Polskie Radio

20 lat temu rozbłysła gwiazda Alicii Keys. Jubileusz albumu "Songs in A Minor"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 09:00
5 czerwca 2001 roku ukazał się pierwszy album w dorobku Alicii Keys, zatytułowany "Songs in A Minor". Był to jeden z najbardziej piorunujących debiutów na amerykańskiej scenie muzycznej ostatnich dekad.
Alicia Keys na gali Billboard Music Awards 2021
Alicia Keys na gali Billboard Music Awards 2021Foto: Forum / Reuters / MARIO ANZUONI

Na początek kilka liczb:

20 – tyle lat miała Alicia w dniu ukazania się jej debiutanckiej płyty

236 000 – tyle egzemplarzy krążka rozeszło się w Stanach w pierwszym tygodniu po premierze

12 000 000 – to łączna sprzedaż albumu na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch dekad

5 – tyle nagród Grammy zdobyła wokalistka za swój debiut

Młoda artystka rzuciła świat na kolana w 2001 roku, ale dla tych, którzy znali ją od dziecka, jej muzyczny talent nie podlegał dyskusji już o wiele wcześniej. Pierwsze utwory zaczęła komponować w wieku 12 lat, a trzy lata później podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Records. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęła tworzyć piosenki, które potem wypełniły jej debiutancki album.

Płyta "Songs in A Minor" mieści się w pojemnej stylistycznej szufladzie z napisem "neo soul" – co oznacza, że zawiera elementy tradycyjnej muzyki soul, wzbogacone m.in. o pierwiastki R&B, jazzu, bluesa i hip-hopu. Fortepianowe arpeggia wygrywane przez Alicię przypominają natomiast o jej klasycznym wykształceniu muzycznym, które odebrała w dzieciństwie. Album rozpoczyna się zresztą od nut znanych miłośnikom twórczości Ludwiga van Beethovena, zaczerpniętych z jego "Sonaty Księżycowej".

Alicia Keys - "Fallin'", źródło: YouTube / Alicia Keys

Na singiel promujący płytę wybrano balladę "Fallin'", z wsamplowanym fragmentem klasyka Jamesa Browna, "It's a Man's Man's Man's World". Był to strzał w dziesiątkę, bowiem piosenka stała się światowym przebojem i przyczyniła się do zdobycia przez Alicię aż trzech nagród Grammy – za piosenkę roku, najlepszy utwór R&B i najlepsze kobiece wykonanie R&B.

Dzięki albumowi "Songs in A Minor" anonimowa dziewczyna z Nowego Jorku niemal z dnia na dzień awansowała do elity amerykańskich gwiazd muzyki. Co jednak warte podkreślenia, poradziła sobie z presją oczekiwań fanów i krytyków, której została poddana po tak oszałamiającym sukcesie i do dziś pozostaje na muzycznym Olimpie. W międzyczasie nagrała kilka bestsellerowych płyt, zaśpiewała (w duecie z Jackiem White'em) temat przewodni do filmu o przygodach Jamesa Bonda i dorzuciła do swojej kolekcji nagród Grammy kolejne 10 statuetek.

Z okazji 20 rocznicy wydania przełomowej płyty, Alicia przygotowała dla fanów specjalny prezent. W serwisach streamingowych pojawiła się reedycja płyty, wzbogacona o 4 dodatkowe utwory, w tym dwa wcześniej niepublikowane: "Foolish Heart" oraz "Crazy (Mi Corazon)". Udostępniono też film, w którym wokalistka i osoby pracujące przy nagrywaniu krążka dzielą się swoimi wspomnieniami ze studia nagrań.

kc

Czytaj także

Nowy album Alicii Keys już w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 15:04
Artystka zbliża się ze swoją siódmą studyjną płytą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alicia Keys – jubileusz gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 05:00
Równo 40 lat temu przyszła na świat Alicia Keys. W oczekiwaniu na nowe hity utalentowanej amerykańskiej artystki przypominamy 6 najważniejszych utworów z jej dyskografii.
rozwiń zwiń