Polskie Radio
Section05

Władysław Gomułka

Millenium kontra Tysiąclecie. Jak władze PRL przegrały walkę o rząd dusz

Gdy 58 lat temu prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński zainaugurował kościelne uroczystości jubileuszowe Millenium Chrztu Polski, I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka rozpoczął obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Władze komunistyczne robiły wszystko, by przeciwstawić się religijnemu charakterowi ważnej dla narodu rocznicy.
Zobacz więcej na temat:  milenium PRL Stefan Wyszyński Kościół katolicki komunizm

Marzec '68. Bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Jacek Kuroń Karol Modzelewski marzec 1968 PRL Uniwersytet Warszawski Warszawa

"Dziady". Pretekst do antysemickiego marca 1968 roku

- Przedstawienia "Dziadów" Dejmka stały się polityczną odskocznią o wymowie antyradzieckiej - mówił I sekretarz PZPR Władysław Gomułka do warszawskiego aktywu partyjnego. 30 stycznia 1968 roku studenci przeprowadzili pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie demonstrację przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn Gustaw Holoubek HISTORIA Kazimierz Dejmek marzec 1968 Warszawa

"Wichrzyciele". Propaganda w PRL wobec społecznych protestów

- Propaganda stosowana przez cały okres PRL, miała na celu pokazanie strajkujących jako "wichrzycieli", którzy buntują "normalnych" robotników przeciwko władzy ludowej. Tak było w roku: 1956, 1970, 1976 i w czasie "karnawału Solidarności", zakończonego stanem wojennym - mówił w Polskim Radiu 24 historyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Habielski.  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Paweł Wojewódka stan wojenny Edward Gierek Wojciech Jaruzelski PRL propaganda Grudzień 1970

Willy Brandt w Warszawie. Wizyta symbolicznych gestów

– Kiedy uklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta, to na całym świecie na pierwszych stronach gazet ukazało się to zdjęcie  – wspominał dziennikarz Kazimierz Baranowski na antenie Polskiego Radia – Ten gest sprawił, że Brandt, który był już znany, stał się bardzo popularny na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Grudzień 1970 Józef Cyrankiewicz PRL RFN Warszawa Willy Brandt Niemcy II wojna światowa Holokaust