Polskie Radio

"Kiedy góry wołają". Nowa piosenka zespołu Trebunie-Tutki

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 06:00
Kolejny rozdział w liczonej dekadami historii rodzinnego zespołu z Białego Dunajca. Piosenką "Kiedy góry wołają" Trebunie-Tutki współczesną paletą dźwięków malują ponadczasowy obraz podhalańskiej tradycji.

Trebunie-Tutki to muzyczna marka o międzynarodowej reputacji i koncertowy fenomen, goszczący na największych festiwalach w Europie, Azji i obu Amerykach. W Polsce w zbudowaniu rozpoznawalności pomogły im liczne artystyczne współprace z muzykami rockowymi i jazzowymi oraz niezapomniana kooperacja z Twinkle Brothers z Jamajki. Zespół góralskich wirtuozów od 30 lat prowadzi Krzysztof Trebunia-Tutka, syn legendarnego skrzypka Władysława (1942-2012).

Czytaj też: Krzysztof Trebunia-Tutka: nie planowałem zostać muzykiem [WIDEO]

Piosenka "Kiedy góry wołają" nawiązuje do najbardziej awangardowych osiągnięć grupy, poszukującej oryginalnego, polskiego brzmienia w muzyce świata. Góry - stale obecne w twórczości zespołu - są tu punktem odniesienia i spektrum działań ludzi z nimi związanych pochodzeniem, miejscem życia, pasją. To w tej scenerii rozgrywa się od wieków miłosny dialog ludzi i natury.

- To mój hołd dla ludzi gór i pokoleń górali, których życie toczyło się na tatrzańskiej hali. Wierzę, że jego trudy rekompensowała wyjątkowa uroda Tatr, harmonia odgłosów przyrody i pasterskich instrumentów, dziewczęcy śpiew i wieczory przy watrze. Chciałem, aby w tej muzyce była nadzieja, że kochając sięgamy nieba - ze szczytów górskich mamy bliżej - mówi Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu.

Akustyczne instrumentarium góralskie (skrzypce i basy podhalańskie, pasterski róg) zostało poszerzone o altówkę, kontrabas i cymbały. Odważna aranżacja z zastosowaniem jamajskiego dubu to dowód, że umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie muszą być ograniczeniem, za to mogą być punktem wyjścia, by tworzyć Nową Muzykę Góralską.

Singla wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia można słuchać za pośrednictwem wszystkich platform streamingowych.

Mat. promocyjne