Polskie Radio

Stevie Wonder kończy 71 lat. Czyż nie jest cudowny?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:02
Obecny na scenie od sześciu dekad, autor niezliczonych przebojów, laureat stosu prestiżowych nagród – 13 maja obchodzi urodziny jedyny i niepowtarzalny Stevie Wonder.
Stevie Wonder
Stevie WonderFoto: Shutterstock / Tinseltown

Widniejące w jego akcie urodzenia nazwisko Stevland Hardaway Judkins nie elektryzuje fanów muzyki. Co innego Stevie Wonder. Gdyby ktoś sądził, że sceniczny pseudonim "Cud" został mu nadany na wyrost, powinien cofnąć się do początków jego kariery, czyli wczesnych lat 60. Mając 11 lat Stevie podpisał kontrakt płytowy ze słynną wytwórnią Motown Records. Rok później nagrał debiutancki album, a w kolejnym roku cieszył się z pierwszego miejsca na liście Billboardu, gdzie dotarła jego piosenka "Fingertips". Wkraczając w pełnoletność (która według amerykańskiego prawa zaczyna się wraz z ukończeniem 21 lat), miał już w dorobku tuzin płyt studyjnych i trzy koncertowe!

Oszałamiające tempo nagrywania przez Wondera kolejnych albumów zwalniało stopniowo od połowy lat 70. W XXI wieku artysta wydał tylko jeden krążek, "A Time to Love" z 2005 roku. Jesienią 2020 roku pojawiły się jednak jaskółki zwiastujące nadejście nowego etapu w dyskografii wokalisty – dwa single wydane nakładem własnej wytwórni płytowej, a nie przez Motown Records, jak wszystkie wcześniejsze nagrania Steviego.

Wonder ma w dorobku 23 albumy studyjne i ponad 100 singli, które przyniosły mu łącznie 25 nagród Grammy i jednego Oscara. W dniu 71 urodzin tego niezwykłego artysty przypominamy kilka piosenek, które już za życia zapewniły mu nieśmiertelność. 

"Fingertips"

Jako się rzekło, pierwszy numer jeden artysty na amerykańskiej liście przebojów. Miał on wówczas jedynie 13 lat i występował jako Little Stevie Wonder. Utwór składał się z dwóch części, umieszczonych na dwóch stronach winylowego singla. Stevie nie tylko zaśpiewał, ale zagrał też na bongosach i na harmonijce – jego umiejętność gry na tym instrumencie już wtedy robiła wielkie wrażenie.

 Stevie Wonder - "Fingertips pt.2", źródło: You Tube/Stevie Wonder

"Superstition"

Kawałek powstał w 1972 roku z pomocą słynnego Jeffa Becka. Obaj panowie wspólnie stworzyli demo utworu, który miał trafić na płytę nowo powstałego projektu gitarzysty o nazwie Beck, Bogert & Appice. Zespół ociągał się jednak z nagraniami, a w międzyczasie przedstawiciele wytwórni płytowej przekonali Wondera, by umieścił piosenkę na swoim albumie "Talking Book". "Superstition" stało się wielkim przebojem Steviego, a Jeff musiał obejść się smakiem. Nie był z tego powodu zadowolony, czemu dawał wyraz w wywiadach prasowych.

Stevie Wonder - "Superstition", źródło: You Tube/Stevie Wonder

"Isn't She Lovely"

Ta piosenka wprawdzie nie zawojowała list przebojów, tak jak dwie poprzednie, ma jednak całkiem ciekawą historię. Artysta napisał ją na cześć nowo narodzonej córeczki Aishy. W oryginalnym nagraniu z płyty "Songs in the Key of Life" z 1976 roku na początku utworu słychać płacz niemowlaka, a pod koniec pojawiają się odgłosy towarzyszące kąpieli i głos wokalisty mówiącego: "No dalej, wychodź już z tej wody, kochanie".

W 2012 roku Wonder zaśpiewał ten kawałek królowej Elżbiecie II na koncercie z okazji jej diamentowego jubileuszu. Zmienił wówczas nieco słowa, tak aby pasowały do osoby Jej Królewskiej Mości.

 Stevie Wonder - "Isn't She Lovely", źródło: You Tube/Stevie Wonder

"I Just Called to Say I Love You"

W zestawieniu nie mogło zabraknąć największego przeboju Steviego, który w 1985 roku przyniósł mu Oscara i Złoty Glob. Artysta porzucił tu swoje funkowo-soulowe korzenie na rzecz miłego dla ucha popu, co mogło rozczarować starych fanów, ale znacznie zwiększyło komercyjną siłę rażenia piosenki, która zawojowała listy przebojów praktycznie na całym świecie. Cały splendor spadł na Wondera, bo nie tylko napisał on muzykę i słowa, ale również zaśpiewał, zagrał na wszystkich instrumentach i wyprodukował utwór.

Stevie Wonder - "I Just Called to Say I Love You", źródło: You Tube/Stevie Wonder

kc

Czytaj także

Stevie Wonder – 70. urodziny legendy soulu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 13:50
– Poruszał bardzo ważne tematy, ale pisał też cudowne piosenki o miłości, które przetrwają do końca świata – powiedział w Trójce jeden z największych fanów Stevie'go Wondera w Polsce Marek Niedźwiecki. Amerykański piosenkarz, kompozytor, producent i multiinstrumentalista dziś obchodzi swoje 70 urodziny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stevie Wonder powraca z nowymi nagraniami i własną oficyną

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:19
Zapowiada także nowy album.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nagrywano "We Are the World"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 13:31
Mija równo 36 lat od pamiętnej nocy, podczas której gwiazdy amerykańskiej muzyki pop nagrały najsłynniejszy charytatywny utwór w historii. Mowa o hymnie "We Are the World", zarejestrowanym pod szyldem: USA For Africa. 
rozwiń zwiń