Polskie Radio

Literatura - medium doskonałe

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 15:30
W Krakowie trwa właśnie Conrad Festival, zakrojony na szeroką skalę projekt Gminy Miejskiej Kraków i Fundacji Tygodnika Powszechnego. O festiwalu i towarzyszących mu wydarzeniach porozmawiamy w dzisiejszych "Rozmowach po zmroku".
Rynek Główny w Krakowie
Rynek Główny w Krakowie Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC/ Wikipedia

Conrad Festival nie jest imprezą poświęconą twórczości Josepha Conrada. Autor "Jądra ciemności" użycza swojego nazwiska jako patron święta literatury światowej. Przyznać trzeba, że niewielu jeszcze polskich pisarzy osiągnęło tak wielki międzynarodowy sukces, tworząc w obcym języku. Syn polskiego pisarza, Apolla Korzeniowskiego, wybrał język angielski jako swój własny i tworzył tylko w nim, zdobywając sławę oryginalnego stylisty i niepośledniego świadka epoki. Jak sam wyznawał, mógł tworzyć w języku angielskim albo żadnym, albowiem to lata morskich doświadczeń na angielskich statkach, na kilku kontynentach, uczyniły zeń pisarza. Młody Konrad Korzeniowski właśnie z Krakowa wyruszył w 1873 roku w swoją morską podróż i po latach wrócił do miasta swojej młodości jako patron literatury światowej.

Od pierwszej edycji Festiwal łączy się z Targami Książki w Krakowie. W ramach imprezy odbędzie się także kolejna edycja Rymoliryktanda, czyli dyktanda stworzonego przez artystę Łukasza Rostkowskiego, znanego pod pseudonimem L.U.C. Na stoisku inicjatywy "Drugie życie książki" będzie można wymienić się książkami, a Wydawnictwo Literackie w siedzibie przy ul. Długiej 1 zorganizuje specjalny, nocny pokaz rękopisów "Kronosa" Witolda Gombrowicza. To tylko część bogatego programu krakowskiej imprezy.

Gośćmi "Rozmów po zmroku" będą: Michał Paweł Markowski, Grzegorz Jankowicz i Jerzy Franczak.

Na audycję zaprasza Michał Nowak.

22 października (wtorek), godz. 21.30

Czytaj także

Uporczywe pisarstwo Alice Munro

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 16:00
- To pisarstwo, wpisane w cykl życia samej autorki, opowiada o zyskiwaniu świata, w którym dzisiaj żyjemy - mówiła w Dwójce prof. Inga Iwasiów. Bohaterką "Rozmów po zmroku" była Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla 2013.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nostalgia" kręci się wokół Tarkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 20:00
– Nazwa festiwalu została zaczerpnięta z filmu, który w tym roku obchodzi trzydziestą rocznicę powstania. Nie mogło być inaczej i ta szósta edycja jest właśnie poświęcona temu wybitnego reżyserowi – opowiadała Anna Reichel rzeczniczka prasowa festiwalu "Nostalgia".
rozwiń zwiń