Polskie Radio
Section05
historia PRL

Debata w PR24 Geneza Marca'68. "Należy zadać jeszcze wiele pytań"

Zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Kazimierza Dejmka, protesty studenckie, frakcyjne walki w PZPR i czystki antysemickie. Marzec ’68 to wiele różnych wątków, które w jednym momencie stały się jedną historią. W Debacie Polskiego Radia 24 o genezie wydarzeń marcowych rozmawiali prof. Antoni Kamiński, socjolog, a także historycy – Leszek Rysak i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL historia Polski antysemityzm historia PRL Piotr Dmitrowicz Antoni Kamiński Czechosłowacja Izrael HISTORIA

Dezubekizacja uczelni. "Projekt musi mieć szerszy zakres"

Projekt „dezubekizacyjny” w szkolnictwie wyższym zakłada, że osoby, które pracowały w organach bezpieczeństwa PRL lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, dziekanami czy kierownikami katedr na uczelniach. W Polskim Radiu 24 komentarz Janusza Olewińskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia  Internowanych i Represjonowanych. O „Konstytucji dla Nauki” mówił też w Polskim Radiu 24 doc. Marek Kisilowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe PRL Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego historia PRL służba bezpieczeństwa

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL służby specjalne historia PRL Solidarność IPN

"Stańczyk zszedł z piedestału do psiej budy"

Sylwester w czasach PRL był obchodzony wesoło i hucznie. Do fryzjera ustawiały się kilometrowe kolejki, panie domu szykowały śledziki, sałatki jarzynowe formowane w kule i gorący bigos z kiełbasą. Na stole jednak królowała czysta wódka i szampan. A w telewizji jeszcze tego samego dnia lub w Nowy Rok, rzesze Polaków zasiadały przed telewizorami, żeby obejrzeć polityczną szopkę noworoczną. O dowcipie politycznym mówił w audycji Nos Kleopatry Marcin Wolski, autor słynnych szopek noworocznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Wolski PRL historia PRL satyra

O zimie, która obnażyła słabość komunistycznego państwa

"Zima stulecia" to określenie stosowane w odniesieniu do najostrzejszej zimy w danym stuleciu. Zjawiska atmosferyczne o takiej sile, nie powinny zostać zapomniane, ponieważ często wpływają także na wydarzenia geopolityczne. O tym właśnie postanowił napisać Grzegorz Sieczkowski - autor książki „Zima stulecia”, który był gościem audycji "Wszystko jest historią".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zima PRL historia PRL pogoda

"Nasi koledzy ginęli, gdy chcieli podnosić rannych"

15 grudnia 1981 roku zapadła decyzja o pacyfikacji kopalni "Wujek". - Najdramatyczniejszy moment, to informacja, z której dowiedziałem się, że zginęli nasi koledzy. Nikt z nas nie przypuszczał, że może do tego dojść, że mogą strzelać i strzelają - mówił w Jedynce Krzysztof Pluszczyk, górnik KWK "Wujek", przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Kopalni "Wujek".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny rocznica POLSKA historia PRL HISTORIA kopalnia Wujek

"Brutalna pacyfikacja wywarła duże wrażenie na Solidarności"

– To czas, kiedy do społeczeństwa docierały sygnały o rzekomej, radykalnej postawie Solidarności – przypominał w audycji Pamiętaj, to Solidarność dr Tadeusz Ruzikowski. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o atmosferze panującej w kraju na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, w przededniu wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność PRL stan wojenny historia PRL komunizm