy, w przyspieszonym tempie uczy się życia.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Thomas Schlesser

"Tajni dyrygenci chmur". Wioletta Grzegorzewska: początkowo chciałam napisać tom wierszy

- Po przeprowadzce do miejscowości Louis w Wielkiej Brytanii szłam ulicą i zobaczyłam dziwnego stracha na wróble. A ponieważ mój ojciec wypychał ptaki, to interesuję się kukłami. Gdy byłam mała, miałam pomysł, żeby zrobić atlas strachów na wróble, i podczas tego spaceru coś mnie tknęło i postanowiłam napisać tom wierszy - mówiła w Dwójce Wioletta Grzegorzewska o początkach pracy nad książką "Tajni dyrygenci chmur". Jej okładkę zdobi strach na wróble.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura Jura Krakowsko-Częstochowska KSIĄŻKA KULTURA Dwójka powieść

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Urszula Honek nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera Olga Tokarczuk Stanisław Lem literatura polska KSIĄŻKA opowiadanie Justyna Grabarz Trójka