JEDYNKA
9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" akcja społeczna "Urlop w kraju” - zorganizowana aby ratować polską turystykę. Ambasadorami są Jacek Pałkiewicz i Witold Casetti. Ten ostatni mówi o akcji tak: "Chcemy zachęcić Polaków do pozostania w tym roku w kraju, przemierzania Polski wzdłuż i wszerz, w poszukiwaniu niezwykłych zakątków, odkrywania uroków, tajemnic, ciekawej historii, ale też bogatej kuchni. W ramach akcji wysyłamy w dwutygodniową podróż 16 blogerów. Każdy z nich odwiedzi jedno województwo pokazując skarby polskiej turystyki. Jednocześnie chcemy pokazać, że takie podróżowanie jest bezpieczne i nadal możliwe. Ja sam wyruszę ze swoją rodziną w podróż po całej Polsce i będę tę podróż relacjonował na naszych kanałach social media. Z podróży powstanie także film, który mam nadzieje, będzie też świetną wizytówką naszego kraju". Gościem audycji będzie Witold Casetti, który poleci swoje ukochane Mazury.
Zajmiemy się także tematem schronisk dla zwierząt w czasach Covid-19. Z braku pieniędzy oraz z braku wolontariuszy, sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Wolontariusze chcą pracować, ale nie mogą, bo ich specyficznej sytuacji przepisy nie uwzględniły. Gościem audycji będzie Henryk Strzelczyk - dyr. Schroniska na Paluchu.
Przedstawimy sytuację w Fundacji Toskania Kociewska. W jej ramach polsko-włoska rodzina prowadzi gospodarstwo, w którym żyją m.in. osły, a z ich pomocą prowadzona jest onoterapia. Na miejscu zatrudniane są także osoby niepełnosprawne. Sytuacja zmusiła właścicieli do zorganizowania zbiórki na zakup pożywienia dla zwierząt, którymi się opiekują.
Ponadto w audycji moda maseczkowa, różne kolory, wzory, maseczki ślubne, wizytowe i do pracy.
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka", a w niej Marcin Kusy w rozmowie z Danutą Błażejczyk i Krzysztofem Dłutowskim o piosenkach Blackout i Breakout w nowych wykonaniach. Przedstawimy także naszą Płytę Tygodnia - album "Chrust" Igora Herbuta.
21.00-22.00 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" - "Moje Książki" - rozmowa z Martą Kwaśnicką, która otrzymała tegoroczną Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego za tom opowiadań "Pomyłka". Nagrodę tę ustanowiła Biblioteka Narodowa w roku 2017, trzy lata po śmierci pisarza. Mottem są słowa patrona: "Nie jesteśmy znikąd". Przyznawana jest za opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się "niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa". Będzie też mowa o poezji Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin. Zaprasza Magda Mikołajczuk.
DWÓJKA
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
8.30 - Otwarcie najważniejszego wydarzenia architektonicznego na świecie - Międzynarodowego Biennale w Wenecji - zaplanowano na 21 maja. W Pawilonie Polskim międzynarodowa publiczność miała zobaczyć projekt "Trouble in Paradise" przygotowany przez PROLOG+1. Pandemia spowodowała jednak, że Biennale zostało przeniesiona na przyszły rok i według ostatnich planów organizatorów potrwa od maja do listopada 2021 roku.
Niemniej symbolicznym "otwarciem" Pawilonu Polskiego będą organizowane w najbliższych dniach przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki międzynarodowe konferencje online. W spotkaniach zatytułowanych "Trouble in Paradise. Online Meetings" dominować będzie tematyka wsi i tego "jak będziemy żyć razem w przyszłości", którą eksploruje projekt grupy PROLOG +1 na Biennale.
O szczegółach porozmawiamy z Hanną Wróblewską - dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.
9.30 - W audycji spotkamy się z też Markiem Krajewskim. Pisarz akcję swojej najnowszej książki umieścił tym razem nie we Wrocławiu, a po raz pierwszy w Warszawie. Rozmowa o książce "Pomocnik kata" i tworzeniu w czasach pandemii.
Ponadto w Poranku Dwójki:
- zasady pracy na planach filmowych
- odmrażanie skutków pandemii po czesku.
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek
"Poeci Jana Pawła II" – autorka przypomina poetów bliskich papieżowi, do których odwoływał się w swoich tekstach, kazaniach, w liście do artystów. Będą to wiersze Norwida, Słowackiego, Wyspiańskiego, Jana od Krzyża, Kochanowskiego.
12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II: Adam Bujak, autorka Anna Lisiecka.
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek
Gościem w audycji jest Piotr Marecki – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki „Polska przydrożna”. O największym wirtualnym kinie, które powstaje w Polsce opowiada Marlena Gabryszewska, prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych, przeglądamy Nagrody historyczne Polityki i omawiamy 50. rocznicę Sympozjum Plastycznego we Wrocławiu. Literackie witaminy proponuje Piotr Matywiecki.
21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Skarbiec Nauki Polskiej – audycja Katarzyny Kobyleckiej
Stypendia Start 2020 przyznane. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 28 ogłosiła listę 100 młodych badaczy, którzy otrzymali roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł. na dalszy rozwój swoich karier naukowych.
Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego.
O tegorocznej edycji konkursu będę rozmawiać z Krystyną Frąk z FNP, koordynatorką Programu Start oraz z jednym z laureatów - Adrianem Wesołowskim z Instytutu Historycznego UW. Adrian Wesołowski zajmuje się historią sławy i "celebrytyzmu", ze szczególnym uwzględnieniem roli i popularności filantropów z przełomu XVIII i XIX wieku.
22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II, autorka Iwona Smolka.
TRÓJKA
Salon Polityczny Trójki - rozmawia Beata Michniewicz
7.42 – Gość: Tomasz Trela, Lewica
8.13 – Gość: Michał Dworczyk, szef KPRM
06.00-9.00 - W porannej audycji „Zapraszamy do Trójki”, którą prowadzi Piotr Łodej także:
6.45 - materiał reporterski - Brytyjscy naukowcy rozpoczną testy mające sprawdzić, czy psy są w stanie węchem wykryć osoby zakażone koronawirusem, jeszcze zanim zaczną one wykazywać symptomy choroby. Brytyjski rząd poinformował w sobotę, że przekazał 500 tys. funtów na badania prowadzone przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), uniwersytet w Durham oraz organizację charytatywną Medical Detection Dogs (przygotował Kuba Witkowski).
10.00-15.00 – „Dzień z Trójką w domu” – prowadzi Mariusz Cieślik/wydaje Sylwia Hejj, a w nim m.in.:
10.20 – Euranet - temat: Turystyka w Unii Europejskiej w czasie pandemii. Jakie straty poniesie i ile miejsc pracy uda się uratować. Na całym obszarze UE w turystyce zatrudnionych było około 15 milionów ludzi, a według prognoz miało pracę znaleźć w ciągu najbliższych lat 20 milionów. Co walka z kryzysem wymusi na zwykłych turystach? Jak UE pomaga sektorowi turystycznemu państw Wspólnoty? Gość programu - profesor Magdalena Kachniewska ze Szkoły Głównej Handlowej. Zaprasza Michał Żakowski.
15.00-19.00 – „Zapraszamy do Trójki” – prowadzi Kuba Strzyczkowski /wydaje Mariusz Krzemiński
16.10 – Powrót mody na kempingi. W związku z epidemią i obostrzeniami kempingi mogą być rozwiązaniem problemu jeśli chodzi o wyjazd na wakacje, do łask wracają namioty i przyczepy kempingowe – jak zorganizować taki wyjazd?
16.20 - Region - o dzikich zwierzętach biegających po obwodnicy Puław. Policjanci mówią, że nie ma nocy kiedy nie otrzymywaliby sygnałów od kierowców - między innymi karetek, że sarny biegają po obwodnicy. Przygotował Ł. Grabczak.
17.20 - Zagranica – gość: Artur Wróblewski, Uczelnia Łazarskiego. Temat: spór między USA a Chinami ws. WHO. Przygotował Michał Żakowski.
CZWÓRKA
09.00-10.00 – „Wszystko gra” - Ula Kaczyńska zaprasza na rozmowę z Bitaminą o koncertowej płycie oraz z Iną West o nowych singlach Soldier i Mother.
11.30 – „Stacja Kultura” muzyka do nauki – tym razem Maciej Szajkowski, autor audycji Folk off przygotuje playlistę z piosenkami, które są blisko natury. Biologia to dziedzina, z którą każdy jest związany i która, tak jak muzyka, towarzyszy nam każdego dnia. Jakie piosenki mają związek z ewolucjonizmem i ekologią? Którzy artyści śpiewają o energii i życiu? Czy można w piosenkach poruszać tematy różnorodności organizmów i genetyki? Na playliście Macieja Szajkowskiego znajdą się piosenki z repertuaru artystów z całego świata. Playlisty do nauki są zamieszczane na stronie Czwórki.
12.00-13.00 - „Stacja Nauka” – Powtórki do matury – język angielski. Przez ostatnie tygodnie powtarzaliśmy mowę zależną, stronę bierną i zdania warunkowe. Dobra znajomość tych form gramatycznych ułatwi maturzystom rozwiązywanie zadań, w szczególności tych, które sprawdzają zakres leksykalno-gramatyczny. Co może pojawić się na tegorocznym egzaminie? Opowie o tym Magda Drzewiecka- nauczycielka j. angielskiego.
13.00 a 14.00 - "Muzyczny Lunch" - Płyta tygodnia Czwórki - ,,Blask” z 13 premierowymi piosenkami, w których usłyszymy gościnnie Tymka, Otsochodzi, Paulinę Przybysz, Kasię Golomską, Silesa, Zibexa oraz Marcina Pyszorę. Tym samym jest to najbardziej kolektywne wydawnictwo artysty. Do zdobycia w Czwórce codziennie podczas audycji.
21.30-22.00 - "Strefa sportu" – Darek Matyja zaprasza na spotkanie z Marcinem Siwym, który na zawodowych ringach stoczył 20 walk i … wszystkie wygrał. Wciąż czeka na swoją "walkę życia" - miał walczyć z Adamem Kownackim i Peterem Grahamem, ale do tych pojedynków ostatecznie nie doszło, gdyż odwołano gale. Kiedy stoczy swój 21. pojedynek w zawodowym boksie?
POLSKIE RADIO DZIECIOM
7.00-10.00 - "Poranek" - Historia zmywarki do naczyń. Historia sięga końcówki XIX wieku i związana jest z Josephine Cochrane. Prześledzimy, jak dawniej radzono sobie bez tego typu sprzętów.
Charles Samuel Keene, W kuchni, w latach 1843-1891, The Art Institute of Chicago, CC0
15.00-17.00 - "Popołudnik" - Afryka - najdłuższa rzeka, największa pustynia, największe państwo. Poznajemy kontynent. A Krystian Tyrański, podróżnik, dziennikarz, opowie o Parkach Narodowych w Afryce.
16.30 - "Nauka języka angielskiego" - Podczas naszej krótkiej lekcji języka angielskiego poznamy słówka opisujące obiekty na niebie, w kosmosie.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Ekspedycja do plemienia Mariasi, czyli lasy deszczowe Indonezji na półwyspie Ptasiej Głowy.
Na półwyspie Ptasie Głowy na Papui Zachodniej w Indonezji cały czas żyje pewnie jeszcze kilkadziesiąt tysięcy osób z plemienia Mariasi. Jednak tylko bardzo niewielu nie zmieniło ciągle swojego trybu życia i nadal mieszkają w malutkich wioskach w dolinach między szczytami gór. Rzadko spotykają ludzi spoza swojej doliny a białego człowieka nie widzieli jeszcze nigdy. I właśnie taką wioskę odwiedziła dwa lata temu podróżniczka i fotografka Zofia Nowaczyk. Opowie o wyprawie i niezwykłych ludziach, których spotkała.
21.00-23.00 "Strefa rodzica"
Temat 1: Telefony na Niebieską Linię w czasie kwarantanny. W jakich sytuacjach możemy się odezwać na Niebieską Linię? Gość: Maksymiliana Żaczek, terapeutka Niebieskiej Linii.
Temat 2: W cyklu „INSTA MAMA” rozmowa z Dominiką Słowikowską, autorką profilu „pomogeCimamo” o pozytywnej dyscyplinie. Pozytywna Dyscyplina - mądra alternatywa dla bezstresowego wychowania? Podstawową zasadą jest to, że w relacji dorosły-dziecko mamy szacunek do dziecka, szacunek do siebie i szacunek do wymogów sytuacji w jakiej się znajdujemy. Łączy element pozytywny z elementami dyscypliny.
23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Podróż po 5 kontynentach wspólnie z projektem 1 GIANT LEAP. Ponadto nowości z Ghany, Kuby i Senegalu, a także Danii.
#Zostań w domu z Polskim Radiem