Polskie Radio

Alicia Keys – jubileusz gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 05:00
Równo 40 lat temu przyszła na świat Alicia Keys. W oczekiwaniu na nowe hity utalentowanej amerykańskiej artystki przypominamy 6 najważniejszych utworów z jej dyskografii.
Alicia Keys
Alicia KeysFoto: Backgrid UK / Forum

Wokalistka urodziła się 25 stycznia 1981 roku w Nowym Jorku. Jej prawdziwe nazwisko – Cook – bardziej kojarzy się z gotowaniem, dlatego przybrała sceniczny pseudonim Keys, mogący oznaczać zarówno „klucze”, jak i klawisze fortepianu, na którym Alicia gra perfekcyjnie od dziecka.

Z okazji 40. urodzin artystki przypomnijmy zestaw kluczowych – nomen omen – piosenek w jej dotychczasowej karierze.

"Fallin’"

Pierwszy album, debiutancki singiel i od razu hit! To było prawdziwe „wejście smoka” na amerykański rynek muzyczny. Pierwsze miejsce na liście „Billboardu”, sukces w Wielkiej Brytanii i co najmniej kilkunastu innych krajach (nie wyłączając Polski). Do tego trzy nagrody Grammy, w tym za najlepszy utwór 2001 roku. Sporo, jak na wokalistkę, która ukończyła ledwie 20 lat.

Alicia Keys, "Fallin'", źródło: YouTube / Alicia Keys Official

"My Boo"

Piosenka zaśpiewana w duecie z supergwiazdą r’n’b, Usherem, miała podwójną siłę rażenia. Bez trudu zdobyła szczyt notowania „Billboardu” i pozostała tam przez 6 tygodni. Bohater utworu, głosem Ushera, zapewnia swą byłą dziewczynę, która jest już w nowym związku, że na zawsze pozostanie dla niego kimś szczególnym, czyli tytułową „boo”. To słowo, zaczerpnięte z języka francuskiego, było popularne w Stanach w latach 90. Dzięki piosence Ushera i Alicii w 2004 roku wróciło do łask.

Usher & Alicia Keys, "My Boo'", źródło: YouTube / Usher Official

"No One"

Utwór najczęściej odtwarzany przez amerykańskie stacje radiowe w 2008 roku pochodzi z trzeciego albumu wokalistki, „As I Am”. Dzięki niemu jej kolekcja nagród Grammy powiększyła się o dwie dodatkowe statuetki. Choć w rubryce „autor” widnieje nazwisko Alicii Keys, artystka wyznała skromnie, że ta piosenka „sama się napisała”. Teledysk z Alicią w roli głównej odtworzono do tej pory w serwisie YouTube ponad pół miliarda razy.

Alicia Keys, "No One'", źródło: YouTube / Alicia Keys Official

"Another Way to Die"

Kawałek autorstwa Jacka White, wykonany przez Alicię wspólnie z amerykańskim rockmanem, na zamówienie twórców filmu „Quantum of Solace” z 2008 roku. Był to pierwszy przypadek w historii filmów o przygodach superagenta Jamesa Bonda, gdy piosenkę przewodnią zaśpiewał duet. Alicia nazwała wspólne nagrania z Jackiem „niezapomnianym doświadczeniem”, a on sam nie pozostał dłużny, komplementując ją, że zaśpiewała z „elektryczną energią”.

Alicia Keys & Jack White, "Another Way to Die'", źródło: YouTube / Alicia Keys Official

"Empire State of Mind"

Piosenka w dwóch odsłonach. Zdecydowanie większy rozgłos zyskała wersja umieszczona przez Jaya-Z na jego albumie „The Blueprint 3”, w którym Alicia użycza swojego wokalu jedynie w refrenach. W połączeniu z głosem i nazwiskiem giganta sceny hip-hopowej powstał jeden z największych hitów 2009 roku na świecie. Na początku 2010 roku Keys wypuściła singiel z własną, bardziej kameralną wersją utworu, zatytułowaną „Empire State of Mind (Part II) Broken Down”. Wciąż jest to jednak ta sama opowieść o rodzinnym Nowym Jorku, mieście, gdzie „nie ma rzeczy niemożliwych”.

Alicia Keys, "Empire State of Mind (Part II) Broken Down", źródło: YouTube / Alicia Keys Official

"Girl on Fire"

Utwór dodający skrzydeł i pewności siebie każdej kobiecie, która go posłucha. Jego bohaterka „ma głowę w chmurach”, ale jednocześnie „mocno stąpa po ziemi”. Jest „płomieniem tak jasnym, że może wypalić ci oczy” i „najgorętszą z gorących dziewczyn”. Alicia wyznała, że w okresie przed nagraniem tej piosenki czuła się jak lwica uwięziona w klatce. Postanowiła dokonać radykalnych zmian w swoim życiu i w taki właśnie sposób narodziła się nieustraszona „dziewczyna w ogniu”, a zarazem kolejny wielki hit w karierze amerykańskiej artystki.

Alicia Keys, "Girl on Fire'", źródło: YouTube / Alicia Keys Official

kc

Czytaj także

Wyjątkowa wersja "Empire State Of Mind"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 13:14
Alicia Keys, DJ Premier, Diddy, Whoopi Goldberg i inni ze słowami otuchy dla mieszkańców Nowego Jorku
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alicia Keys i Khalid we wspólnym utworze

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 13:13
"So Done" znajdzie się na nadchodzącej płycie artystki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy album Alicii Keys już w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 15:04
Artystka zbliża się ze swoją siódmą studyjną płytą.
rozwiń zwiń