Polskie Radio

Nie tylko orły i sokoły. Polskie piosenki na Międzynarodowy Dzień Ptaków

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 20:02
1 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ptaków. Przy tej okazji przypominamy sztandarowe przykłady rodzimych piosenek o tematyce ornitologicznej.
Kasia Stankiewicz
Kasia StankiewiczFoto: Forum / Lukasz Dejnarowicz

Dzisiejsza data kojarzona jest przede wszystkim z prima aprilisem, ale mimo to nie należy zapominać o innym święcie obchodzonym w pierwszym dniu kwietnia. Choć znacznie mniej popularny, Międzynarodowy Dzień Ptaków nie wypadł sroce spod ogona, został bowiem ustanowiony już w 1906 roku, jako dodatek do "Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa". To święto o ponadstuletniej tradycji domaga się odpowiedniej oprawy muzycznej – mogą za nią śmiało posłużyć "ptasie" piosenki, których nie brakuje w dorobku polskich artystów.

"Hej, sokoły"

Ta pieśń o XVIII-wiecznym rodowodzie, sięgającym wschodnich kresów Rzeczpospolitej, zyskała nowe życie w latach 90. XX wieku, za sprawą rozkwitu tzw. muzyki biesiadnej. Do swojego repertuaru włączyli ją m.in. Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk oraz plejada gwiazd disco polo, z Bayer Full i Boys na czele. Prawdziwe polskie wesele nie może się obejść bez "Sokołów", odśpiewanych zgodnym chórem przez młodą parę i zaproszonych na imprezę gości.

Bayer Full - "Hej, sokoły", źródło: YouTube / Bayer Full

"Orła cień"

Utwór zespołu Varius Manx z tekstem napisanym przez niespełna 20-letnią wokalistkę Kasię Stankiewicz stał się jednym z największych przebojów rodzimej sceny muzycznej końca XX wieku. Metaforyczne słowa piosenki, której głównym bohaterem jest nasz narodowy ptak, pozostawiają szerokie pole do interpretacji. Furorę zrobiła również wersja utworu w wykonaniu komisarza Ryby, granego przez Jerzego Stuhra bohatera filmu "Kiler".

Varius Manx - "Orła cień", źródło: YouTube / Varius Manx

"Jaskółka uwięziona"

"Jedna jaskółka wiosny nie czyni", jak mawia znane porzekadło – nie uczyniła też gwiazdy ze Stana Borysa, który w chwili nagrywania utworu miał już na koncie spore osiągnięcia sceniczne. Jednak nagroda Bursztynowego Słowika, którą zdobył dzięki tej piosence na festiwalu w Sopocie w 1973 roku, z pewnością sprawiła artyście wielką frajdę. Podniosła pieśń z poetyckim tekstem jest jednym z najważniejszych dzieł w dorobku sławnego wokalisty.

Stan Borys - "Jaskółka uwięziona", źródło: YouTube

"Goniąc kormorany"

O wiele mniejszy ciężar gatunkowy ma jeden z najbardziej znanych utworów w repertuarze Piotra Szczepanika. Nostalgiczna melodia współgra z tekstem opowiadającym o końcu lata na Mazurach, opuszczanych przez tytułowe ptaki i wakacyjnych turystów. Piosenka utrzymana muzycznie w klimacie lat 50. ma wszelkie cechy przeboju dancingowych parkietów.

Piotr Szczepanik - "Goniąc kormorany", źródło: YouTube / Polskie Nagrania

"Piejo kury piejo"

Wprawdzie car Aleksander stwierdził kiedyś, że "kurica nie ptica, Polsza nie zagranica", ale obie części powiedzenia rosyjskiego władcy nie mają nic wspólnego z prawdą. Polska jest suwerennym państwem, a kura domowa, jako przedstawiciel ptasiego świata, ma pełne prawo znaleźć się w tym zestawieniu. Utwór autorstwa Grzegorza Ciechowskiego w oryginalny sposób łączy nowoczesne, taneczne rytmy z tradycyjną "biłgorajską nutą", czyli wokalizami wyjętymi wprost z archiwum muzyki ludowej wschodniej Polski. Z prostego tekstu piosenki można się dowiedzieć, że kury przez dłuższy czas pozbawione fizycznego kontaktu z kogutem robią się niespokojne i hałaśliwe.

Grzegorz z Ciechowa - "Piejo kury piejo", źródło: YouTube / Grzegorz Ciechowski

Na tym oczywiście nie kończy się atlas ptaków uwiecznionych w polskich piosenkach. Trzeba tam dopisać m.in. jemiołuszki ("Kochajcie jemiołuszki" Jeremiego Przybory), skowronki ("Cała jesteś w skowronkach" Skaldów), mewy ("Biała mewa" Janusza Laskowskiego) i pawie ("Paw" Dżemu). Bądźmy życzliwi dla nich wszystkich, nie tylko w dniu ich święta!

kc