Polskie Radio

LE: Wisła i Legia zrealizowały przedmeczowe plany

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 23:00
Wisła Kraków walczyła o "być albo nie być" w Lidze Europy. Warszawska Legia o wysokie miejsce w grupie. Obydwie drużyny wykonały swój plan wzorowo.

Wisła Kraków pokonała Fulham Londyn. Jedyną bramkę dla wiślaków zdobył w 60. minucie David Biton.

Natomiast zwycięską bramkę dla Legii w meczu z Rapidem Bukareszt po podaniu Macieja Rybusa z rzutu wolnego zdobył głową Miroslav Radović.

Oba zespoły rozpoczęły ostrożnie, przy czym dłużej przy piłce utrzymywała się Legia. I to właśnie podopieczni Macieja Skorży zaatakowali pierwsi, w 7. minucie po znakomitym prostopadłym podaniu Janusza Gola sam na sam z Danutem Comanem znalazł się Miroslav Radović, jednak za długo zwlekał ze strzałem i ostatecznie trafił w bramkarza gospodarzy.

Gospodarze w pierwszym kwadransie nie potrafili przedrzeć się na połowę Legii, później jednak zaatakowali mocniej, największe zagrożenie stwarzając po rzutach wolnych odgwizdywanych w okolicach pola karnego Legii. Po szybkim rozegraniu jednego z nich, Ovidiu Herea wpadł w pole karne, zagrał piłkę wzdłuż linii pola karnego, tam musnął ją Nicolae Griorie, na szczęście był na minimalnym spalonym, zresztą piłka przeszła tuż obok słupka.

Legia odpowiedziała dwoma znakomitymi akcjami. W 22. minucie zawodnicy Macieja Skorży szybko rozegrali piłkę po obwodzie pola karnego Rumunów, futbolówka wędrowała kolejno przez Macieja Rybusa, Danijela Ljuboję i Janusza Gola, by na końcu trafić na prawe skrzydło do Radovićia, niestety ten uderzył za lekko i prosto w Comana. Minutę później atak Legii przerwali rumuńscy obrońcy, jednak piłkę przechwycił Ariel Borysiuk i mocno uderzył, ale bramkarz Rapidu z trudem wybił piłkę na rzut rożny.

Do końca pierwszej połowy akcjom obu drużyn brakowało wykończenia. Żaden z bramkarzy nie musiał interweniować aż do ostatniej minuty pierwszej części meczu, kiedy Duszan Kuciak wybił na rzut rożny groźny strzał Cypriana Deaca.

Drugą połowę legioniści rozpoczęli wzmocnieni dodatkowym zawodnikiem. Na trybuny zostali wreszcie wpuszczeni kibice i jeszcze w przerwie rozpoczęli głośny doping, nie ustępując wokalnie znacznie liczniejszym gospodarzom.

Piłkarze Rapidu rzucili się do ataku i pod bramką Kuciaka zrobiło się gorąco. Deac wpadł w pole karne i przewrócił się w starciu z jednym z obrońców Legii, sędzia na szczęście nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego.

Gospodarze grali szybciej i agresywniej niż w pierwszej połowie, przez co obrońcy i bramkarz Legii mieli więcej pracy, ale też pojawiły się okazję do kontrataków. W 54. minucie Gol przebił się z piłką przez środkowych pomocników gospodarzy, zagrał do Ljuboi, ten pomknął na bramkę Rapidu, niestety nie zrozumiał się z Rybusem i prostopadłe zagranie Serba wyszło zupełnie nie w tempo. Rapid atakował, najczęściej kończąc akcje dośrodkowaniami, które wybijali obrońcy Legii lub łapał Kuciak, bardzo pewnie grający na przedpolu.

W 63. minucie trener Legii dokonał pierwszej zmiany, wpuszczając Manu za Gola. Portugalczyk zajął miejsce na prawym skrzydle, a Radović przeszedł do środka. Po pięciu minutach Serb znakomicie zagrał na lewe skrzydło do Rybusa, niestety ten miał kłopoty z opanowaniem piłki i będąc sam przed Comanem strzelił nad poprzeczką. To był sygnał, że Legia opanowuje sytuację.

Na efekty czekaliśmy do 73. minuty, kiedy warszawska drużyna objęła prowadzenie. Rybus dośrodkował z rzutu wolnego, piłka trafiła na głowę Radovicia, a ten pokonał bramkarza Rapidu.

W 81. minucie Jakub Wawrzyniak doznał kontuzji i musiał opuścić boisko. Zastąpił go Jakub Rzeźniczak.

Legioniści w kolejnych minutach mądrze się bronili, próbując jednocześnie konstruować kontrataki. Nie wybijali piłki na oślep, próbowali jak najdłużej trzymać ją daleko od własnej bramki. Rumuni dążyli do wyrównania, w 88. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Grigorie, ale jego strzał po nodze Komorowskiego przeszedł ponad bramką. Jeszcze tylko dwa kolejne groźne dośrodkowania znalazły się w rękach Kuciaka i hiszpański sędzia zakończył spotkanie. Legia wygrała i z sześcioma punktami samodzielnie zajmuje drugie miejsce w grupie C.

Rapid Bukareszt - Legia Warszawa 0:1 (0:0)

O meczu Wisły Kraków czytaj tu: Wisła Kraków powróciła do gry w LE

Wyniki meczów 3. kolejki fazy grupowej ligi Europejskiej:

Grupa A

Tottenham Hotspur - Rubin Kazań 1:0 (1:0)
PAOK Saloniki - Shamrock Rovers 2:1 (1:0)

Grupa C
Hapoel Tel Awiw - PSV Eindhoven 0:1 (0:0)

Stoke City - Maccabi Tel Awiw 3:0 (3:0)
Dynamo Kijów - Besiktas Stambuł 1:0 (0:0)

Stade Rennes - Celtic Glasgow 1:1 (1:0)
Udinese Calcio - Atletico Madryt 2:0 (0:0)

1. Udinese Calcio 3 2 1 0 5-2 7
2. Atletico Madryt 3 1 1 1 3-3 4
3. Stade Rennes 3 0 2 1 3-4 2
4. Celtic Glasgow 3 0 2 1 2-4 2

Grupa J

AEK Larnaka - Schalke 04 0:5 (0:3)
Maccabi Hajfa - Steaua Bukareszt 5:0 (3:0)

Lokomotiw Moskwa - AEK Ateny 3:1 (0:0)
Sturm Graz - Anderlecht Bruksela 0:2 (0:0)

1. Anderlecht Bruksela 3 3 0 0 8-1 9
2. Lokomotiw Moskwa 3 2 0 1 5-4 6
3. Sturm Graz 3 1 0 2 3-5 3
4. AEK Ateny 3 0 0 3 3-9 0

ah,

Piłkarze warszawskiej Legii pokonali w meczu 3. kolejki fazy grupowej Ligi Europy zespół Rapidu Bukareszt 0:1.

"Biała Gwiazda" wykonała zadanie i wygrała mecz od którego zależało jej dalsze "być albo nie być" w Lidze Europy.