Polskie Radio
Section05
Bukareszt

Grecja dołączyła do Inicjatywy Trójmorza. Ekspert: to główne osiągnięcie szczytu w Bukareszcie

Po środowych obradach Trójmorza prezydent Rumunii ogłosił, że Inicjatywa będzie liczyć już nie 12, ale 13 państw, jako że dołącza do niej Grecja. Status państwa stowarzyszonego uzyskała Mołdawia, od roku ma go także Ukraina. Przywódcy krajów Trójmorza ustalili też w Bukareszcie, że inicjatywa będzie skupiać się również na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz bezpieczeństwem cyfrowym. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Grecja Trójmorze Andrzej Duda Rumunia Bukareszt

Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza. Prezdyent Duda: wspólne projekty pozwoliły przetrwać kryzys

Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza rozpoczęło się w czwartek rano w Bukareszcie. Uczestniczą w nim między innymi prezydenci Polski i Rumunii - Andrzej Duda i Klaus Iohannis oraz przedstawiciele środowisk biznesowych z wielu krajów. Polski prezydent mówił, że wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo potrzebny jest projekt Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Bukareszt ŚWIAT Andrzej Duda Rumunia

Ochłodzenie stosunków na linii Moskwa-Bukareszt. Władze Rumunii wydaliły 40 pracowników ambasady Rosji

W konsekwencji żądania rumuńskich władz wobec Federacji Rosyjskiej, aby ta zredukowała personel ambasady w Bukareszcie, w sobotę wieczorem do Moskwy odleciało 40 pracowników tej placówki. Ma to związek z rosyjską agresją na Ukrainie oraz pogorszeniem wzajemnych stosunków na linii Bukareszt-Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rumunia Bukareszt dyplomacja wojna na Ukrainie Rosja

Rumunia ma nowy rząd. Gabinet Marcela Ciolacu otrzymał wotum zaufania

Członkowie rumuńskiej Izby Deputowanych i Senatu udzielili wotum zaufania gabinetowi nowego premiera Marcela Ciolacu. Choć zmiana premiera była w koalicji planowana, to nie obyło się bez przetasowań. W tajnym głosowaniu nowy gabinet poparło 290 parlamentarzystów. Wymagana większość wynosiła 233.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rumunia premier serwis wschodni wschodnia flanka NATO rząd polityka Bukareszt Unia Europejska

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.
Zobacz więcej na temat:  Senat NATO Ukraina Kijów Bukareszt Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie kosmos POLSA

"NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji, trzeba działać teraz". Ważna deklaracja Stoltenberga

Szef NATO Jens Stoltenberg mówił w Bukareszcie, że wielu bliższych i dalszych sąsiadów Rosji musi mierzyć się z presją zarówno polityczną, jak i ekonomiczną. - Lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać już - mówił. O szczegółach korespondent IAR Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  NATO Jens Stoltenberg Bukareszt Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Wojciech Cegielski ŚWIAT

Po raz dziesiąty przyznano w Rumunii Nagrody im. Janusza Korczaka

17 listopada podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie wręczone zostały Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Bukareszt Janusz Korczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja