Polskie Radio

Janusz Szpotański to element historii PRL

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 07:00
Dla przyjaciół i wyznawców Szpot to poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów.

Są takie postacie w polskiej kulturze jak na przykład Franciszek Fiszer, który w życiu nie napisał ani jednego słowa, natomiast żyje w anegdotach i opowieściach pisarzy i ma swoje miejsce, i każdy w Warszawie wie, kto to był Franc Fiszer, co mówił i gdzie przesiadywał.

Janusz Szpotański mógłby być takim Francem Fiszerem, ale szczęśliwie zostawił po sobie teksty. Zostawił nie tylko teksty, ale wspomnienia przyjaciół, wspomnienia ludzi, którzy spędzali z nim całe godziny na dyskusjach filozoficznych, na dyskusjach o muzyce, bo Szpot był także wytrawnym melomanem.

Warto czytać od nowa twórczość Szpotańskiego, bo był on elementem historii PRL-u. Władysław Gomułka oskarżał Szpota o to, że działa na szkodę PRL-u, na szkodę partii. Jeśli jeden Szpot recytując swoją twórczość po domach był zagrożeniem dla partii i dla systemu prawnego PRL-u to, co to była za partia i co to był za system prawny?

Tak o Januszu Szpotańskim i jego twórczości w specjalnym wywiadzie dla serwisu szpot.polskieradio.pl mówi Jerzy Kisielewski.

W serwisie specjalnym szpot.polskieradio.pl prezentujemy filmy z wypowiedziami Antoniego Libery, prof. Zygmunta Saloniego, Rafała Marszałka, Jana Lityńskiego, Marka Nowakowskiego, Piotra Wierzbickiego, Bogusława Sonika oraz wyjątkowe nagrania wideo z wieczorów autorskich Autora w prywatnych mieszkaniach ćwierć wieku temu.

Serwis szpot.polskieradio.pl udostępnia również niezwykłe dźwięki z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy, BBC: Szpotański recytuje własne utwory, Gomułka szaleje na marcowych wiecach nienawiści aktywu partyjnego, przyjaciele wspominają niezwykłego człowieka.

Dla przyjaciół i wyznawców Szpot to poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów. Bezlitośnie wyszydzał rządzące krajem partyjne koterie, ironicznie komentował poczynania przyjaciół z opozycji. Jego opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta" - błyskotliwa szopka polityczna przeciw rządom Gomułki - zaprowadziła Autora za kraty z 3-letnim wyrokiem "za rozpowszechnianie informacji szkodliwych dla interesów państwa".

Więcej o niezwykłej postaci, jaką był Janusz Szpotański dowiecie się odwiedzając serwis szpot.polskieradio.pl.

Zapraszamy!

Redakcja portalu polskieradio.pl